kolonoskopia

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: kolonoskopia

Post autor: Cinimini » 04 lut 2011, 22:46

Mehled, witaj w klubie ja tez dziś przechodziłam przez ta wątpliwą przyjemność. Tradycyjnie już zapowiedziałam mojej ulubionej siostrze "podwójna działkę znieczulenia proszę" ;) i było nieźle, byłam znieczulona, ale swiadoma. Trochę w pewnym momencie bolało, no, ale kolonoskop musiał sie przecisnąć przez przewężenie, więc siłą rzeczy to musiało boleć. Tak czy owak jak zawsze z całego badania najgorzej wspominam Fortrans blleeee....
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 07 lut 2011, 14:14

martita pisze:jelito w fatalnym stanie, czy za wszelką cenę trzeba na żywo robić? no ja miałam w takim stanie "per rectum" i wyłam do księżyca, a kolo to nie widzę po prostu
no wlasnie !
Kiedy jelito jest w miare to i badanie jest w miare ok.,tzn.do przeżycia,nawet na żywca,ale kiedy kolonke robi sie gdy jelito jest "nie ok.",kiedy blizny sa niby zaleczone,ale stwardniale,kiedy sa polipy ,kiedy ..itd. to wtedy żadne znieczulenie nie pomoze,tylko narkoza (chyba,bo nie mialem jej nigdy).
Problem jest w tym,ze gdy robi sie kolonke po duzym zaostrzeniu,kiedy niby jest lepiej,to tak naprawde dopiero te badanie pokazuje jak to naprawde wyglada,
niestety,kiedy jelito jest w takim fatalnym stanie to bol jest "okropny" ..hm..brak dobrego okreslenia.
Jednak takie sytuacje nie sa chyba czeste,mnie to spotkalo po naprawde wielu latach.
Cinimini pisze:kolonoskop musiał sie przecisnąć przez przewężenie, więc siłą rzeczy to musiało boleć.
wlasnie ... jedni przezyja z ta swiadomoscia,inni z bolem :wink:
Swoja droga,ten bol w roznej formie jest wkalkulowany w nasza chorobe...niestety. :smutny:

Tyle,ze kolonki trzeba robic i juz !
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

jenek
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie

Post autor: jenek » 22 lut 2011, 22:27

A ja miałem kolejną kolonoskopię dzisiaj. Poprzednią miałem miesiąc temu, ale wyniki wyszły jakieś niezbyt dobre i lekarz zarządził ponowne badanie, żeby sprawdzić poziom zmian dysplazji i czy zmiany są zapalne czy nowotworowe. Ogólnie :cenzura: mnie to stresuje bardziej niż badanie, ale teraz muszę czekać na wyniki. Jedynym pozytywem było to, że miałem badanie w narkozie - nawet nie wiem kto mi to przepisał. Od 6 lat miałem kolonoskopie co roku na żywca i zawsze bolało jak cholera. Tym razem zasnąłem w ciągu minuty od podania uśpienia, obudziłem się w momencie jak zaczęto pobierać wycinki co jest w miarę bezbolesne w porównaniu do etapu wchodzenia w jelito. Nie powiem, że takie badanie to przyjemność, ale jednak 100 razy większy komfort niż na żywca. Fortrans też już taki nie straszny. Teraz jak i miesiąc temu wypiłem wszystko bez większych problemów.
Najgorsze to jest czekanie na wyniki - nic poważnego czy ryzyko raka i operacji :/
- "What is it that a man may call the greatest things in life?"
- "Hot water, good dentishtry and shoft lavatory paper."

-- Cohen the Barbarian in conversation with Discworld nomads (Terry Pratchett, The Light Fantastic)

Awatar użytkownika
Jacquelina
Początkujący ✽✽

Post autor: Jacquelina » 23 lut 2011, 00:05

jenek, mi tez musieli powtarzać tylko w przeciągu 2 dni, i fakt za 2 razem fortrans szedł mi lepiej;] Trzymam kciuki za wyniki :wink:
leki:Salofalk 2*2/controloc/ azathiopiryne 1*2/

virtuss
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Post autor: virtuss » 24 lut 2012, 17:17

Witam,
Mialem krwawienie z odbytu i proktolog zapisal mnie na anoskopie, i rektoskopie.
Postanowilem te badania zrobic prywatnie.., i okazuje sie ze sigmoidoskopia wychodzi taniej niz te 2 badania. (w innej placowce mam znizki.., ale tam robia tlyko sigmo i kolonoskopie)

Czy dobrze rozumiem, ze simgo zbada to samo co anoskopia i rekto + troche wiecej ?
Czy jednak lepiej isc na anosk. i retroskopie ?

Duzo zdrowia,
Pawel

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 24 lut 2012, 18:19

virtuss pisze:Czy dobrze rozumiem, ze simgo zbada to samo co anoskopia i rekto + troche wiecej ?
tak,sigma dojdzie od początku :wink: znaczy od tyłu :razz: na odległość ok. 60-80 cm.jelita grubego,
zaliczając po drodze, obydwa w/w miejsca badań.
Badania w zasadzie wykonuje się ze wskazań lekarskich,ale w sumie to żaden problem.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 24 lut 2012, 18:35

obyty.z.cu pisze:Kiedy jelito jest w miare to i badanie jest w miare ok.,tzn.do przeżycia,nawet na żywca,ale kiedy kolonke robi sie gdy jelito jest "nie ok.",kiedy blizny sa niby zaleczone,ale stwardniale,kiedy sa polipy ,kiedy ..itd. to wtedy żadne znieczulenie nie pomoze,tylko narkoza (chyba,bo nie mialem jej nigdy).
Miałam narkoze jak miałam kolonoskopie ( pierwszy raz bo miałam jakieś zagięcie ostre i lekarz i tak nie przeszedł całego jelita, a drugą z tego samego powodu) ale moja sąsiadka ma IBS i jelitko zdrowe ale wslasnie spastyczne to strasznie wspomina badanie, wydzierała sie nie miłosiernie i płakała a kobieta po 40, także jak jelito spatyczne jest to też boli, no chyba że lekarz który to wykonywał robił coś nie tak, no nie wiem, jedno jest pewne sąsiadka już więcej na kolonke nie pójdzie.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
aniolek850
Debiutant ✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: aniolek850 » 08 mar 2012, 14:06

Hejka mam do Was małe pytanko, gdyż zapomniałam zapytać o to lekarza, a co niektórzy maja już większe doświadczenie więc wiedzą:) Czy na czas kolonoskopii należy odstawić leki? Znaczy na dzień "kisielowy", "czystek" i badania rzecz jasna, no na chłopski rozum biorąc to myślę, że tak ale wolę mieć pewność. Z góry dzięki za pomoc. A swoja drogą boję się tej kolonki jak ognia. Pierwszą miałam tylko na "głupiego jaśka" który podczas badania nie wiele pomógł, darłam się w niebogłosy, klnęłam i ściskałam pielęgniarkę. Co prawda tym razem robię badanie prywatnie, ale w szpitalu nie w prywatnej placówce, więc żadna to różnica. Lekarz powiedział, że postara sie o anestezjologa, ale szpital nie ma cennika tych badań, bo prywatnie nie korzystali z usług anestezjologa więc nie wie czy się jej uda załatwić. Ale mam nadzieję. Bo inaczek kolejna trauma na kilka miesięcy:(

Awatar użytkownika
dariah4
Aktywny ✽✽✽

Post autor: dariah4 » 08 mar 2012, 15:12

aniolek850 pisze:Hejka mam do Was małe pytanko, gdyż zapomniałam zapytać o to lekarza, a co niektórzy maja już większe doświadczenie więc wiedzą:) Czy na czas kolonoskopii należy odstawić leki? Znaczy na dzień "kisielowy", "czystek" i badania rzecz jasna, no na chłopski rozum biorąc to myślę, że tak ale wolę mieć pewność.
Ja miałam dwie kolonoskopie. Pierwszą przed zdiagnozowaniem więc nie brałam żadnych leków. Drugą miałam już po pół roku od diagnozy i mi lekarka akurat nic nie mówiła o odstawianiu leków. Brałam je normalnie.
aniolek850 pisze: A swoja drogą boję się tej kolonki jak ognia. Pierwszą miałam tylko na "głupiego jaśka" który podczas badania nie wiele pomógł, darłam się w niebogłosy, klnęłam i ściskałam pielęgniarkę.
Ja miałam obydwie na "głupiego jasia" i kompletnie nic nie pamiętam. Najpierw myślałam, że miałam normalną diagnozę bo jakiś czas po badaniu nagle się ocknęłam jakbym cały czas spała. :razz:
Leki: Asamax 500 4x2

" [...] twoje blizny są twoją siłą."
Paul Coelho

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: Ala57 » 08 mar 2012, 18:14

kurcze wypiłam juz prawie cały fortrans ale nie leci jeszcze czysta woda a badanie jutro o 8 rano :smutny: :wc:

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 08 mar 2012, 18:28

Ala57 a wlewką czyszczącą możesz się wspomóc ?
Są takie (Enema, Rectanal ), drogie,bo do 10zł kosztuje jedna.
Moja córka jak się nie czyści zbyt dobrze to na dwa dni przed kolo ma wlewki, po jednej rano i wieczorem, z soli fizjologicznej w objętości 500ml każda.
Te z apteki takich dużych pojemności nie mają, są mniejsze - 150ml. Ale może lepiej będzie :wink:
Takiej wlewki nie robi się w dniu badania, tylko ostatnia może być podana w wieczór poprzedzający badanie.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Ala57 » 08 mar 2012, 18:39

Niestety moja apteka juz zamknięta,mąż w pracy a do apteki 20km,a jezeli będę dużo piła to moze jeszcze coś pomoże?

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 08 mar 2012, 19:30

Ja przed operacją w listopadzie na Saszerów dostałam X-prep i ładnie sie oczyściłam za to moja koleżanka z pokoju nie. Podano jest czopek glicerynowy. Biegała pół nocy ale wyczyściła się idealnie. Jak nie masz czoków to polecam dużo płynów i tak jak pisała majka83 jak najwięcej chodzić.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Ala57 » 08 mar 2012, 20:02

ooo czopki to mam już się biorę za to .Dzięki Wam za rady

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 08 mar 2012, 20:03

Baby pisze:Podano jest czopek glicerynowy
małe ostrzeżenie,dla stanu zapalnego odbytnicy taki czopek,to jak wołanie o problemy !
Stanowczo odradzam w zaostrzeniu !

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”