KOLONOSKOPIA W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mania8210
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: opolskie
Kontakt:

KOLONOSKOPIA W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

Post autor: mania8210 » 23 maja 2013, 13:10

Od czego zależy czy lekarze robią w znieczuleniu ogólnym czy miejscowym??

Na odziale szybkiej diagnostyki, byłam wtedy w ciązy, robili w znieczuleniu miejscowym, ale leżałam w szpitalu na kroplówkach, sami zrobili lewatywę i było ok.

Teraz, minęło 10 lat muszę znowu zrobić kolonoskopię ale się boję bo:
1) Nie jestem w stanie tyle wypić Fortransu
2) Sama nie zrobię sobię lewatywy rano i wieczorem
Każa jedno i drugie zrobić
3) Moje hemoroidy które teoretycznie mi nie przeszkadzają ale z tego powodu nie zrobie lewatywy domowej sama

Chciałabym, żeby mnie położyli w szpitalu i sami wszystko zrobili ale cięzko się dostać na oddział....

Boje się, a muszę już zrobić to badanie
Ania

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Re: KOLONOSKOPIA W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

Post autor: Natuśka » 23 maja 2013, 13:18

mania8210 pisze:Od czego zależy czy lekarze robią w znieczuleniu ogólnym czy miejscowym??
Zależy od szpitala- niektóre robią tylko w znieczuleniu (na śpiocha), innego sposobu sobie nie wyobrażają, a inne robią tylko w niektóre dni na "śpiocha", a tak to robią na "żywca", tyle że są też leki, które może podać lekarz wykonujący kolonoskopię- nie jest potrzebny do tego anestezjolog.
mania8210 pisze:Nie jestem w stanie tyle wypić Fortransu
Są też inne środki :smile:
Tutaj będzie więcej:
viewforum.php?f=69
mania8210 pisze:Sama nie zrobię sobię lewatywy rano i wieczorem
Jeśli będziesz przygotowywała się w domu i nie dasz rady to trudno. Jeśli im będzie zależało to poproś, aby wykonali przed badaniem. A może ktoś w domu by Ci pomógł?
mania8210 pisze: Moje hemoroidy które teoretycznie mi nie przeszkadzają ale z tego powodu nie zrobie lewatywy domowej sama
Jeśli to jest powodem tego, że nie dasz rady zrobić lewatywy to zastosuj dietę przed czyszczeniem do kolonoskopii- 3 dni przed same galaretki, kiśle, wywary, nic zapychającego, drobnopestkowego i dużo pij.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Ell
Debiutant ✽
Choroba: inna choroba jelita

Post autor: Ell » 23 maja 2013, 14:11

mania8210 pisze:Od czego zależy czy lekarze robią w znieczuleniu ogólnym czy miejscowym??

Na odziale szybkiej diagnostyki, byłam wtedy w ciązy, robili w znieczuleniu miejscowym, ale leżałam w szpitalu na kroplówkach, sami zrobili lewatywę i było ok.

Teraz, minęło 10 lat muszę znowu zrobić kolonoskopię ale się boję bo:
1) Nie jestem w stanie tyle wypić Fortransu
2) Sama nie zrobię sobię lewatywy rano i wieczorem
3) Moje hemoroidy które teoretycznie mi nie przeszkadzają ale z tego powodu nie zrobie lewatywy domowej sama

Chciałabym, żeby mnie położyli w szpitalu i sami wszystko zrobili ale cięzko się dostać na oddział....

Boje się, a muszę już zrobić to badanie
dlatego wlasnie ja jestem za kolonoskopia tylko i wylacznie prywatnie. Nie musisz sie prosic o narkoze, nie wysmieja Cie (znam takie przypadki).

Ja mialam pierwsza kolonoskopie kilka miesiecy temu- strasznie sie balam, dlatego wybralam prywatna klinike. Zasnelam, zanim sie "dobrali" do mnie. Plyniu nie wypilam calego, sama stwierdzilam, ze juz dosc. I wystarczylo. Oczywiscie "oczyszczalam" sie w domowym zaciszu, we wlasnej lazience. Nie musialam robic zadnej lewatywy.
Pozniej obudzilam sie w pieknej jednoosobowej sali ( w klinice maja sale 1-3 osobowe).
Kolonoskopie mialam robione w zimie, okolo 16, wiec obudzilam sie jak juz bylo ciemno. Myslalam, ze jestem w niebie, bo gdy sie obudzilam, to sciany byly koloru niebieskiego, podloga byla oswietlona diodami i tak samo na podwieszanym suficie byly male swiatelka.
Ladnie to wygladalo, az mi sie nie chcialo isc do domu :roll:

mania8210
Debiutant ✽
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: mania8210 » 23 maja 2013, 14:35

Ell, ile kosztuje kolonoskopia prywatnie?? mniej więcej?
Ania

Awatar użytkownika
Elaine
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: Elaine » 23 maja 2013, 18:19

Za kolonoskopię robioną prywatnie, w narkozie, z pobranymi wycinkami płaciłam ok. 600 zł (nie pamiętam dokładnie).
Popieram zdanie Ell... Trochę to kosztowało, ale uważam, że były to dobrze wydane pieniądze..
Przed enterografią miałam czyszczenie w szpitalu i nie wspominam tego dobrze ;/ Ale ja w ogóle nie znoszę publicznych toalet ;/ Tak już mam...
Azatiopryna 50mg, Salofalk 500mg 4x2, Bio-gaia, Colinox, Alfadiol, Vitrum osteo, Acidum folicum, Ascofer, Falvit,

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 23 maja 2013, 22:59

W innym wątku proponowałem dr. Bekera. On mi robi kolonki kontrolne raz w roku już od wielu lat i zawsze w znieczuleniu ogólnym za zupełną darmochę, czyli na NFZ. Wystarczy tylko wziąć skierowanie od lekarza POZ, że kolonka ma być w znieczuleniu ogólnym - to musi być napisane na skierowaniu. Oczywiście, jeżeli chciałabyś prywatnie i za kasę, to pan doktor też coś może zaproponować, bo ostatnio wspomniał mi o tym, tak tylko informacyjnie.

Co do przygotowania, to nigdy nie każe mi robić lewatyw, ale - tak jak już pisała Natuśka - dłuższy post przed badaniem i skuteczny środek czyszczący. Ja stosuję Fortrans, ale są teraz i inne specyfiki, więc coś sobie dobierzesz. W sumie, to dobre czyszczenie jest ważne, trzeba się do tego przyłożyć, bo jak się to zrobi byle jak, to nawet najlepszy doktor, w najbardziej wypasionej klinice, niewiele będzie mógł w jelitach zobaczyć i wtedy cała ta zabawa traci sens.

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
województwo: mazowieckie

Post autor: mgiełkaa » 10 sie 2013, 23:33

Mam prawdziwy dylemat. W sumie to wyrobiłam sobie zdanie n/t temat jednak chciałabym poznać Wasze opinie, a także potrzebuję rady co z tym fantem zrobić.Szczerze mówiąc: ręce mi opadły i jestem po prostu wściekła.
Na Cu choruję od lat, zdiagnozowana jestem od lat 10 (2003). Moje pobyty w szpitalu ograniczają się do kontrolnych kolonoskopii (do tej pory co 2 lata) oraz iniekcji żelaza.W zeszłym roku wykonano dodatkowe badania: gastroskopię, zwykłe USG jamy brzusznej oraz oznaczenie thioguaniny we krwi (Aza).
Ostatnia kolonoskopia była wykonana w m-cu czerwcu 2012 wraz z pobraniem wycinków do histopatologii (oczywiście w znieczuleniu). Według epikryzy: stwierdzono rozległe ale niewielkie zmiany zapalne. Od 2009 mam pancolitis, dysplazje itd.
Wynik histopatologii z 2012:
Kątnica, wstępnica,zagięcie śledzionowe, esica - błona śluzowa jelita grubego bez istotnych nieprawidłowości
Zagięcie wątrobowe - błona śluzowa jelita grubego z niewielkim obrzękiem
Poprzecznica dystalna, zagięcie esiczo-odbytnicze, odbytnica - błona śluzowa z niewielkim obrzękiem i zniekształceniem krypt
Zstępnica - fragmenty śluzówki jelita z niewielkim, przewlekłym zapaleniem, ogniskową, hiperplazją nabłonka i zniekształceniem krypt
Esica-zstępnica - błona śluzowa jelita z ogniskowym, dość obfitym, mieszanym naciekiem zapalnym
Bańka odbytnicy -śluzówka jelita z dość obfitym, przewlekłym naciekiem zapalnym i zniekształceniem krypt.
Dotychczasowe kolonoskopie nie wykazywały zmian w odbytnicy, dopiero ta z 2012

I teraz przejdę do meritum spawy. Po ostatniej wizycie w Poradni dostałam skierowanie na planowe przyjęcie do szpitala. W palnie jest podanie żelaza (anemia), USG jamy brzusznej (z uwagi na bóle w podżebrzu prawym) oraz FSS.
I to właśnie mam problem. Nie widzę celowości tego badania ponieważ chcę aby oceniono stan całego jelita grubego. Uważam, że mam prawo do pełnej diagnostyki z uwagi na: długość choroby, ryzyko nowotworu itp. Moim zdaniem również mam prawo do pełnej kolonoskopii z znieczuleniu. I tu pojawił się problem ponieważ lekarz prowadzący jak i ordynator oddziału odmówił mi zarówno jednego jak i drugiego.To, że odmówił to raz ale dwa: powody jakie zostały podane w uzasadnieniu są dla mnie nie do przyjęcia i zupełnie nielogiczne. Uzyskałam informację, że skoro mam 5-6 wypróżnień dziennie tzn. że nie jest dobrze i nie ma remisji.Dlatego też pełna kolonoskopia to za duże ryzyko perforacji. Chcą obejrzeć kawałek jelita i jeśli będą zmiany to nie będą dalej oglądać.Jeśli nie będzie zmian to obejrzą. Dla mnie jest to śmiech na sali ponieważ zawsze, wszystkie kolonki miałam w zaostrzeniu, każdą w znieczuleniu. Zawsze podpisuję zgodę na badanie i jak wiadomo na piśmie ryzyko powikłań. Stwierdzenie : a co jeśli Panią przedziurawimy, nie dajemy takiej gwarancji jest śmieszne. A kto da mi gwarancję, że w pełnej remisji nie będzie perforacji.
Proszę napiszcie jakie jest Wasze zdanie. Czy mam rację domagając się pełnej kolonoskopii w znieczuleniu? Jest to mój wybór i chciałabym mieć tego możliwość jako pacjent.
Do września jeszcze trochę czasu mam, jednak coraz częściej zastanawiam się nad przeprowadzeniem badania w innym ośrodku lub rezygnacji w tym roku.
Z drugiej strony mam żal, że zostałam tak potraktowana.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 11 sie 2013, 00:23

mgiełkaa pisze:Z drugiej strony mam żal, że zostałam tak potraktowana.
Napisałaś, że miałaś kolonki w zaostrzeniu w znieczuleniu, a teraz nosem kręcą.. Zawsze robiłaś badania w tym ośrodku? Może faktycznie, jeśli będą się upierać przy swoim zmienić ośrodek- tylko, żeby znów w tym kolejnym chcieli zrobić...

Nie wiem na jakie mają standardy, na ile są ostrożni, jak Ty się czujesz. Ale biorąc pod uwagę, że napisałaś tego posta to widać, że zależy Ci, aby jelito oglądnąć w całości.
Sama nie wiem, jakbym postąpiła, ale pewnie zrobiłabym tak, że jeśli mi pełnej kolono nie zrobią to ja im tyłka nie pokażę :wink:

Oni patrzą na to z innej strony niż pacjent, bo to ten drugi choruje, do końca nie wie co w sobie nosi. Dla lekarzy to ponowne, codzienne badanie, a dla pacjenta kolejny stres, niepewność.

Ja bym obstawiała przy kolono w znieczuleniu, przecież i tak podpisujesz zgodę.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 11 sie 2013, 00:39

Natuśka, tak własnie myślę ale zawsze mam wątpliwości, że może to ja się czepiam.Początkowo miałam w WIML-u, tam byłam zresztą zdiagnozowana (w jednym roku 3 kolonki w mega zaostrzeniu), potem Endoterapia Brzeska w W-wie, teraz jestem pod opieką MSWiA (w podpisie widać) więc ... podwójne rozczarowanie.
Jelito cienkie obejrzane przez gastroskop raz... . Ok.rozumiem oszczędności, chociaż uważam, że w NZJ pełny przegląd być powinien ale już tego nie komentuję.
W kwestii kolonoskopii... myślałam i nadal myślę o wykonaniu badania gdzie indziej ale rodzi się we mnie bunt, że mam z tym jakiś problem. Pacjent powinien mieć wybór odnośnie diagnostyki, podania znieczulenia itd. Po raz pierwszy spotkałam się z taką opinią (a co jeśli Panią przedziurawimy)w dodatku z ust lekarza prowadzącego jak i ordynatora oddziału.Jestem w szoku i czuje się zwyczajnie zlekceważona i zostawiona sama sobie.

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 11 sie 2013, 01:34

_Ray_, ja się tam bardzo naraziłam jak Pani Ordynator powiedziałam, że pewnie o kasę chodzi i statystykę :wink:

Anka :)
Początkujący ✽✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Anka :) » 11 sie 2013, 09:36

Mój lekarz w zaostrzeniu cu nigdy nie robi pełnej kolonki. Mówi, że to zbyt duże obciążenie dla całego już i tak zmęczonego organizmu i że flak jest w złym stanie i nie warto go jeszcze obciążać. Miałam kolono w remisji i zaostrzeniu-wszystkie na żywca. Nigdy więcej nie dam się badać kolono w zaostrzeniu. FFS zrobią, ocenią co się dzieje, wtedy jak się uda to podleczą i dopiero przebadają całe jelitko.

SZymon86
Początkujący ✽✽

Post autor: SZymon86 » 11 sie 2013, 10:06

U mnie w zaostrzeniu też nie zrobili całej,tylko kawałek si... coś tam :) się nazywało.Dopiero po paru miesiącach jak już była remisja jak odstawiłem sterydy doktor do którego chodzę powiedział że dobrze byłoby zrobić całą zobaczyć jak wygląda całe jelitko i co ileś tam lat powtarzać tym bardziej że mój tata miał raczysko jelita grubego.I po tych paru miesiącach przygotowałem się w domu rano pojechałem na oddział zrobili co trzeba poleżałem do południa jeszcze obiadek dostałem i do domu :) Stres trochę był bo niby miało być w znieczuleniu ale się okazało że nie wiadomo czy anestezjolog się wyrobi,na szczęście się wyrobił i ładnie przespałem sobie.Inaczej sobie tego nie wyobrażam i jeśli miałbym mieć na żywca to na 100% bym odmówił,albo poszedł prywatnie,już się przekonałem że na zdrowiu nie ma co oszczędzać kasy.
"Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu,ale na umiejętności działania mimo niego"

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 11 sie 2013, 12:15

Anka :) pisze: wtedy jak się uda to podleczą i dopiero przebadają całe jelitko.
bez sensu,a co jak nie podleczą bo sie nie da ?
Nie mam remisji od lat,a kontrolować jelito trzeba,
tylko pełna kolonoskopia to gwarantuje.
Im dłużej się choruje,tym bardziej potrzebne są właśnie.

Miałem kolonke w styczniu,niestety tylko do 40 cm bo dalej był ból i lekarz przerwał,po mojej zgodzie zresztą.
ALE umówiliśmy sie na ponowną kolonkę w lipcu (przełożona na koniec września z moich powodów),będzie ona w szpitalu,w narkozie.
po to w szpitalu,aby w razie komplikacji było gdzie interweniować.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 11 sie 2013, 21:15

obyty.z.cu, również nie mam pełnej remisji od lat więc pozostaje monitorować czy coś dodatkowo się nie szykuje. Przy długim stażu choroby wzrasta ryzyko nowotworu jelita grubego dlatego tak zależy mi na tym badaniu w pełnej wersji :wink:
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, które utwierdziły mnie w moim przekonaniu.

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 12 sie 2013, 01:08

Markery nie są wcale takie miarodajne. Poza tym polipów nie usuwają :wink: