Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Miki
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: Miki » 20 sty 2008, 15:28

Ja 4 lutego mam kolonoskopię. Przygotowuję się w domu w ndz. a w poniedziałek mam badanie :( ostatnim razen piłam fortrans i wymiotowałam, więc prosiłam że dali mi coś innego-bo fortransu na pewno nie wypiję. W śr. dowiem się co to będzie.
No i najważniejsza sprawa że po raz 1 będę miała ze znieczuleniem. Czy ktoś może mi powiedzieć jak to będzie wyglądało? Nie mam zielonego pojęcia, czy podają zastrzyk...?
PROSZĘ O PORADĘ !!!!!!!!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
kineczkaa
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: kineczkaa » 20 sty 2008, 15:45

Miki pisze:Czy ktoś może mi powiedzieć jak to będzie wyglądało? Nie mam zielonego pojęcia, czy podają zastrzyk...?
Chodzi o znieczulenie ogólne?
Jeśli tak to u mnie to był właśnie zastrzyk. Od razu w chwili podania 'odpłynęłam'.

I to chyba troche dziwne że przygotowanie jest tylko przez jeden dzień... Hmm.
Czy po tym jednym dniu jesteś już 'czysta'?
Ostatnio zmieniony 20 sty 2008, 15:48 przez kineczkaa, łącznie zmieniany 1 raz.

Przemek84
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: Przemek84 » 20 sty 2008, 15:47

Nie wiem czy wszystkie wygladaja tak samo ale ja CI opisze jak u mnie wygladalo :) , zalozyli mi specjalnie wenflon bo w tym pokoju jest dosc ciemno opuscilem troche spodnie polozylem sie na lewym boku pielegniarka wszczyknela mi to co tam miala odlozyla sczykawne przeszla za mnie i ...... odplynolem :) cos kojaze tylko ze cos na mnie chyba kladla z tylu nastepne co pamietam to jak mnie przesadzaja na wozek a ja sie pytam lekarza czy cos znalazl ale odpowiedzi juz nie pamietam :) ogolnie badanie ok , naprawde nie ma sie czego obawiac :) tyle gadania i straszenia a to nic strasznego , to juz gorzej gastro wspominam bo i te odruchy wymiotne i ten smak tego "weza" i potem takie dziwne odczucie w gardle a po tym ZUPELNIE nic nie czulem ani w trakcie ani po .

Awatar użytkownika
kasieek99
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: kasieek99 » 20 sty 2008, 16:11

dla mnie najgorszy byl fortrans, a w zasadzie to go wydalenie. za 20 razem w toalecie nie moglam pupa ruszyc i normalnie siedzialam i ryczalam z bolu pupy :oops: do tego jeszcze mialam caly litr przed soba. na drugi dzien mialam troche problem bo siły nie mialam, ale to mi pomoglo w czasie badania, bo ledwo sie polozylam na lewym boku i prawie spalam :) a jak dostalam zastrzyk w wenflon to fik i mnie nie bylo. obudzilam sie tylko w trakcie, bo mnie strasznie bolal brzuch i bok lewy. nie chcialam dac sie dotkanac, ale pan anastezjolog mnie mocno za reke trzymal i dalismy wszyscy rade. nie pamietam co prawda jak sie ubralam i dojechalam do domu, ale najwazniejsze, ze nic nie znalezli i to jest mega wiadomosc :jupi:
juz teraz doswaidczona :) moge powiedziec, ze nie ma co sie badania bac jezeli jest ze znieczuleniem. gorszy jest etap przygotowania.
"Życie dając jednocześnie też odbiera każdemu..."

Awatar użytkownika
Miki
Początkujący ✽✽

Post autor: Miki » 20 sty 2008, 20:36

Szegółów dowiem się w środę. Lekarka powiedziałą tylko że badanie bedzie ze znieczuleniem a jakim to dowiem się w środę.
Zawsze miałam oczyszczanie dzień przed zabiegiem. Fakt że ostatnio jelito nie było dobrze oczyszczone ale to przez to, że piłam fortrans i wymiotowałam.
Mam nadzieję że teraz dostanę inny preparat do picia.

nemezis
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: nemezis » 21 sty 2008, 17:33

Słuchajcie, skoro ten Fortrans taki obrzydliwy, to po co go pić? Po co go każą pić? ja miałam 3 badania, 1 raz kolokę i 2 sigmoidoskopie i zawsze piłam tylko Xprep (smakuje jak kakao i jest go pół szklaneczki) plus dodatkowo wlewka np. enema 2 godziny przed badaniem i było git - jelita czyściutkie. Po co Was tym Fortransem katowali, zastanawia mnie to... przecież 3 dni diety płynnej plus to co wymieniłam chyba całkiem wystarcza. A tu ludzie łoją 6 litrów czegoś, co smakuje ponoć jak rybie wnętrzności... ktoś wie czemu ten Fortrans zawdzięcza swą popularność wśród lekarzy?

Awatar użytkownika
Miki
Początkujący ✽✽

Post autor: Miki » 22 sty 2008, 17:51

Witam!
Właśnie wróciałam od lekarza i do wypicia dostałam FLEEY PHOSPHO-SODA. Chyba nie będzie tak źle, lepsze to niż FORTRANS :mad: Jutro dowiem się czy będę przygotowywała sie w szpitalu czy w domu (wolałabym w domu). Badanie 4 lutego! I ze znieczulenie ogólnym (pierwszy raz i szczerze mówiąc strasznie się boję tego znieczulenia).
prosze o kilka wskazówek picia FLEEY PHOSPHO-SODA!
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 23 sty 2008, 08:35

Znieczulenie jest ok,nie ma się czego bać :roll: po prostu odpłyniesz... natomiast po wszystkim człowiek czuje się oszołomiony, świadomość wracała mi falami, na zmianę z "urwanym filmem".

anilka
Debiutant ✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: anilka » 23 sty 2008, 10:13

A mnie po wszystkim było cudownie...taki spokój i obojętność :wink:
nic nie biorę! hurra!

Awatar użytkownika
doelli
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: doelli » 24 sty 2008, 01:06

Ja znieczulenie dożylne miałam kilka razy. Zakładają wenflon, kładą Cię na stole, jak już wszystko gotowe wstrzykują narkozę przez wenflon i odpływasz prawie momentalnie. A budzisz się jest spoko, mnie bolał brzuch, ale ja miałam znieczulenie ogólne z innego powodu. Boleć Cię będzie tyle, co jest związane z założeniem wenflonu. Gorsze jest przygotowanie, ja przed operacją piłam dwa dni ten super oczyszczajacy napój o smaku słodkiej rybki, tzn. tego , co zostało po porządnym płukaniu rybki i dla lepszego smaku ktoś pomyślał, że jak doda cukru, to będzie smaczniejsze, paskuctwo i pij to tyle butelek, ja już miałam dość. I tak się ratowałam, podjadając miód, nic mi się z tego powodu nie działo, bo w tamtym okresie, jak i po operacji jadłam całymi słoikami miód. Po jakimś czasie mi przeszło. Widocznie organizm czegoś, co było zawarte w modzie potrzebował, skoro miałam na niego takiego smaka.
Kolonoskopie miałam robioną mając ograniczoną świadomość przez leki i niestety w moim wypadku bardzo mnie bolało badanie, jak i po, byłam wykończona. Każdy przeżywa inaczej i tak do końca nie można przewidzieć, jak zachowa się Twój organizm, z tego jednak, co słyszałam, to większość przechodzi to badanie względnie spokojnie, niestety nie wyeliminujemy bólu do końca, tak jak i strachu. Badanie do przeżycia, bywają gorsze rzeczy i jakoś je przeżywamy. Uwierz, da się to przeżyc i spoko iść dalej w codzienność.
doelli
Jak dobrze, że jesteście!

Awatar użytkownika
Miki
Początkujący ✽✽

Post autor: Miki » 29 sty 2008, 15:16

Badnie mam już za tydzień... :cry: i nie muszę mówić ze już się boję :smutny: Badanie mam 5 lutego (wtorek) przygotować mam się w poniedziałek (rano jadę na pobranie krwi i rozmowę w anastezjologiem) a potem do domciu i picie FLEE PHOSPHO-SODA mam nadzieję że jest o niebo lepsze od FORTRANSU. Ale, lekarz mi powiedział że może mnie nie oczyścić tak dobrze jak FORTRANS (ale on ostatnio mnie prawie w ogóle nie oczyścił). Tylko że w sumie nie duże tego jest do wypicia i sama już nie wiem...
Lerze ktoś mi dać jakieś wskazówki jak dobrze oczyściś się FLEE PHOSPHO-SODA.
W niedzielę wieczorem 3.02 mam zjeść lekką kolację... Co PROPONUJECIE :roll:

muffinka
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: muffinka » 30 sty 2008, 18:12

Ja kolonoskopie mam tylko ze znieczuleniem ogólnym z powodu duzych zrostów w brzuchu i wilekim bólu z tego powodu. Powiem Ci, nie mma się czego bać. Odpływasz momentalnie i budzisz się po wszystkim. Jest dobrze, nic nie czujesz :wink: Potem trzeba dojść do siebie, a to zajmuje jakąś chwilkę Więc głowa do góry, lepiej z narkozą niż bez niej :wink:
życie to nie je bajka...chociaż ja spotkałam księcia:):):(gg-2687534)

Awatar użytkownika
Miki
Początkujący ✽✽

Post autor: Miki » 30 sty 2008, 19:40

Dzięki za słowa wsparcia. Wiem, ze lepiej ze znieczulenie i jak miałąm na żywca to bardzo bolałao.
Ale, samo słowo znieczulenie ogólne-narkoza- mnie przeraża...!
Oby było już po !
CO PROPONUJECI NA KOLACYJKĘ DZIEŃ PRZED OCZYSZCZNIEM (lekarz powiedział że ma być lekkostrawna)
CZEKAM NA WASZE PROPOZYCJE :lol:
Pozdrawiam

Oceanna
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Oceanna » 30 sty 2008, 21:30

Ja idę na kolonoskopie w sobotę. Też będę miała znieczulenie- pierwszy raz. Przyznam, że jestem nim przerażona. Po nocach mi się śni, że się nie wybudzę. Próbuje sobie tłumaczyć, że przecież dla lekarzy jest to zabieg rutynowy i nic nie powinno się stać, ale jakoś mnie to nie przekonuje...

Co do jedzenia... To jutro mam jeść tylko kisiel i ewentualnie galaretki. Pić wodę (min. 3 litry) i herbatę (ale bez cukru). Ze względu na to, ze herbaty już nie piję od 1,5 roku zostaje mi tylko woda;/ W piątek, czyli dzień przed badaniem nie mam już nic jeść. Tylko Fleet Phospho -soda, woda i :wc:
Za pierwszym razem jak piłam Fleet to miałam straszny odruch wymiotny- może macie jakieś sposoby?

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 30 sty 2008, 21:57

Miki, nie chce ciebie straszyc ale to jest ohydne :cry:
na sama mysl dostaje mdlosci,no ale to moze moje subiektywne odczucia.niestety wollam fortrans mimo tych calych litrow.Fleet ma ta wade ze jest strasznie slono-kwasny i przez to okropny..
a co do przygotowania to kieruj sie ulotka i pij hektolitry wody :)

Oceanna ja wlasnie mialam ten sam problem,jak lekarz mi kaze znowu to pic to kupie sobie Forttrans bo tego nie przelkne.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”