Encorton

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
martinez
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Re: Encorton

Post autor: martinez » 07 lip 2012, 01:54

Cześć
Jak u Was ze spaniem po Encortonie? Biorę go trzeci tydzień schodząc po 5 mg co 6 dni i od kilku dni sypiam maksymalnie 4-5 godzin na dobę. Wcześniej nigdy nie miałem problemów z bezsennością. Rozpiera mnie energia ale oczy wysiadają...

Pozdrawiam Martinez
choroby: CD zaostrzenie, astma oskrzelowa remisja,
wzrost: 188 cm, waga: 98 kg,
leki: Pentasa 500 3x2 szt. , Immuran 3 szt., odstawiłem Entocort 3x1 szt., Leśniowski-Crohn zdiagnozowany w czerwcu 2012

Awatar użytkownika
wiolla
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie

Post autor: wiolla » 16 lip 2012, 10:15

Syn też zasypia na zawołanie .

U nas ostatni dzień na encortonie , lekko rozluźnił się stolec i zwiększyła częstotliwość oddawania go (z 1 na 3 razy dziennie). Hm, nasza p . dr na urlopie za granicą , nie można zadzwonić , poradzić się . Wizyta kontrolna 25 , więc pozostaje nam czekać .

Smysery
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Post autor: Smysery » 08 sie 2012, 10:28

Ja po Encortonie byłam bardziej senna niż zwykle, spałam straaaasznie duzo. Pomógł na kilka mc po odstawieniu. Pamiętam że buzia zrobiła mi się tak okrągła że aż śmiesznie wyglądałam :) większy apetyt, i strasznie wypadały mi włosy przy odstawianiu ( garściami wypadały), dopiero teraz odrastają widocznie..

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 11 sie 2012, 13:25

dolaczam do grona bioracych sterydy :( a nie chce mis ie w to wierzyc ale musze.. mam stan zapalny nie moge go opanowac.
zaczynam od 25 mg , na arzie drugi dzien, biore tez Spironol. poki co jest dobrze :)
Obrazek

tutuum
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: podkarpackie

Post autor: tutuum » 08 wrz 2012, 11:08

Odświeżę troszkę temat Encortonu moim pytaniem:
miesiąc temu 35 mg, po dwóch tygodniach 20 mg, po trzech tygodniach 5 mg aż do wczoraj. Dziś pierwszy dzień bez- czy myślicie, że to bezpieczne zejście? Wszystko 'z rozkazu' doktorka, ale mam obawy czy to nie za szybko, u Was te zejścia trwały dłużej, z tego co czytałam :)

Awatar użytkownika
wiolla
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica

Post autor: wiolla » 08 wrz 2012, 11:38

My schodziliśmy podobnie , z tym ,że z 20 , po 2 tyg na 10 i po następnych 2 tyg na 5 , czyli zmniejszaliśmy dawkę co 2 tyg.

lorema

Post autor: lorema » 08 wrz 2012, 18:03

Mój syn przez miesiąc brał 30 mg Encortonu, później dawkę miał zmniejszaną co tydzień o 5 mg.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 08 wrz 2012, 20:32

ja schodze co 5 mg co 2 tygodnie ale teraz mam inny problem.. dolaczyly sie zaburzenia rytmu, zrobilam jonogram i potasu mam az 5,7 a magnezu 2,7. musze wywalic Spironol i chyba wlaczyc inny odwadniacz ;/
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 08 wrz 2012, 21:01

A Spironol to dostałaś na co?? I sama sobie zaordynowałaś, czy też inny lekarz. To na mój gust nie jest lek pierwszego rzutu, ani w nadciśnieniu, ani w hipokalemii, ani obrzękach posterydowych. Chyba, że masz inne wskazania - mam nadzieję, że nie. I ogranicz pomidorki - dla mnie to była by tragedia.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 08 wrz 2012, 21:11

na obrzeki ew. sterydowe, i jestem wdzieczna bo nie przytylam ani pol kilograma :)
pomidorki ciezko ograniczyc bo jestem wege :)
ale pewnie ze nie jem za duzo bo zdaje sobie sprawe ze maja duzo potasu ale takiego zatrzymania sie nie spodziewalam.

no i dostalam od gastro.
wywalilam spironol, troche pooddawalam moczu wczorajw duzych ilosciach, i generalnie jest lepiej, jakby zab rytmu zmalaly, a byly konkretne.
zlego samopoczucia zwiazane ze spadkiem ew cisnienia nie zauwazylam
Obrazek

Awatar użytkownika
eni80
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: eni80 » 15 wrz 2012, 20:48

Od 1 września biore encorton dawka 30-0-20, co tydzień 5 mg mniej mam brać . Po dwóch dniach opuchlizna twarzy, po 5 brzuch, po tygodniu wilczy apetyt. Mam także problemy z zaśnięciem , zasypiam ok 2 w nocy , budzę się po 6 rano. Jestem rozkojarzona , nie mogę się skupic ( np odrabiając lekcję z dzieckiem , muszę czytam po 4-5 razy , bo nie wiem o co chodzi ) Do tego mam jakąś nerwice i szybko i o wszytsko bardzo się denerwuję ( denerwuje to mało powiedziane ), i napady depresjii. Także jak sami wuidzicie bardzo zle znoszę sterydoterapie . :cry: :cry: Nie wiem co będzie dalej ze mna się działo po tym ,, cudownym leku" Co robić i jak sobie z tym wszystkim poradzić ?? Nie mam pojęcia Miał
Ostatnio zmieniony 03 paź 2012, 16:20 przez eni80, łącznie zmieniany 1 raz.
eni :serce: :serce: :serce:

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: leila » 01 paź 2012, 21:15

brałam metypred 4 mg i jak zeszłam n a 0 mg były biegunki od tygodnia biore 15 mg encortonu .czy moge zejsc od razu na 5 mg encortonu czy stopniowo co 2 tyg.?
jak bede z 5 mg schodzic to na jaka dawke ?2,5 mg?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
eni80
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: eni80 » 03 paź 2012, 16:25

Z encortonu zazwyczaj większość schodzi stopniowo 5mg . Jeśli bierzesz 15 mg to po 14dniach powinnaś brać 10 mg.. No chyba że lekarz Ci inaczej zalecił .. :roll:
eni :serce: :serce: :serce:

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: leila » 03 paź 2012, 19:57

a ja zeszłam z 15 na 10 mg po tygodniu bo nie chce brac
czy to nie za szybko?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 03 paź 2012, 22:07

leila pisze:czy to nie za szybko?
teoretycznie nie,ale pytanie bez sensu...
Ważne przecież jest to, czy lek zadziałał czy nie ....
Jeśli nie,to trzeba przetrzymać na dawce do zadziałania,albo... być może podnieść albo szukać innej terapii leczenia.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”