Pentasa

W skrócie NLPZ- to grupa związków o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz w większości przypadków o działaniu zmniejszającym agregację płytek krwi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: Pentasa

Post autor: ulka1986 » 18 sty 2014, 16:15

Lisss, niestety to może być cd. mi się cu ujawniło właśnie w 2 trymestrze ciąży ale bądź myśli że to może jakas bakteria się przyplatala, robilas może powiew kalu albo krwi. A jak morfologia ob crp ? Co do pentasy to jest ona bezpieczna.
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Lisss
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie

Post autor: Lisss » 18 sty 2014, 17:26

ulka1986 pisze:Lisss, niestety to może być cd. mi się cu ujawniło właśnie w 2 trymestrze ciąży
O Jezuuuu :cry:
ulka1986 pisze:robilas może powiew kalu albo krwi. A jak morfologia ob crp ?
Posiewy, morfo, crp, wszystko robiłam, wyniki będą w przyszłym tygodniu
ulka1986 pisze: Co do pentasy to jest ona bezpieczna.
Dziękuję
ulka1986 pisze:mi się cu ujawniło właśnie w 2 trymestrze ciąży
Jak sobie z tym poradziłaś? Co brałaś? Przeszło Ci czy trzymało do końca ciąży? I co potem z karmieniem? Czy po tym "ciążowym" ujawnieniu miałaś potem jeszcze nawroty?
CU rozpoznana w 1998 roku. 2 lata ciągłego zaostrzenia bez reakcji na leki.
Styczeń 2000 r. - Kolektomia odtwórcza, czasowa stomia.
Maj 2000 r. - Zamknięcie stomii. 14 lat życia w totalnym zdrowiu bez leków z j-pouchem.
2014 r. - Ciąża i objawy jak przy zaostrzeniu CU. Rozpoznanie: CD. Pentasa i encorton.
Od sierpnia 2014 Metypred, Azathioprine i Pentasa

Awatar użytkownika
kafka
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: kafka » 18 sty 2014, 19:54

Ja odpowiedziałam Ci w wątku ciążowym, bo większośc pytań się powtórzyła, ale co do karmienia, to Pentasa jest bezpieczna, trzeba tylko obderwowac dziecko, czy nie ma objawów nadwrażliwości (ale to chyba bardzo rzadkie).

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: ulka1986 » 20 sty 2014, 09:51

Lisss, u mnie to hmmmm nikt nie wiedzial co jest lekarze sugerowali zatrucie, zmiany hormonalne i tak przez całą ciążę i kilka miesięcy po niej, leczenia nie miałam praktycznie żadnego.... i tak przez 1,5 roku odwiedzałam wc 7-11 razy dziennie z myślą ze mam jelito drażliwe :smutny: no ale w naszym kraju tak niestety nieraz bywa :neutral: i chodzilam od lekarza do lekarza bezskutecznie. dopiero jeden wpadł na pomysł kolonoskopii która też niejednoznacznie wyszła. dopiero potężniejsze zaostrzenie i pobyt w szpitalu dał diagnozę i leczona jestem dopiero od września 2013r a zdrowego synka urodziłam w 2010.
Posiewy, morfo, crp, wszystko robiłam, wyniki będą w przyszłym tygodniu

masz te wyniki co u Ciebie?
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Lisss
Początkujący ✽✽

Post autor: Lisss » 20 sty 2014, 21:00

ulka1986 pisze:masz te wyniki co u Ciebie?
Właśnie odebrałam. W morfologii lekka anemia, białko na granicy, ale w normie, CPR nieco podwyższone (16), Salmonella i Shigella w kale ujemne, na pozostałe posiewy jeszcze czekam. Niestety krew utajona w kale dodatnia :smutny: W czwartek mam wizytę...
CU rozpoznana w 1998 roku. 2 lata ciągłego zaostrzenia bez reakcji na leki.
Styczeń 2000 r. - Kolektomia odtwórcza, czasowa stomia.
Maj 2000 r. - Zamknięcie stomii. 14 lat życia w totalnym zdrowiu bez leków z j-pouchem.
2014 r. - Ciąża i objawy jak przy zaostrzeniu CU. Rozpoznanie: CD. Pentasa i encorton.
Od sierpnia 2014 Metypred, Azathioprine i Pentasa

darecki
Debiutant ✽

Post autor: darecki » 22 sty 2014, 14:54

Cześć
Mam pytanko, jaką największą dawkę pentasy w tabletkach lub granulacie przepisał wam lekarz?. Wiem, że nie powinno się przekraczać 4 g dziennie (info na opakowaniu) ale czy np 8 g przez powiedzmy 2 tyg możne jakoś szczególnie zaszkodzić? Biorę granulat 3g rano 3 g po południu i 2 g na noc i widzę znaczną poprawę, za tydzień zejdę z dawki. Także pytanie do Was o tą dawkę jaką największą braliście?.
pozdrawiam

kalka_96
Znawca ❃❃

Post autor: kalka_96 » 22 sty 2014, 17:09

darecki pisze:Biorę granulat 3g rano 3 g po południu i 2 g na noc i widzę znaczną poprawę, za tydzień zejdę z dawki.
lekarz tak kazał, czy sam eksperymentujesz z lekami?

darecki
Debiutant ✽

Post autor: darecki » 22 sty 2014, 17:53

U lekarza byłem w momencie remisji i kazał brać 4 g, wcześniej przy zaostrzeniach będąc w szpitalu podawano mi 4 tab salofalcu 500, 3X dziennie także mamy już 6 g , do lekarza idę za jakieś 2 tyg bo w sumie widzę poprawę i tragedii nie ma, pytanie zatem brzmi: czy bez uszczerbku na zdrowiu mogę wziąć 8 g pentasy i czy ktoś z Was brał kiedyś takie dawki?, a w szerszym kontekście pytanie może brzmieć czy w ogóle można przedawkować pentasę czy po prostu większa jej ilość zostanie wydalona z organizmu i większe dawki nie pomogą ale i nie zaszkodzą. Z kolei odpowiadając na pytanie, w sumie tak lekko eksperymentuję w tym przypadku :) , i wiem, wiem powinienem wszystko konsultować z lekarzem ale sami wiecie jak ciężko się w ogóle ruszyć z domu w przypadku zaostrzenia, zresztą nie eksperymentuję z lekiem tylko chcę nieznacznie podnieść dawkę.

aaa i jeszcze dodam wszelkie pytania dotyczą krótkotrwałej kuracji 2-3 tyg., w dłuższej perspektywie oczywiście wiem, że narażam wątrobę trzustkę itp.

scaliłam posty
Ostatnio zmieniony 22 sty 2014, 18:27 przez darecki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 22 sty 2014, 19:02

darecki pisze:pytanie zatem brzmi: czy bez uszczerbku na zdrowiu mogę wziąć 8 g pentasy i czy ktoś z Was brał kiedyś takie dawki?
max brałem w uzgodnieniu z gastro w sumie w jednym czasie 12 tabletek asamax (6 g) plus wlewka salofalku czyli 4 g plus do 2 czopków 1 g / dobę, czyli 12 g/dobe.
Tylko,że 6 g szło miejscowo,a to zupełnie cos innego .
Jak pamietam,lekarka miała duże opory do takiej dawki, więc ciekawe co tobie powie.

W tym okresie był tez metypred w dawce ok.32 mg.
Normalna dawka na zawsze u mnie to 2 x 4 asamax 500 plus AZA.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 28 sty 2014, 19:37

u mnie max to 3 x 1 g granulatu :)
Obrazek

mumik
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: mumik » 08 lut 2015, 17:42

Jak długo braliście Pentase po zdiagnozowaniu choroby Crohna?

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie

Post autor: kaskaaa1502 » 08 lut 2015, 17:45

uuu ja pentase biore praktyczne cały czas.... tzn po diagnoze na oddziale dostawałam Asamax, ale na wyjscie recepta z Pentasa i tak jest do teraz czyli jakies 2 lata juz
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
audrey923
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie

Post autor: audrey923 » 09 lut 2015, 09:16

Ja też pentasę biorę od początku zdiagnozowania, czyli od roku.
10.02.2014 - diagnoza CD.
25.05.2014 - perforacja jelita -> resekcja 26 cm jelita cienkiego i wyłonienie ileostomii.
18.02.2015 - odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego.
8.07.2016 - "Brak cech wznowy" :D

2 g Pentasa
100 mg Azathioprine

Źle już było, teraz musi być tylko lepiej.

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 09 lut 2015, 20:13

5 lat
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽

Post autor: palula88 » 17 maja 2015, 20:19

Tolerujecie pentase? Ja bralam pare dni bo asamax nie dzialla, sulfa uczula a salofalku brak... Niestety po pentasie jest gorzej niz bez niej... okropne bole brzucha, biegunka i wymioty... kupilam dwa opakowania,zuzylam jeden listek i prawie 200 zl w bloto.. w momencie odstawienia bylo lepiej dzis wzielam zeby sprawdzic czy to wina leku i znow te same objawy :( choruje ponad rok a nigdy tak nie bolalo i nigdy nie mialam biegunek jedynie luzny stolec a tu jest gorzej niz przed zastosowaniem leku..eh i co teraz...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne”