przygotowanie do kolonoskopii

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
agnieszka33
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: mazowieckie

przygotowanie do kolonoskopii

Post autor: agnieszka33 » 14 lis 2008, 22:00

za tydzien mam termin kolonoskopii w uspieniu i bardzo chcialabym uniknac tych przeczyszczajacych preparatow, ktore powoduja u mnie bardzo silne i bolesne skurcze jelit; czy mozna zastosowac jakas diete ewentualnie glodowke przez zabiegiem zamiast tych srodkow? ja mam bardzo szybka perystaltyke jelit i sadze ze poltoradniowa glodowka ( tylko napoje) by wystarczyla ale nie wiem czy ze wzgledu na narkoze jest to wskazane

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Re: przygotowanie do kolonoskopii

Post autor: Natalka » 15 lis 2008, 01:15

Gdzieś czytałam lub oglądałam, że nawet gdy się nie je przez tydzień to i tak resztki pozostają w jelitach, w ich zakamarkach.
Ale są też środki na przeczyszczenie w tabletkach, np. Bisacodyl, wtedy nie musisz smakować ich :wink: choć nie zawsze działają.

Awatar użytkownika
Grzyb333
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Grzyb333 » 16 lis 2008, 00:04

Słyszałem, że w niektórych szpitalach robią lewatywę przed badaniem, trzeba tylko kupić sobie jakiś specyfik o nazwie Enema. Ale tylko słyszałem i nie mogę potwierdzić.
GrzybaBlog - http://graforoman.wordpress.com/ Darwin się mylił. Ja nie pochodzę od małpy. Ja pochodzę od Purchawki :E

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 16 lis 2008, 00:23

Grzyb333 pisze:Słyszałem, że w niektórych szpitalach robią lewatywę przed badaniem, trzeba tylko kupić sobie jakiś specyfik o nazwie Enema.
ja miałam lewatywkę przed pierwszą kolonką, jak leżałam na internie, nie było miło, a co do Enemy to masakra! kazali mi to robić w domu przed rektoskopią, mam do powiedzenia tyle: don't try this at home :maruda: było not nice :neutral:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
HONIA
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: HONIA » 16 lis 2008, 16:24

Torvik pisze:Korzystałem z Enemy przed sigmoidoskopią. Wrażenia średnio miłe, ale wolę to od Fortransu
no teraz mnie czeka to badanie tylko cięzko znaleść dla mnie wolny termin..i mam pić fortrans.

krenos

Post autor: krenos » 16 lis 2008, 16:25

Ja przed kolonoskopią miałem 3 lewatywy. Najgorsza w skutkach była pierwsza a po trzeciej to już nawet się zapomniałem i poszedłem do sali czytać sobie książkę. Dopiero po godzinie przyszła pielęgniarka i zapytała czy byłem w toalecie i czy była sama woda. Wtedy sobie przypomniałem :lol: Potem lekarz powiedział że jelitka miałem czyściutkie jak łza :lol:

Z Enemy korzystałem tylko raz, przed pierwsza kolonoskopią. I zgodzę się z Natalką :D
It wasn't funny

agnieszka33
Debiutant ✽

Post autor: agnieszka33 » 16 lis 2008, 19:54

ale piszac, ze bylo zle macie na mysli bol? bo ja poza tym, ze nie moglam sie ruszyc z kibelka to myslalam, ze dostane skretu kiszek- mialam okropne skurcze

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 17 lis 2008, 09:57

agnieszka33 pisze:piszac, ze bylo zle macie na mysli bol?
nie mogę określić tego uczucia jako ból, to było po prostu bardzo nie przyjemne, takie dziwne i kompletnie niewygodne w użyciu, beznadziejna sprawa jak dla mnie i w ogóle jakieś działanie marne. Lewatywa szpitalna była o wiele lepsza :kox:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.

agnieszka33
Debiutant ✽

Post autor: agnieszka33 » 17 lis 2008, 15:06

rozmawialam dzis z pielegniarka i okazalo sie, ze jednak fortrans; podobno jest bezpieczniejszy niz x prep, ktory bralam ostatnio; najlepsze jest, ze w ulotce napisane jest by nie podawac w stanach zapalnych jelit

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 17 lis 2008, 15:50

U mnie x prep też powodował bardzo bolesne skórcze jelit, za to fortrans sobie chwale, jest dużo bardziej łagodny i mniej bolą kiszki po nim.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

agnieszka33
Debiutant ✽

Post autor: agnieszka33 » 17 lis 2008, 19:06

wielkie dzieki linda, wlasnie tego bolu sie balam a smak, nawet paskudny mozna zniesc, bez przesady

Awatar użytkownika
Ines
Debiutant ✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Ines » 17 lis 2008, 19:37

A czy ktoś miał robioną kolonoskopię w Krakowie na Śniadeckich??
Mam termin w najbliższym czasie i nie wiem jak to u nich dokładnie wygląda, wolałabym wiedzieć, mniej bym sie denerwowała gdybym wiedziała co mnie czeka:( wiem tylko ze badanie nie jest robione pod narkozą :cry: i nic nie musze wcześniej zażywać czy pić. Do badania beda mnie przygotowywać w szpitalu

PatrycjaJ
Debiutant ✽
województwo: podlaskie

Post autor: PatrycjaJ » 17 lis 2008, 21:41

Hej! Ja kolonoskopie bede miala za tydzien w czwartek, takze jeszcze troche czasu mam na przygotowanie (szczególnie te psychiczne). Ale mam pytanko: co moge jesc tak tydzien przed badaniem? bo lekarz mi tylko powiedzial, zebym nie jadla niczego z pestkami. Wiem, ze caly dzien przed kolonka nie moge nic jesc, a wieczorem fortrans, ale wlasnie jestem ciekawa czy w tym tygodniu poprzedzajacym badanie moge jesc w miare normalnie, czy zachowac szczegolna diete? Bede wdzieczna za pomoc :-)
Pozdrowionka!

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 17 lis 2008, 23:37

Nie pamiętam żeby mi kazali jakąś specjalną dietę stosować na tydzień przed kolonoskopią, jadłam po prostu lekkostrawne rzeczy, poza tym i tak nie miałam wtedy apetytu bo miałam zaostrzenie i za jednym razem i za drugim i wszystko co jadłam i tak za chwilę leciałam oddać :wc:

Awatar użytkownika
Agikkus
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: Agikkus » 18 lis 2008, 01:02

Mi tez nic nie kazali, ale podobnie jak Natalka juz tydzien przed zaczelam jesc lekkostrawne rzeczy, bo wiedzialam juz co mnie czeka na dzien przed, jak zaczne te magiczne mikstury wypijac. No i jakos poszlo :lol:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”