Kolonoskopia

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
misia1
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --

Kolonoskopia

Post autor: misia1 » 17 kwie 2013, 14:27

Czy jest jakaś inna metoda czyszczenia się bardzo źle znoszę fortrans - niemal wszystko wymiotuję :(

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: Kolonoskopia

Post autor: maggie0278 » 17 kwie 2013, 15:05

Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

misia1
Debiutant ✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: misia1 » 17 kwie 2013, 15:14

dziękuję :roll:

Awatar użytkownika
syla2146
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: syla2146 » 10 maja 2013, 13:02

Dieta kisielowa :wink:

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Kolonoskopia w poszukiwaniu remisji.

Post autor: emalkadream » 26 sty 2014, 20:12

Zastanawia mnie kiedy jest sens robić kolonoskopie w poszukiwaniu remisji?

Moja morfologia jest już w normie poza ASPT i ALAT, objawów biegunkowych krwistych i śluzowych brak od połowy października.
Ale nadal mnie męczą ataki bólów brzucha zwłaszcza na zakręcie śledzionowym.

Ostatnio Pani doktor stwierdziła że koło marca będziemy powtarzać badanie. Ale czy ma to sens jeśli nadal będę miała te bóle? Chyba zaproponuje że najpierw zrobię na swój koszt kalprotektyne i jak będzie w sensownych wartościach to dopiero wtedy kolonka. bo to chyba bez sensu męczyć jelito oczyszczaniem i badaniem jeśli ma nadal wyjść stan zapalny. Po ostatniej kolonce dochodziłam do siebie 5 dni zanim zaczęłam jeść normalnie...
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

JOANNA86
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Post autor: JOANNA86 » 27 sty 2014, 17:47

Ja mialam kolon. tydzien temu mialam nadzieje ze nic tam sie nie dzieje,zadnych biegunek,CRP tez ok. morfologia tez a tu okazuje sie ze jelitko grube a zwlaszcza odcinek odbyt.10cm nie wyglada ciekawie bylam na asamaxie a teraz zmieniono leczenie i sterydy a tak sie bronilam przed nimi,powiem jeszcze ze kolon.bardzo mnie bolala a mialam niby spac.
ZAWSZE MOGŁO BYĆ GORZEJ
LEKI:
pentansa 1g 3tab.rano
encorton 5mg
aza75rano i wieczorem
pentansa 1g 1tab.wieczorem
probiotyki

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽

Post autor: emalkadream » 27 sty 2014, 18:54

Właśnie tego się boje, że tam nadal nie jest dobrze :-(
Chcę zrobić to badanie w najbliższym czasie ze względu że chciałbym zacząć starać się o dziecko wiec czekam na pełną remisje.

Kolonoskopia na śpioch a i tak bolało? Jak to możliwe?

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

JOANNA86
Początkujący ✽✽

Post autor: JOANNA86 » 27 sty 2014, 20:58

Spalam tylko momentami a czsem juz myslalam ze nie wytrzymam za 3 miesiace znowu kontrola :smutny: ja na szczescie zdazylam z dzidziusiem ma 5miesiecy zycze i Tobie aby bylo ok.moze Ty nic nie bedziesz czula kazdy inaczej reaguje,tak mi powiedziala pielengniarka przedemna facet po kolonoskopi spal sobie slodko,nic nie pamieta tez bym tak chciala :roll:
ZAWSZE MOGŁO BYĆ GORZEJ
LEKI:
pentansa 1g 3tab.rano
encorton 5mg
aza75rano i wieczorem
probiotyki

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 27 sty 2014, 21:09

JOANNA86 pisze:.moze Ty nic nie bedziesz czula kazdy inaczej reaguje,tak mi powiedziala pielengniarka przedemna facet po kolonoskopi spal sobie slodko,nic nie pamieta tez bym tak chciala
moja ostatnia kolonka w Poznaniu na Przybysza była robiona w uśpieniu.
Dodatkowo zamiast mieć ja rano kiedy znalazłem się już na "łóżku" badań,wycofano mnie ,bo cukier spadł i anastazjolog bał się.Dano 2 kroplówki glukozy i powrót na badanie po 13.
Wynik zawarto w krótkiej ocenie - "zniszczone jelito do 50 cm,dalej się nie udało".
Pomimo takich perypetii,pomimo takiego kiepskiego jelita ,po raz pierwszy nie bolało mnie jelito po badaniu,no pewnie że był dyskomfort,ale to coś zupełnie innego.

Czyli nie trzeba się uprzedzać.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽

Post autor: emalkadream » 27 sty 2014, 22:13

Ja ze swojej pierwszej kolonki pamietam:
,,o o o ale ma pani tentno, podamy cos na uspokojenie,,
I potem

,,pani Kasiu wstajemy juz po wszystkim,, :-)

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

sofijka
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie

Post autor: sofijka » 28 sty 2014, 01:23

Mnie czeka dopiero pierwsza kolonoskopia ( jestem w trakcie diagnostyki), ma być robiona w uśpieniu. I właśnie tu się zastanawiam, jakie są kardiologiczne przeciwwskazania do uśpienia. Rozumiem, że zawsze jest robione ekg wcześniej? Czy w razie jakichś dodatkowych wątpliwości robią dodatkowe badania, typu echo serca? Jest dodatkowa konsultacja kardiologiczna? Zawsze w ekg występują u mnie niewielkie niespecyficzne nieprawidłowości ST-T, w każdym praktycznie, miałam już ich trochę. W szpitalu na reumatologii robiono mi z tego powodu echo serca - wynik prawidłowy, w innej sytuacji z podobnym ekg - miałam robione zaraz badanie krwi, czy nie przeszłam zawału - na szczęście okazało się, że nie. Później kolejna diagnostyka kardiologiczna - echo i holter. W holterze właściwie wszystko w porządku, to znaczy tachykardia zatokowa, ale nie miałam żadnych zaburzeń przewodzenia, arytmii. Tętno mam wysokie, powyżej 100, w holterze najwyższe wyszło mi 180. Kardiolog powiedział jednak, że poza wysokim tętnem nie ma tam nic złego. Właściwie nie wiadomo, dlaczego w ekg mam nieprawidłowości, stwierdził, że taka moja uroda raczej :wink: . Czyli rozumiem, że bardzo wysokie tętno nie jest przeciwwskazaniem? Tylko nie wiem jak podejdą do tych zmian w ekg, jeżeli znowu wystąpią. Znowu mam skierowanie na konsultację kardiologiczną, więc raczej będę miała świeżego holtera. Może to jest zły wątek, to znaczy piszę w nieodpowiednim wątku. Czy ktoś tu miał jakieś wątpliwości związane z sercem, czy można być wtedy w uśpieniu?
JOANNA86, przeraziłaś mnie teraz. Jak to, spałaś momentami?

JOANNA86
Początkujący ✽✽

Post autor: JOANNA86 » 28 sty 2014, 13:26

sofijka, trudno mi to wytlumaczyc jak nie czulam bolu no to spalam a jak poczulam to lzy mi sciurem kapaly ogolnie wydawalo mi sie ze badanie trwalo 5min.a tak naprawde trwalo 30min.nie ma co sie martwic jak juz pisalam kazdy ma inny organizm.
ZAWSZE MOGŁO BYĆ GORZEJ
LEKI:
pentansa 1g 3tab.rano
encorton 5mg
aza75rano i wieczorem
probiotyki

Awatar użytkownika
Gandalf_70
Debiutant ✽

Post autor: Gandalf_70 » 28 sty 2014, 13:57

Miałem kolonoskopię w listopadzie, bez uśpienia, ze znieczuleniem miejscowym - żelem.
Być może moje jelitko nie było bardzo wrażliwe, ale nie czułem żadnego bólu. Wydaje mi się, że to kwestia dobrego i sprawnego lekarza, który prosił, żebym mu mówił, co czuję i czy mnie nie boli. Każda narkoza zostawia jakieś ślady w organizmie, lekarze dają ją dla swojej wygody, nie naszej, bo nie będziemy im marudzić w trakcie badania.
Poza tym, w narkozie może lekarz zrobić większą krzywdę w jelicie, bo nie czujemy bólu, który by mówił, że coś jest nie tak. Oczywiście każdy może odczuwać inaczej, ja w trakcie badania żartowałem sobie z lekarzem, a całość trwała ok. 45 min.
Nie jestem nieomylny, ale się staram ;)
Gandalf_70

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 28 sty 2014, 14:09

Gandalf_70 pisze:Wydaje mi się, że to kwestia dobrego i sprawnego lekarza,
Zdecydowanie. Ja bez "śpiocha" pozwalam się dotknąć tylko jednemu lekarzowi. Ostatnio nawet kolegę pokierowałam do niego i jakkolwiek to zabrzmi- kolega z operatora był zadowolony :razz:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 28 sty 2014, 16:48

Gandalf_70 pisze:Każda narkoza zostawia jakieś ślady w organizmie, lekarze dają ją dla swojej wygody, nie naszej, bo nie będziemy im marudzić w trakcie badania.
"co Ty wiesz o"... bólu :wink:
Nie jestem nieomylny, ale się staram
Gandalf_70
no tak ,za późno zauważyłem :oops: ,no cóż nie będę komentować.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”