kolonoskopia

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
danaK34
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Re: kolonoskopia

Post autor: danaK34 » 11 lut 2009, 13:54

No to mam dykemat, bo już sama nie wiem czy brać te leki przed kolonoskopią czy nie? Ja widzę u każdego to jest inaczej.
Nigdy nie jest tak, że wszystko zależy od Ciebie.
Nigdy nie jest tak, że nic nie zależy od Ciebie

Duduś
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Duduś » 11 lut 2009, 14:02

skoro masz w znieczuleniu ogólnym pewnie przyjmą Cię do szpitala dzień wcześniej,
tam Ci wszystko powiedzą :wink:
Pentasa 500 2x2
Imuran 50 2x1
Entocort 3 1x1

Awatar użytkownika
danaK34
Początkujący ✽✽

Post autor: danaK34 » 11 lut 2009, 15:44

Duduś pisze:skoro masz w znieczuleniu ogólnym pewnie przyjmą Cię do szpitala dzień wcześniej,
tam Ci wszystko powiedzą :wink:
Leczę się w prywatnej klinice. Mam się zgłosić 20 lutego na godzinę 12 na samą kolonoskopie i zaraz po niej wychodzę do domu

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie

Post autor: ita71 » 11 lut 2009, 17:47

To może zadzwoń do tej kliniki i się po prostu zapytaj. :roll:
Nigdy nie mów nigdy...

Duduś
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Duduś » 11 lut 2009, 18:25

danaK34 Ty będziesz miała znieczulenie ogólne?
Nie wiem,ale mi zawsze dzień wcześniej musieli porobić badania,wywiad anestezjologiczny,a już po wywieść na salę i przez 2 godz dojść do siebie
A bierzesz jakieś ważne leki,których nie możesz pominąć?
Pentasa 500 2x2
Imuran 50 2x1
Entocort 3 1x1

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 11 lut 2009, 21:28

danaK34 pisze:No to mam dykemat, bo już sama nie wiem czy brać te leki przed kolonoskopią czy nie? Ja widzę u każdego to jest inaczej.
leki nijak sie maja do kolonoskopii, i chyba tyle .
Leki trzeba brac, a jelito ma byc oczyszczone.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 11 lut 2009, 21:34

Do kolonoskopii leki może się mają nijak, ale do znieczulenia ogólnego to już jak najbardziej tak.

Co do brania leków przed kolonką, to miałem kiedyś taki dylemat i jak już pisałem, mój lekarz który robił kolonkę i anestezjolog który usypiał, zalecili branie leków przed kolonką w znieczuleniu ogólnym zawsze.
Tłumaczenie jest proste i w sumie logiczne. Jeżeli sprawa dotyczy tylko leków podstawowych na nasze choroby czyli tzw. kartofli (sulfasalazyna, mesalazyna) to nic się nie stanie, jeżeli jedną dawkę przed badaniem pominiemy. Tylko że nie ma takiej konieczności, bo lekarz w czasie badania odróżni przecież przez endoskop tabletkę Sulfy, która właśnie leci sobie przez jelito, od jakiejś zmiany np. polipa.

Natomiast jeżeli chodzi o inne leki, np. sterydy, to przecież nie powinno się pomijać żadnej dawki. Tak samo jeżeli ktoś bierze np. leki przeciw ciśnieniowe to też nie powinien dawki pomijać, bo może to wywołać jakąś nieprzewidzianą reakcję organizmu, na którą nałożyć się może reakcja na podane usypiacze i wtedy anestezjolog ma problem.
Ja to mówię z autopsji, bo kiedyś na początku też zastosowałem taką prostą logikę, czyli "nie po to wlałem w siebie 3 litry Fortransu, żeby teraz zabrudzić sobie czyściutkie jelito jakimiś lekami :) ". A brałem wtedy dodatkowo leki na nadciśnienie, do którego doprowadziła zastosowana wcześniej seria sterydów. No i przed badaniem anestezjolog zawsze pyta się o różne rzeczy, m.in. o to, czy stale bierze się jakieś leki i czy wzięło się dawkę przed samym badaniem. Kiedy odpowiedziałem że nie, to nie było z tego żadnej wielkiej afery, badanie się odbyło w znieczuleniu i bez komplikacji, ale zalecenie anestezjologa na przyszłość było takie, aby przed badaniem w znieczuleniu ogólnym wszystkie leki przyjmowane stale o określonych porach brać, aby w razie jakichś nagłych komplikacji w czasie znieczulenia i po nim, nie musiał się zastanawiać, czy jest to wynikiem pominięcia jakiegoś leku, czy podanych środków znieczulających.

No i nie zawsze trzeba leżakować w szpitalu w celu zrobienia kolonki. Ja nigdy w szpitalu nie leżałem, a kolonkę mam robioną dość często, zawsze w trybie ambulatoryjnym i zawsze w znieczuleniu ogólnym. Najkrócej kiedyś wszystko razem od wejścia do szpitala do wyjścia trwało godzinę i 10 minut. Po prostu na nikogo nie trzeba było czekać, bo najczęściej trzeba czekać na anestezjologa.

Awatar użytkownika
danaK34
Początkujący ✽✽

Post autor: danaK34 » 11 lut 2009, 22:23

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Co do leków to biorę tylko asamax i encorton.
Duduś pisze:danaK34 Ty będziesz miała znieczulenie ogólne?
Tak napewno będę miała znieczulenie ogólne :roll:

Duduś
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Duduś » 12 lut 2009, 17:51

danaK34 leki masz takie jak ja znieczulenie spoko więc nie przejmuj się badaniem,minie nawet nie będziesz wiedziała kiedy :wink:
Pentasa 500 2x2
Imuran 50 2x1
Entocort 3 1x1

Olek

Post autor: Olek » 14 lut 2009, 16:05

Ja miałem wczoraj kolonoskopie, przedwczoraj wieczorem i dzisiaj rano nie bałem leków, powiedzieli mi, że i tak sie nie wchłoną kiedy jelita są wyczyszczone i brałem środek przeczyszczający.

Awatar użytkownika
magdusia
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: magdusia » 14 lut 2009, 18:43

W poniedziałek mam sigmoindoskopię i strasznie się boję,bo ma być bez znieczulenia.Poprzednią kolonoskopię i sigmoindoskopię miałam ze znieczuleniem(prywatnie).Teraz idę na badanie w ramach NFZ.Do tej pory pamiętam ból towarzyszący przy rektoskopii...
Magda,CU & Celiakia (Marsh IIIa).
Leczenie:
Vedolizumab
Asamax tabl.3x2,
Imuran 125mg,
Remicade(III dawki),
Budenofalk rectal foam,
dieta bezglutenowa.W KOŃCU REMISJA
Lekarz prowadzący:szpital MSWiA W-wa

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 14 lut 2009, 19:01

magdusia pisze:W poniedziałek mam sigmoindoskopię i strasznie się boję
magdusia pisze:Teraz idę na badanie w ramach NFZ.Do tej pory pamiętam ból towarzyszący przy rektoskopii...
wszystkie dotychczasowe badania robilem w ramach NFZ i to na "zywca".
Problemem nie jest czy to NFZ czy prywatnie, problem jest w tym KTO to robi.W moim szpitalu te badania robi 2 gastro i jeden chirurg, za chrurga nie recze, ale gastro to tylko pytanie kto lepiej,(prawde mowiac jednak facet- nie moj lekarz)moja p. doktor robi to super, a do tego wazna jest pielegniarka, ktora wie wszystko .
Bol przy rekto mialem kiedys, ale wtedy mialem naprawde w strasznym stanie "tam "wszystko...
Nie martw sie , bedzie dobrze!
Mnie tylko zawsze wkurzalo te pompowanie jelit :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
magdusia
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: magdusia » 14 lut 2009, 21:36

obyty.z.cu pisze:Mnie tylko zawsze wkurzalo te pompowanie jelit
to boli?
Mój gastrolog zawsze mi powtarzał,że wszystko zależy od lekarza endoskopisty.
Magda,CU & Celiakia (Marsh IIIa).
Leczenie:
Vedolizumab
Asamax tabl.3x2,
Imuran 125mg,
Remicade(III dawki),
Budenofalk rectal foam,
dieta bezglutenowa.W KOŃCU REMISJA
Lekarz prowadzący:szpital MSWiA W-wa

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 14 lut 2009, 21:42

magdusia pisze:to boli?
nie, nie...nie w tym rzecz, ale czlowiek czuje sie jak napompowany, zagazowany,po badaniu trzeba sie odgazowac.
Lekarz ktory robi badanie potrafi byc mistrzem operatorem i wtedy jest wszystko oki.
Sigmo...to tylko ok. 60 cm badania wiec nic wielkiego, niestresuj sie niepotrzebnie.
Naprawde to nic takiego.Kiedys 10 czy 15 lat temu to bylo cos, teraz to tylko taki zabieg jak...troche dluzsze robienie zdjec, tyle ze od srodka :wink:

moze wyjasnie,
te pompowanie, kamerka wchodzi, i zeby swobodnie isc dalej a jednoczesnie ogladac, trzeba troche "napompowac "jelito, prawde powiedziawszy, nie ma to nic wspolnego z bolem, a moze wlasnie pozwala uniknac bolu.
Ale z tego pompowania pozostaje gaz-powietrze w jelicie i trzeba sie go pozbyc.
Zaden problem.Badanie na zywca jest o tyle lepsze, ze po badaniu jestes wolna,- po znieczuleniu, trzeba odczekac az sie odzyska pelnie wladzy umyslowej i czucia, czesto poradnia prosi by na badanie przychodzic z osoba towarzyszaca.

exa
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie

Post autor: exa » 15 lut 2009, 00:44

magdusia pisze:obyty.z.cu napisał/a:
Mnie tylko zawsze wkurzalo te pompowanie jelit

to boli?
przyjemne nie jest, ale można przeżyć.... :wink:
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”