przygotowanie do kolonoskopii

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: lubelskie

Re: przygotowanie do kolonoskopii

Post autor: malapkasia » 26 kwie 2012, 12:02

makika83, zaleca sie zaczynac pic "sok bogow" od jakiejs 14-15... tak zeby w nocy sie wyspac ;) a nie latac po łazienkach ;)
moj patent na "napoj bogow" : wsypac fortans do wody smakowej i wymieszac ;) tylko wczesnije troche upic, bo sie moze nie zmiescic ;p wiecie ze go nie czuc ? :D
chociaz pielegniarka ostatnio na mnie krzyczała, ze cukry (poznije wzdecia) itd... ale sie nie dalam :D moj gastro kiedys mi powiedzial ze to nie problem, bo w takiej wodzie nie ma barwnika ani czastek owocow;)
Natuśka, po ostatniej kolo puscili mnie po 17.. i tylko dlatego, ze na wypis czekalam :| w razie co powiedz jaka jest sprawa i tyle;)
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 26 kwie 2012, 13:18

Natuśka pisze:Mam jeszcze takie pytanie...
Jeśli idę na TYLKO na kolonoskopię to wypuszczą mnie następnego dnia po badaniu, prawda?
Tak głupio wyszło, że przyjęcie mam 29.05, na oddziale ma być przygotowanie (mam nadzieję, że w dniu przyjęcia), bo 1 czerwca mam konferencję naukową i prezentuję na niej pracę, więc wypadało by się streścić
jest różnie,bo rozumiem,że 29.05 jest przyjęcie do szpitala,a później badanie ?
Czyli po drodze przygotowanie jak piszesz.
Ja poszedłem na "terminową" kolonoskopie,też po przyjęciu do szpitala,zrobili kilka dodatkowych badań,kolonkę przesuwano,a już po badaniu przetrzymano mnie jeszcze (fakt,stan jelita był kiepski,a i inne badania też nie bardzo ).
Wyszło ponad 20 dni i to tylko dlatego,że na siłę chciałem wyjść na święta do domu.

A liczyłem ,że najwyżej 3 dni,góra 4... tak miałem obiecane :razz:

Szpital ma swoje procedury,czasem żal im pustego łóżka trzymać jak mają potencjalnego klienta do podleczenia :razz:
NFZ w końcu płaci za to...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Katarzyna
Początkujący ✽✽
województwo: lubuskie
miasto: Krosno Odrzańskie

Post autor: Katarzyna » 26 kwie 2012, 13:30

ja zawsze zaczynałam pić ok 10tej rano dnia poprzedniego. 4 litry tego to baardzo dużo więc schodzi mi do wieczora a w nocy nie lubię ganiać :) badanie zazwyczaj miałam robione ok godzi 10-11tej

Amkami
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Amkami » 26 kwie 2012, 14:45

obyty.z.cu, mam wrażenie, że do szpitala tak samo trudno się dostać, jak z niego wyjść :razz:
Tak málo mám krve
a ještě mi teče z úst

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 27 kwie 2012, 00:36

Dzwoniłam dziś do sekretariatu i babeczka powiedziała mi, że 29.05. to data przyjęcia na oddział, a całe szopki z przygotowaniami odbędą się na oddziale. Kiedy to przygotowanie, badanie nie powiedziała. Nie wiem ile tam posiedzę, ale mam nadzieję, że nie długo :razz:

Bardzo, bardzo dziękuję za odzew! :smile:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 32 mg, Metronidazol 3 x 1 tabl., Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
anusia
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: anusia » 08 maja 2012, 12:57

Jestem po pierwszej szklance fortransu z sokiem jabłkowym i wodą ,powiem szczerze ,że tylko zapach przyjemny soku a smak słony maaaaaasakra :mrgreen: trzymajcie kciuki
imuran ,asamax ,kontracept
HUMIRO OBYŚ JUŻ NIGDY NIE BYŁA MI POTRZEBNA !Znów będziesz ze mną :) Jesteśmy razem od 18 marca (ja i humira )

grzegorzkos
Debiutant ✽
województwo: podkarpackie

Post autor: grzegorzkos » 12 maja 2012, 10:11

witam,

czy ktoś z was źle się przygotował do kolonoskopii
w sensie jelito było złe wyczyszczone i zaniechano badania
a może są w stanie oczyścić jelito w czasie badania
bo fortrans średnio na mnie podziała

pozdrawiam
kazik

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 12 maja 2012, 11:51

grzegorzkos pisze:czy ktoś z was źle się przygotował do kolonoskopii
w sensie jelito było złe wyczyszczone
Ja na przykład :razz: Czyściłam się wtedy Fleetem. Robiłam wszystko wg zaleceń lekarza ale i tak było niedoczyszczone... W trakcie badania płukali od środka wodą :razz: i na przyszłość polecili Fortrans :wink:
grzegorzkos pisze:fortrans średnio na mnie podziała
Jak nie Fortrans to co? :zastanawia:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 32 mg, Metronidazol 3 x 1 tabl., Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)

2. Normalne życie...

Awatar użytkownika
Slip
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Slip » 12 maja 2012, 12:38

serio fortrans może na kogoś nie działać? ciężko mi to sobie wyobrazić biorąc pod uwagę jak to na mnie działało. ale fakt, że wypicie tych kilku litrów wody o kiepskosłonym smaku to trochę ciężka sprawa.

Aska84
Debiutant ✽
Choroba: IBS
województwo: pomorskie

Post autor: Aska84 » 12 maja 2012, 13:17

A na mnie fortrans słabo podziałał podczas kolonoskopii miałam słabo wyczyszczone jelito ale mimo to badanie było przeprowadzone do końca.
Wypiłam całe 4 litry a fortrans zaczął działać dopiero jak zaczęłam pić 3 litr pół nocy w :wc: a i tak było kiepsko, ale może to dlatego że 12 dni przed kolonką się nie załatwiałam.

Awatar użytkownika
anusia
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: anusia » 12 maja 2012, 14:15

Aska84 pisze:A na mnie fortrans słabo podziałał
Ja miałam kolonkę w ostatnią środę i wypiłam tylko 2 saszetki fortransu,ogólnie było spoko ,badanie przeprowadzono chyba w 10 min ,tylko kilka dni przed ja już miałam lekką biegunkę :wink:
imuran ,asamax ,kontracept
HUMIRO OBYŚ JUŻ NIGDY NIE BYŁA MI POTRZEBNA !Znów będziesz ze mną :) Jesteśmy razem od 18 marca (ja i humira )

anetazgc
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie

Post autor: anetazgc » 12 maja 2012, 14:36

Witam. Prosze o poradę jaki badanie powinnam przeprowadzić mojemu 15-letniemu synowi, żeby było jak najmniej stresujące i bolesne. W ciągu 2 miesięcy miał nacinane dwa ropnie okołoodbytnicze i lekarz teraz zaleca retroskopię, a ja przeczytałam ,że lepiej i pewniej zrobić rezonans magnetyczny.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 12 maja 2012, 16:02

lekarz teraz zaleca retroskopię, a ja przeczytałam ,że lepiej i pewniej zrobić rezonans magnetyczny.
nie wiem.
Wiem,że ludzkie :wink: znaczy doświadczone oko specjalisty lekarza może dużo.
Rezonans jest też ok.,ale zacząłbym mimo wszystko od rektoskopii.
Bolesne to aż tak nie jest,raczej stresujące,dla 15 latka może być to problem.
Musisz mu wytłumaczyć,że to badanie lekarskie takie jak inne.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 12 maja 2012, 16:15

ale może to dlatego że 12 dni przed kolonką się nie załatwiałam.
Właśnie miałam to napisać :wink:

Jeśli znów będzie taka sytuacja to przed Fortransem lewatywkę sobie strzel albo czopka glicerynowego.
Miałam kiedyś tak, że przeszło dwa tygodnie nie mogłam się załatwić, a kolonoskopia była za pasem- zaczęłam działać na własną rękę. Żeby nie drażnić przewodu pokarmowego kupiłam syrop i wypiłam go na raz :razz: Nic nie pomogło, a czas uciekał... Kupiłam Xennę- wzięłam jedną, drugą tabletkę i nic! :o Wzięłam całe opakowanie (to tak z głupoty- NIE NAMAWIAM :!:) Ból miałam nieziemski i coś tam urodziłam... :neutral: Potem Fortrans i było git :smile:

Generalnie bezpiecznie zrobić sobie dietę lekkostrawną albo półpłynną przed czyszczeniem jelit- tym bardziej jeśli masz skłonności do zaparć :wink:

2. Normalne życie...

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃

Post autor: malapkasia » 12 maja 2012, 17:48

kiedys leżała ze mną kobitka, która tez czyściła się fortransem ale coś słabo chyba jej poszło, bo dr cofnął ją z pracowni, zalecił lewatywę i później drugi raz pojechała do pracowni ;)
kiedyś ktoś mówił, że to też zależy jak się pije Fortrans, podobno trzeba wlewać w kubek i cały kubeczek na raz, później ze 20 minut spokoju i znowu kubek....
chociaż ja jak zwykle musiałam wymodzić i piłam sobie ostatnio małymi łyczkami i ładnie się przeczyściłam, mimo, że kolonka była nie planowana :/
ogólnie też zalecam diete lekkostrawną, dla własnej wygody przy czyszczeniu ;)
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”