skierowanie na badania - lekarz rodzinny

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sofijka
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie

skierowanie na badania - lekarz rodzinny

Post autor: sofijka » 01 maja 2014, 01:34

Moi Drodzy,
mam pytanie - czy orientujecie się może, czy lekarz rodzinny ma możliwość, uprawnienia do wydania skierowania na rezonans magnetyczny. Chodzi mi dokładnie o rezonans kręgosłupa. Wydaje mi sie, że nie może tego zrobić, że jedynie specjaliści mają takie uprawnienia.
No, ale może się mylę? Może są jakieś szczególne przypadki, kiedy można otrzymać skierowanie na rezonans od lekarza rodzinnego? Z góry dziękuję za informacje na ten temat :smile: .

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: kujawsko-pomorskie

Re: skierowanie na badania - lekarz rodzinny

Post autor: iza121 » 01 maja 2014, 06:30

nie może

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Post autor: ulka1986 » 01 maja 2014, 07:09

Niby nie może ale.. To zależy od lekarza. Mi mój rodzinny dał jako pierwszy skierowanie na kolonoskopie, mało tego dał mi również na yersinie, a nawet gastrolog nie chciał dac ;/
Lekarz rodzinny może wszystko jeśli tylko chce ;)
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: iza121 » 01 maja 2014, 07:29

ulka1986, a ile to było lat temu :?: Aktualnie może dać skierowanie na usg - brzucha tylko w dodatku i żadnej innej okolicy. To ma się zmienić od momentu wprowadzenia nowej ustawy, która ma ujrzeć światło dzienne bodajże 5 maja - w planach jest, że będzie mógł ustawowo dawać skierowanie m.i na usg (każdej okolicy), gastroskopię, kolonoskopię - ale o rezonansie na razie nadal nie słyszałam. Jak on Ci dał Ci to skierowanie nie mam pojęcia szczerze powiedziawszy, chyba, że ma dodatkowo z czegoś specjalizację i w ramach tej specjalizacji to może ale też nie jestem pewna, czy wtedy nie byłoby kłopotów z refundacją.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 01 maja 2014, 07:38

Nie może, skierowanie na rezonans może dać specjalista niestety. Do którego skierowanie może wypisać lekarz rodzinny.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 01 maja 2014, 11:14

Lekarz POZ może wystawić skierowanie na kolonoskopię i gastroskopię.
żródło http://www.nfz-lodz.pl/index.php/dlapac ... -zdrowotna
Po zmianach może będzie TK, ale MRI na pewno nie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: ulka1986 » 01 maja 2014, 14:20

iza121, na yersinie dał jakieś 1.5 miesiąca temu a kolonke ponad rok temu i nikt z tego powodu niczego się nie czepial, była refundacja. :roll: hej a mój internista ma na pieczacce ,, lekarz rodzinny, pediatra,, :mrgreen:
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

sofijka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: sofijka » 01 maja 2014, 15:26

Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedzi, informacje :smile: . Tak właśnie myślałam, że lekarz rodzinny nie może dać skierowania na rezonans. Dotychczas rzeczywiście miałam wystawiane skierowania przez specjalistów: reumatologa, neurologa i dlatego też nie byłam pewna jak to jest z lekarzem rodzinnym. Po prostu otrzymanie skierowania od lekarza rodzinnego jest dla mnie obecnie szybszą drogą, chodzi oczywiście czas. W poprzednim miejscu zamieszkania jeśli chodzi o specjalistów na NFZ to była w moim przypadku prostsza kwestia. Skierowania do specjalistów oczywiście mam, tylko czas oczekiwania jest długi, wiadomo. No, ale jednak innej drogi nie ma.
Jeśli chodzi o skierowania na gastroskopię i kolonoskopię, to w moim przypadku było tak, że skierowania na gastroskopię miałam dawane przez gastrologów, ale zdarzyło mi się także dostać takie skierowanie od lekarza rodzinnego właśnie na gastroskopię. Na kolonoskopię zaś dostałam skierowanie od lekarza rodzinnego do szpitala na oddział gastrologiczny z adnotacją, że wskazane jest wykonanie kolonoskopii. I po pokazaniu tego skierowania w szpitalu zostałam zapisana na kolonoskopię, na którą czekam.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 01 maja 2014, 20:13

Tubisia pisze:Nie może, skierowanie na rezonans może dać specjalista niestety. Do którego skierowanie może wypisać lekarz rodzinny.
nie jest to prawda. jesli jest uzasadnienie do wykonania MRI np podejrzenie nowotworu to lekarz rodzinny moze tez wystawic. ale ogolnie to specjalista w mmniej pilnych przypadkach
Obrazek

sofijka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: sofijka » 01 maja 2014, 20:58

ranko, a jeżeli mam zdiagnozowany wcześniej łagodny guz w piersiowym odcinku kręgosłupa i istnieje podejrzenie, że mógł urosnąć i być przyczyną dolegliwości ( bo to może być to plus dodatkowo ZZSK), wskazana jest kontrola tego, to czy również jest to uzsadnienie dla wystawienia skierowania przez lekarza rodzinnego?

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 01 maja 2014, 21:59

Zalezy od lekarza ale wazne jest to ze lekarz ani jego Poradnia nie sa obciozone tym badaniem wiec teoretycznie powinien.
Obrazek

sofijka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: sofijka » 02 maja 2014, 02:37

ranka, bardzo dziękuję za odpowiedźi i informację :smile:.
W takim razie spróbuję przez lekarza rodzinnego i być może na cito, jeśli się nie uda to oczywiście przez specjalistę.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 02 maja 2014, 21:37

Ranka, a czy to może zależeć o oddziału NFZ? Przecież te kolejki do specjalistów i nadużywane skierowania do szpitala to spowodowane właśnie przez ograniczenie kompetencji lekarzy rodzinnych. przynajmniej tak LR tłumaczą swoje postępowanie. Nie wczytuję się w umowy, zarządzenia, chyba, że muszę czegoś poszukać, ale śledzę dość uważnie portale medyczne. Ty to znasz z praktyki. Oświeć proszę, bo jeśli lekarz może, to po co te zmiany, które ma wprowadzić Ministerstwo Zamętu pod swoim światłym kierownictwem??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 02 maja 2014, 22:26

Nie wiem, ale ja pracowalam jakis czas w POZ i kierowalam na TK i nikt mi za to glowy nie urwal bo tak jak mowie poradnia nie jest za to rozliczana.
Moze sie cos zmienilo ale mniej wiecej rok temu moja kolezanka dostala skierowanie od lekarza rodzinnego na TK kregoslupa i tez bylo ok
Teraz pracuje wPor K i tez moge dac skierowanie na bad obrazowe jesli jest taka potrzeba ale jak mowie glownie chodzi o powazna chorobe typu neo a nie np choroba zwyrodnieniowa kregoslupa
Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 03 maja 2014, 20:25

Podpytam się we wtorek mojej rodzinnej jak to jest u nich.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”