o jakie badania poprosic ??

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Smysery
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: pomorskie

o jakie badania poprosic ??

Post autor: Smysery » 11 lut 2013, 23:05

Witajcie
Postaram się bardzo krótko opisać mój problem. Od ok dwóch lat choruje na CU. Przy pierwszym zaostrzeniu pomogly dopiero sterydy - encorton. Trwało to kilka mc i w tym czasie byłam pod opieka dwóch gastrologów. Mialam robiona kilka razy kolonoskopie , morfologie i raz proby wątrobowe. Moj stan sie poprawiał wiec nie upominalam się o wyniki.Lekarze mówili że jest ok . I tak przez kilka mc po odstawieniu sterydów czułam się jak zdrowa osoba. Do momentu kiedy zechciało mi się wrócić do antykoncepcji..ginekolog polecila plasterki..od dnia kiedy przykleilam pierwszy walcze z drugim zaostrzeniem ...czyli od czerwca 2012. We wrześniu 2012 zmienilam gastrologa bo poprzedni w kółko probowali leczyc mnie wlewkami i asamaxem. Nowy gastrolog przeanalizował moją opowieść o chorobie i stwierdził że bylam bardzo zle leczona do tej pory . Przepisał mi metypred i początkowo czułam się o niebo lepiej..po krótkim czasie znów wszystko wróciło : okropne biegunki, mdłości, osłabienie. Od wrzesnia gastrolog dodal mi probiotyki oraz przerobilam chyba wszelkie mozliwe antybiotyki ktore mialy pomoc na biegunki. Antybiotyki ulatwialy mi troche funkcjonowanie ale wraz z ich odstawieniem znów zaczynal sie koszmar. Aktualnie męczą mnie biegunki z ktorymi sobie nie radzę..chce mi sie do toalety zawsze wtedy kiedy nie moge do niej iść, a tego nie da się powstrzymac :( staram sie normalnie pracować ale jest mi coraz ciężej..paracuje w miejscu gdzie mam oczywiscie w miare swobodny dostep do wc, ale sa momenty że nie moge do niej iść. Wstyd mi o tym pisać ale jestem tak zrezygnowana ze przez sekunde pomyslalam o pieluchach dla doroslych..:((((((
Ale mijam sie z glownym tematem...w srode ide do gastrologa i zdalam sobie sprawe ze od czerwca nikt mi nie zlecił żadnych badań..chce o to zapytac swojegogastrologa ale podpowiedzcie prosze o jakie badania wg was powinnam sie upomniec..kolonoskopie? Jakies badania kału ?
Jak pisałam wyżej moim głównym problemem są biegunki i co za tym idzie zmiany okoloodbytnicze które bardzo się powiekszyly w ostatnim czasie. Nie boli mnie brzuch (tylko przy wypróżnieniach tak ), nie ma krwi . Bede wdzieczna za wszelkie uwagii i wskazówki. Sama juz powoli tego nie ogarniam ...chce sie dobrze przygotowac do tej wizyty bo zaczyna mnie wkurzac że zostawiam u niego tyle kasy na prywatnych wizytach a poprawy brak :(

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: o jakie badania poprosic ??

Post autor: maggie0278 » 11 lut 2013, 23:48

Smysery pisze:probowali leczyc mnie wlewkami i asamaxem.
to leki pierwszego rzutu na CU, warto działać miejscowo w tej chorobie. Można też stosować czopki, wlewki ze sterydów by podziałać miejscowo i piankę ze sterydem(Budesonid) czyli Budenofalk.
Nadzór kolonoskopowy jest bardzo ważny, jeśli dawno nie było takiego badania to warto je zrobić, czasami też wystarczy badanie krótszego odcinka - sigmoidoskopia. Tu masz link do poczytania o tym , jak często musi być koloskopia :
viewtopic.php?t=552&postdays=0&postorder=asc&start=240

Z badań laboratoryjnych warto wykonać morfologię krwi, OB, CRP - takie podstawowe badania.
skoro sterydy Tobie pomagają, a masz problem po ich odstawieniu to może wywiązała się sterydozależność ? Wtedy warto przejść na kolejny etap leczenia i włączyć immunospuresję.
Przebieg leczenia jest stricte uzależniony od umiejscowienia zmian zapalnych w jelicie i ogólnego przebiegu zaostrzenia (częste biegunki, z krwią, bóle brzucha).
Smysery pisze: zmiany okoloodbytnicze
a co masz na myśli ? Szczelinę okołoodbytową, czy może kłykciny ?

Tu masz linka o zmianach okołoodbytniczych :
viewtopic.php?t=9909&highlight=k%B3ykciny

Miłej lektury :wink:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: o jakie badania poprosic ??

Post autor: Mimi2 » 14 lut 2013, 09:52

A jak duży odcinek jelita masz zajęty? Mnie największą poprawę przyniosło leczenie czopkami. Dali mi je na zmiany okołoodbytnicze, ale w sumie bardziej pomogło na biegunki niż na te cuda koło odbytu ;) :lol:
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”