KIEDY robiono wam kolonoskopię? Stan zdrowia, czas

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Re: KIEDY robiono wam kolonoskopię? Stan zdrowia, czas

Post autor: Natuśka » 11 sty 2010, 16:39

Olimpijka pisze:Jak Salofalk Cie wyciagnal bez sterydow to ja zazdroszcze.
Tak mnie wyciągnął, że wmuszałam w siebie suche bułki i trzęsłam sie na sam widok sedesu... :cry: Nie miałam wyjścia tylko wziąć na klatę i jakoś przebrnąć, bo jak szłam do jakiegokolwiek innego lekarza to mówili, że nerwy i ewentualnie dawali spasmolinę rozkurczową i nie słuchali co mam do powiedzenia, a przede mną matura ręką machała :smutny:

Dałam radę, ale teraz byle kiedy sterydy :smutny: , bo teraz już rady dać nie mogę :smutny: :smutny: :smutny:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Joanna23
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: bytom

Post autor: Joanna23 » 11 sty 2010, 22:54

Natko_, A więc tak u mnie 13 sierpień 2007r rozpoznanie choroby dzięki kolonoskopi za pierwszym razem się udało. I do tej pory nie miałam jeszcze robionej jestem w remisji. Biorę od jakiegoś czasu tylko 2-0-2 Sulfasalazyna En i kwas foliowy. Za miesiąc będzie 2 lata i pół roku.
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

exa
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie

Post autor: exa » 12 sty 2010, 07:03

Natko_ pisze:Kiedy robiono Wam kolonoskopię, w której obraz z wycinków był jednoznaczny?
nigdy nie miałam pobieranych wycinków, diagnozę mam od 98, może wtedy to jeszcze normą nie było..poza tym pierwszą miałam robioną rektoskopię, kolonkę dopiero później...ale w trakcie zaostrzenia....ostatnią dopiero w trakcie remisji, w zeszłym roku...

ale u mnie klasyka, czyli odbytnica...
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie

Post autor: ita71 » 12 sty 2010, 09:59

KIEDY robiono wam kolonoskopię? Stan zdrowia, czas
09.2001-w celu rozpoznania choroby-CU
06.2002-zaostrzenie-CU
02.2004-zaostrzenie-CD
09.2004-zaostrzenie-CD
05.2006-zaostrzenie-CD
02.2007-zaostrzenie-CD
05.2008-ostry rzut choroby-CD
08.2008-zaostrzenie,badanie przed podaniem remicade-CD
12.2008-badanie kontrolne w trakcie leczenia biologicznego-CD
14.01.2010-w celu uzyskania zgody na dalsze leczenie remicade (za 2 dni :smutny: )

Wycinki zawsze pobierają i jest jednoznaczna diagnoza,przez pierwszy rok
było to CU,następne kolonki potwierdzały CD.
Nigdy nie mów nigdy...

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃
województwo: mazowieckie

Post autor: Ania406 » 16 sty 2010, 15:15

Ja miałam tylko jedną kolonkę w stanie mocnego zaostrzenia (w maju 2008) i od razu wynik był jednoznaczny - Crohn. Ale też miałam pewnie szczęście w nieszczęściu, bo lekarze powiedzieli, że już dawno nie mieli tak czystego, nie pozostawiającego wątpliwości wyniku histo-patu. To było moje pierwsze zaostrzenie.
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 16 sty 2010, 19:25

U mojej córki pierwsza kolo w listopadzie 2007r i wynik - Colitis chronica non specificata. Była wykonywana w zaostrzeniu.

Potem kolejna koloskopia w lutym 2008 i już wynik Colitis Ulcerosa w 100%. Wykonywana w mega zaostrzeniu.

Póżniej w 2009r w rezonansie wyszły zmiany, m.in. pogrubienie ścian illeum terminale i opisano to jako Choroba Crohna - nieokreślona.

Ostatnia kolo w pażdż.2010 i nadal CU. Bez potwierdzenia ale i bez jednoznacznego zaprzeczenia co do CD.

I tak jesteśmy na rozdrożu i czekamy , w którą stronę się to obróci.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
anulka089
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
Kontakt:

Post autor: anulka089 » 17 sty 2010, 19:59

Witam , wiem ze to nie ten temat ale chcialm sie dowiedziec co ile miesięcy/ lat można zrobić kolonoskopie? lekarz mi mowila ze po kolo 6 miesiącach ? a gdzies mi sie obilo o uszy ze 10 lat

Joanna23
Doświadczony ❃
miasto: bytom

Post autor: Joanna23 » 17 sty 2010, 20:25

anulka089, mi lekarz były powiedział, że za 10lat będę musiała mieć robioną kolonkę co rok i powiedział ze gdyby coś się działo nie tak to od razu.
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

Magdap
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Magdap » 18 sty 2010, 12:04

17.06.09-rozpoznanie choroby
4.08.09 - zaostrzenie
9.10.09-zaostrzenie
4.12.09- remisja
Azathiopirine 100mg Asamax 3x3
ZG Klinika Zdrojowa
Stan zaostrzenie .

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 18 sty 2010, 20:15

anulka089 pisze:wiem ze to nie ten temat ale chcialm sie dowiedziec co ile miesięcy/ lat można zrobić kolonoskopie?
skoro wiesz, że to nie ten temat to po co zadajesz w nim to pytanie?
sprawa, o którą pytasz, była już na forum poruszana, nawet cały wątek o tym jest viewtopic.php?t=552
czy na prawdę tak ciężko jest chociaż spróbować poszukać? przecież po to coś zostało napisane, żeby nie trzeba było pisać tego jeszcze 10 razy i w niewłaściwym wątku, bo się zrobi bałagan.
proszę używać szukacza
:smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Doktorek

Post autor: Doktorek » 19 sty 2010, 08:31

Natko_ pisze:No ale w sumie to chciałam od początku zapytać - jak to u Was wykryto?
Witam! U mnie od wykrycia do zdiagnozowania upłynęło ponad 5 lat! Różni lekarze robili różne badania , z których nie wynikało jednoznacznie co mi jest. "Zwiedziłem" w tym czasie wiele szpitali, w tym klinikę w Poznaniu (oddział GE), ale nie umiano postawić prawidłowej diagnozy. Dopiero operacja niedrożności jelita cienkiego w 2001 r. i badanie hist-patologiczne wyciętego fragmentu zmienionego chorobowo jelita pozwoliły na określenie rodzaju schorzenia - Leśniowski-Crohn. Co do kolonoskopii, mój lekarz, nie chcąc mnie zbytnio męczyć, nie zleca zbyt często tego badania, ot tyle, żeby na bieżąco kontrolować mój stan. U mnie choroba ma charakter zapalno - zwężający tzn. w końcowym odcinku jelita krętego cały czas, mimo przyjmowania leków, utrzymuje się stan zapalny, występują owrzodzenia oraz dochodzi do stopniowego zwężania się światła jelita, co w konsekwencji doprowadzi do ponownej niedrożności i konieczności następnej operacji - resekcji tego odcinka. Ostatnia kolonoskopia w sierpniu 2009 r. wykazała bardzo duże zmiany w tym odcinku, więc jestem przygotowany na kolejną operację, która może nastąpić już niebawem.

Web
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: Web » 19 sty 2010, 20:53

Pierwszą kolonoskopię miałem w sierpniu 2009. Stwierdzono wtedy, że mam colitis chronica i odesłano do gastrologa. Podczas badania byłem przytomny, czułem ból, podano mi jedynie jakiś środek, po którym zakręciło mi się w głowie i na tym koniec.
Gastrolog stwierdził, że z poprzedniej kolonoskopii nie wynika nic konkretnego - jestem chory, ale nie można powiedzieć na co dokładnie.
Wczoraj miałem kolejna kolonoskopię. W pełnym znieczuleniu, na czas badania mnie uśpili, nic nie pamiętam, nic nie czułem. Okazało się, że jelito jest w całkiem dobrym stanie, nie ma śladu po tym żeby krwawiło, jest kolopatia spastyczna - cokolwiek to znaczy.
Teraz planowane mam usg, lekarka nie wyklucza, ze choroba się chowa w jelicie cienkim.
Dobrze, że sobie odpuściła na jakiś czas kolonoskopię.
W obu przypadkach stan zdrowia był podobny, w drugim różnica polegała na tym, że byłem w trakcie leczenia Asamaxem i widocznie pomógł i oczyścił jelito.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 19 sty 2010, 22:32

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

a dzięki Ci dobra kobieto, tak się już wstrzeliłam w ten nowy rok...

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

a to nie jest zbyt optymistyczna perspektywa :neutral:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”