przygotowanie do kolonoskopii

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Miki
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie

Re: przygotowanie do kolonoskopii

Post autor: Miki » 24 maja 2012, 21:20

A ja już jestem po :roll:
Wypiłam 1.5 litra a i tak większość zwymiotowałam, wieczorem zrobiłam lewatywę i rano.
Jelito było w miarę oczyszczone, wszystko dobrze, jelito w remisji :roll:

Kinga
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: Kinga » 24 maja 2012, 22:17

Ale przecież nawet na instrukcji jest napisane, że można ten fortrans podzielić i wypić część w dzień przed i drugą część w dzień badania, więc dlaczego u mnie przerwa miałaby znaczenie?
Ja już nie wiem ale na mnie ten specyfik tak super nie działa, nie mam żadnych skurczy, już wypiłam kolejne 2 litry i woda leci żółtawa a nie czysta :smutny: W usa miałam 5 kolonoskopii i nigdy nie powiedzieli, że jelito brudne, wiem, że jak było coś nie tak to płukali w trakcie badania. Ale tu chyba lepszy sprzęt mają, może to ma znaczenie?
Mieliście kiedyś podczas badania podawany fosforyzujący kontrast dożylnie żeby obraz byL lepszy? Mnie to zaproponował lekarz przed badaniem, powiedział, że ma jakiś super sprzęt, który powiększa 1000 krotnie ale do tego jest potrzebny kontrast (po nim podobno skóra może być lekko zółta przez 2 dni :neutral: ) mogą być też nudności dlatego miałam ( i będę miała) narkozę. Oby tylko jutro się udało a najlepsze jest to, ze ja oficjalnie jestem na oddziale (jak powiedziała pielegniarka pobyt wirtualny :wink: ) ale ponieważ i tak nie maja miejsc to wypuścili do domu. Tylko mam na siebie uważać i nie wpaść np pod samochód bo co by było jakbym trafiła do innego szpitala :razz: :?: Czeski film...

[ Dodano: 26-05-2012 ]
Już jestem po :roll: choć naczekałam się wiele godzin. Tym razem chyba wszystko było ok, chyba bo nawet nie mogłam porozmawiać z lekarzem no bo piątek popłudniu to wszyscy chcą jak najszybciej iść do domu. W przyszłym tygodniu mam się zgłosić po wypis to się dowiem jak moje jelito no i co to za badanie było z tym kontrastem.
Mam tylko taki problem, ze bardzo boli mnie odbyt :oops: nawet za bardzo siedziec nie mogę, nigdy tak nie miałam ani po kolonoskopiach ani w zaostrzeniu, czy czegoś mi nie uszkodzili? Leci mi też krew, ale to chyba normalne po wycinkach?

takajedna
Debiutant ✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: takajedna » 27 maja 2012, 22:23

Ja trochę krwawiłam po kolonoskopii, ale krótko. Chociaż mam zwężenie odbytu ,to po badaniu mnie nie bolał. Ale każdy z nas ma inny próg odczuwania bólu.

Kinga
Początkujący ✽✽

Post autor: Kinga » 28 maja 2012, 14:59

U mnie juz lepiej, apetyt też wrócił więc nadrabiam cały tydzień głodzenia :roll:

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie

Post autor: joko25 » 28 maja 2012, 17:04

a ja wlasnie czyszcze sie fleetem od rana... no i musze powiedziec ze nie jest zle...tylko jesc sie chce... no i jeszcze wieczorna dawka przede mna:( jak ja tego nie lubie pic...bleeeeeee

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 28 maja 2012, 17:50

A ja jutro pędzę na Fortransik :razz:
Zapas lizaków mam zrobiony :]

No i pytanko za 10 punktów :wink::
Mam problem z kręgosłupem, nogami, stawami krzyżowo- biodrowymi i leżenie przez jakiś czas w jednej pozycji jest dla mnie przynajmniej nieprzyjemne- bolą, drętwieją, tracę czucie w nogach- po prostu nie mogę wyleżeć. Jest jakieś rozwiązanie? Wiem tylko, że nie chcę narkozy... :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 28 maja 2012, 22:01

ja tez popieram kolonoskopie bez uśpienia ;-)

Myślę Natuśka, że jakis p/bólowy specyfik Ci podadzą także może nie będzie cie boleć. Mi zawsze na wszelkie bóle stawow itp pomagało trzymanie ciepła.
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 28 maja 2012, 22:53

Natuśka, pewne że tak znieczulenie dożylne taki głupi jaś. Widzisz wszystko, kontakt masz, obserwujesz ale nie czujesz nic.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Kinga
Początkujący ✽✽

Post autor: Kinga » 29 maja 2012, 10:53

No ale to też zależy jak dlugo bedzie twała kolonoskopia. Ja nastawiałam się też tylko na głupiego jasia ale lekarz mi odradził no i miał racje bo wszystko trwało prawie 1,5 godziny (dużo wycinków do pobrania) i chyba trudno byłoby to wytrzymać tylko na jasiu.

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: noodle » 21 cze 2012, 11:15

3.07 idę z pilnym skierowaniem do poradni gastrologicznej. Czeka mnie kolonoskopia i gastroskopia + pobyt w szpitalu. Kolonoskopię już miałam kiedyś, a gastroskopii się obawiam... :(
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Noemi
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Post autor: Noemi » 26 cze 2012, 19:50

Jutro mam randkę z Fleetem :smutny: Miało nie być czyszczenia do sigmoidoskopii i miało być z głupim jasiem, a będzie zupełnie na odwrót. :mad: I mam dylemat, bo o 13.30 do 15 muszę wyjść,a wg instrukcji powinnam wypić o 7.00 pierwszą buteleczkę...czy jak wypiję załóżmy o 5.00 to jest szansa, że o tej 13.30 będzie się dało wyjść z domu? Moje jelita dość sprawnie wywalają swoją zawartość(po 5 wypróżnieniach jak mam biegunkę leci ze mnie już tylko brązowa woda, zero elementów stałych)
Trochę mnie nastraszyliście poprzednimi postami, że ten fleet taki niedobry,ale powąchałam i tragedii nie ma. Ale i tak skorzystam z Waszych rad(picie z sokami i zagryzanie landrynkami) :roll:

EDIT:
Jazda do ortodonty się udała bez zahaczania o :wc: :) Badanie delikatnie mówiąc B O L A Ł O :(, ale była dobra pielęgniarka, która uciskała to i owo i chociaż na chwilę mniej bolało(plus, że będę mieć wpisane, że kolejne badania ze znieczuleniem... ufff :roll: ) Fleet wyczyścił mnie doszczętnie- we flaczku ani śladu kału ani nawet wody!!! Poza tym, że ma się nudności przez jakieś 2 godz od wypicia, to ok, mogę go polecić. Zaskoczyło mnie, że nie miałam naglących parć tylko dało się poczekać chwilę aż się zbierze tego trochę i dopiero pójść(po 5 wizycie w :wc: miało to duże znaczenie, bo fleet bardzo obszczypuje tyłeczek i nawet dotknięcie papierem boli)
Wnioski: fleet ujdzie, ale badanie na żywca odpada jak dla mnie.

Asik
Debiutant ✽

Post autor: Asik » 17 cze 2015, 23:03

Cześć :smile:
mam do Was pytanie :smile: już w piątek mam kolonoskopie :cry: bardzo się boję, nie tyle badania ile tego co mogę po nim usłyszeć :cry: jutro zaczynam przygotowanie z fortransem, ale wcześniej mam zażyć 2 tabletki bisacodylu. Sprawdziłam i jest napisane w przeciwskazaniach choroba Leśniewskiego-Crohna, a to od paru lat moja znajoma :smutny: . I to jest właśnie moje pytanie czy mam zażyć te tabletki? Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś mógł mi podpowiedzieć :smile: może ktoś też był w takiej sytuacji :smile: z góry dzięki :smile:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 18 cze 2015, 09:15

Asik pisze:jutro zaczynam przygotowanie z fortransem, ale wcześniej mam zażyć 2 tabletki bisacodylu.
ja nie....,
ale spotkałem się z taki działaniem przy wcześniejszych zaparciach i w ogóle "wcześniejszego" nie przygotowania się do czyszczenia przed kolonoskopią (po prostu osoba przejedzona przyszła na oddział,a tam rodzinka zadbała o "dobre" jedzenie zapychające nawet dzień przed).
Ale, jeśli tę tabletkę weźmiesz rano,a później po południu pójdzie fortrans,to może ona tylko pomóc w takim przypadku,do lepszego oczyszczenia.
Co innego gdy wcześniej miałaś dni na diecie płynnej itd...
No i tylko Ty wiesz jak reagujesz na takie specyfiki.
CD pewnie najmniej tu ma do rzeczy,bo i tak będzie się z Ciebie ...lało po fortransie.
No i warto być dobrze oczyszczonym do badania,żeby go nie powtarzać.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Asik
Debiutant ✽

Post autor: Asik » 18 cze 2015, 10:24

Pierwszy raz mam kolonoskopie w prywatnej przychodni i dostałam taką instrukcję właśnie z tymi tabletkami :smutny: a że zależy mi na tym, żeby być dobrze przygotowaną do badania to jadłam już ostatnio tylko kisiel i dziś rano wypiłam siemie lniane i to koniec. Gdy leżałm w szpitalu przed kolonoskopią to nie pamiętam czy dostawałam wcześniej jeszcze jakieś leki przed fortransem i troszkę się boję to zażyć skoro CD jest przeciwskazaniem :smutny:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 18 cze 2015, 10:28

Asik pisze:a że zależy mi na tym, żeby być dobrze przygotowaną do badania to jadłam już ostatnio tylko kisiel i dziś rano wypiłam siemie lniane i to koniec.
czyli nie bierz tego bisacodylu i spoko.
Te "procedury" są zunifikowane dla wszystkich,także dla tych którzy nie potrafią się sami wcześniej przygotować.Ty to zrobiłaś więc sobie go daruj.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”