Jak często musi być kolonoskopia?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Re: Jak często musi być kolonoskopia?

Post autor: kabran » 08 cze 2006, 20:10

X-prep jest o tyle fajny, że jest go mało. 1 mała buteleczka, a potem już tylko woda. Tyle tylko, że większość lekarzy (z którymi miałam kontakt) nie lubi X-prepa, bo podobno gorzej czyści. Nie wiem, ja czasem stosowałam wariant 1 dzień X-prep + 1 dzień Fortrans. Zazdroszczę niezmiernie tym, którym wystarcza 1 dzień i 1 jedna (!) butelka. A bolesność kolonoskopii zależy chyba nie tylko od umiejętności lekarza, ale też od stanu jelit. Ja swoją pierwszą kolonkę chciałam mieć na żywca (ta ciekawość mnie kiedyś zgubi :wink: ), ale lekarz się nie zgodził. No i trwała ponad 2 godziny... Następne też z narkozą, już się nie upierałam.
Prawie wszystko o celiakii i diecie bezglutenowej: www.forum.celiakia.pl ;-)
Biorę: Asamax 500 mg (2/2/2), Metypred 4 mg(2/0/2), Gasprid 10 mg (1/1/1)
Stan: hemikolektomia, do remisji daaaleko...

Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: kasia88 » 08 cze 2006, 20:46

Strasznie długoo.. jak dwie godziny :shock:
Ja miałam chyba z pół godzinki, w każdym razie już się zaczełam przebudzać podczas badania :???: i musieli szybko kończyć
"Kobieta nie słowami mówi prawdę, lecz ciałem."

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: kabran » 08 cze 2006, 21:18

kasia88 pisze:Strasznie długoo..
Bo ja miałam strasznie długie jelito, dodatkowe pętle i dodatkowe atrakcje... :wink: Nietypowa jestem trochę. Mam nadzieję, że po tej kolektomii "znormalnieję".
Prawie wszystko o celiakii i diecie bezglutenowej: www.forum.celiakia.pl ;-)
Biorę: Asamax 500 mg (2/2/2), Metypred 4 mg(2/0/2), Gasprid 10 mg (1/1/1)
Stan: hemikolektomia, do remisji daaaleko...

Misia

Post autor: Misia » 08 cze 2006, 21:49

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Handzia
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Handzia » 08 cze 2006, 23:14

Pan doktor był przystojny ,tylko ja dla niego trochę za stara.
No cóż życie!

Awatar użytkownika
kineczkaa
Początkujący ✽✽
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: kineczkaa » 09 cze 2006, 11:43

Ja mam to badanie robione raz w roku :shock: Czyli już zaliczyłam jakieś 5 razy w tym 1 na żywca (probowali zrobić ale ledwo co wsadzili te rure bo sie nie dalam :razz: ).

Ale w najbliższym czasie nie dam sobie zrobic tego czegoś bo podczas badania w tym roku doszło do perforacji jelit... Najfajniejsze było to że zobaczyli to dopiero po ok 10 godz jak juz prawnie nie kontaktowalam :???:

Awatar użytkownika
kreska29
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: kreska29 » 09 cze 2006, 16:37

A ja wczoraj byłam na wizycie kontrolnej u mojego lekarza i .....dowiedziałam się że mogę spać spokojnie ( jak narazie) gdyż kolejne kolonko czeka mnie przy zaostrzeniu...czyli mam nadzieję że za jakiś długi...długi czas, gdyż remisję mam od września zeszłego roku....Mój lekarz twierdzi iż kolejne kolonko jeżeli nie będzie zaostrzeń dopiero za 5 lat....
Pozdrawiam
kasia

sebaaa19

Post autor: sebaaa19 » 09 cze 2006, 18:28

heh ale Ci fajnie >mako< ja choruje od 6 tak i mialem juz sam nie wiem ile kolanek...ehh no chyba z 5 w tym jedna full opcje razem z gastro:) no ale z tego tylko jedna na zywca i powiem ze nie bylo tak zle tyle tylko ze daleko nie doszli...no co do ceny to przy gastro to ok 300zl (prywatny spioch:) wiec kolono bedzie drozej pewnie;( co do częstości badan to jest tak jak mowicie: jedni lekarze mowia co rok inni ze nie koniecznie.dla mnie osobiscie im rzadziej tym lepiej bo ja zle znosze samo badanie (fizycznei i psychicznie) ze juz o procesie czyszczenia nie wspomne:( :neutral:
tak czy siak jestesmy w tej sytuacji ze nie mamy wyjscia raz naczas trzeba sie zbadac i tu nie ma dyskusji! a wg mnie najlepszym doradca czy trzeba cos zmieniac itp jest nassz organizm, tylko trzeba sie obserwowac i uwazac czy cos sei nie dzieje niedobrego. :grin:

mirek61
Debiutant ✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: mirek61 » 17 cze 2006, 20:24

Ja miałem robioną w przeciągu 11 lat,bo tyle już choruje 4 razy,3 na żywca 1 z nieczuleniem.Na żywca boli przy końcu,bo pąpują powietrze aby jelito rozszeżyć.Tak to wszystko OK.
. Choruje na CU od 1993r. Mirek z Srebrnego Grodu.

Awatar użytkownika
madziula
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: madziula » 19 cze 2006, 20:11

O nie, dzisiaj się dowiedzialam, ze musze miec znowu kolonoskopie! No bez przesady! Mialam pierwszą w grudniu 2005, w maju tego roku rektoskopie a teraz znowu? Nie mam jakoś mocno zaawansowanej choroby, ale lekarz powiedział, że skoro leki na mnie nie dzialaja, to mozliwe, że się poszerzyla choroba, której na 100% nie mam stwierdzonej, najprawdopodobniej to CU. No nic, mam nadzieję, ze przezyje :roll: pozdrawiam
kokodżambo i do przodu
podejrzenie choroby Crohna

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 19 cze 2006, 20:21

Madziula ja też mam co pół roku. Zażądaj kolonoskopii na śpiocha, to wtedy to jest żadne wielkie przeżycie. Oprócz przygotowania oczywiście :roll:

Awatar użytkownika
madziula
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: madziula » 20 cze 2006, 13:14

Miałam tą pierwszą na śpiocha i bardzo mi to odpowiadało, ale teraz bede miala świadomośc, bo musze "wspólpracowac". No niech im będzie :roll:
kokodżambo i do przodu
podejrzenie choroby Crohna

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 20 cze 2006, 13:39

ja mialam pierwszy raz 2 lata temu,a ostatnio tydzien temu.Nie jest straszni,juz gorsze jest to cale oczyszczanie-noc w kibelku i rano jak przychodzi czas badania jest ci wszystko jedno-ze zmeczenia-ja tak nialam.Samo badanie nie jest najgorsze,ja bylam przytomna,bo wlasnie chodzi o ta wspolprace,takze obejrzalam swoje jelitka dokladnie i bolu nie czulam nic,a nic.A brzuchol to mi tak napowietrzyli,ze wygladalam jakbym byla w zaawansowanej ciazy,no i pozniej oddawanie tego"powietrza"baki,baki i jeszcze raz baki :razz: powazni nie musisz sie obawiac,ja bylam przerazona i prosilam lekarza ze lzami w oczach o"uspienie"a jak sie okazalo nie jest to takie straszne.Spoko,dasz rade!!!3 m. rurki w dupke-fajna sprawa :mrgreen:

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 01 lip 2006, 17:44

Miki pisze:zy ktoś zamiast tego Fortras miał może lwatywę albo jakieś wylewki, czy nie można tak tego jelita oczyścić? Na samą myśle że badanie mam powtórzyć za 2 lata już mi nie dobrze
Pomimo niezbyt dobrej reputacji, ja proponuje Fleet Phospho Soda i proces "czyszczenia" rozłożyć na 2 dni (po jednej dawce dziennie). A teraz jak to ugryźć. Przelej do szklanki jedną dawkę i zalej ją sokiem winogronowym lub jabłkowym (mi lepiej wchodziło z jabłkowym) i wypij. Potem już wystarczy pić samą wodę (choć z sokiem lepsza) a pod koniec herbatę. Na drugi dzień tak samo. Powinno być wszystko OK.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 01 lip 2006, 23:36

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
nie ma to jak wsparcie i dobre słowo ze strony otoczenia :dobani:
ja bym tak tego nie generalizował. to ze ktos tak zareagowal na preparat nie musi oznaczac, ze tak samo zareaguje Smerfetka. ja moge tylko z wlasnego doswiadczenia i obserwacji napisac, ze u mnie wymioty nie wystapily. u innych, ktorzy go zazywali tez bylo ok.

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
ciekawe po ktorym nie jest sie slabym :neutral:

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”