Post
autor: Jacekx » 29 kwie 2014, 00:30
Cześć
Borelioza (choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa, łac. borreliosis, ang. Lyme disease, Lyme borreliosis) – wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, przenoszona na człowieka i niektóre inne zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową.
Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt, głównie gryzonie. Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem się i centralnym ustępowaniem.
Rumień wędrujący jest najczęstszym objawem wczesnej postaci boreliozy. Inne wczesne zmiany to rzadko występujący naciek limfocytarny skóry oraz objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, ból głowy, osłabienie. Wczesne objawy ustępują w ciągu 3 miesięcy i u części chorych rozwija się postać wczesna rozsiana, która może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo (rzadziej) zapalenia mięśnia sercowego.
Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów, powikłań neurologicznych. Borelioza jest rozpoznawana na podstawie dodatnich testów serologicznych oraz występowaniem typowych objawów klinicznych.
Zakażenie jest skutecznie leczone za pomocą antybiotyków z grupy penicylin, cefalosporyn oraz tetracyklin.
Info tak przy okazji
Metronidazol (łac. Metronidazolum) – należący do chemioterapeutyków lek z grupy pochodnych nitroimidazolu. Wykazuje działanie pierwotniakobójcze oraz bakteriobójcze wobec drobnoustrojów beztlenowych.
Stosowany w zakażeniach pierwotniakami: Entamoeba histolytica, Trichomonas vaginalis i Giardia lamblia oraz w zakażeniach bakteriami beztlenowymi, a także Helicobacter pylori i Gardnerella vaginalis
Zakres działania
beztlenowe pałeczki z grupy Bacteroides fragilis
beztlenowe laseczki Gram-dodatnie
beztlenowe ziarenkowce Gram-dodatnie i Gram-ujemne
Campylobacter
Helicobacter pylori
Gardnerella vaginalis
Trichomonas vaginalis
Entamoeba histolytica
Giardia lamblia
Mycoplasma hominis
Bacteroides spp.
Encephalitozoon cuniculi
Demodex spp
Ja np. dobrze reaguję w CU na chinolony
Grupa chemioterapeutyków o działaniu bakteriobójczym.
Ich działanie przeciwbakteryjne zależy od inhibicji gyrazy DNA (bakteryjna topoizomeraza II i IV). Podawane są doustnie, dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego.
II generacja (fluorochinolony)
pefloksacyna (Abaktal)
ciprofloksacyna (Proxacin, Cipropol, Cipronex, Ciprobay)
norfloksacyna (Nolicin)
ofloksacyna (Tarivid, Oflodinex, Zanocin)
fenoksacyna
fleroksacyna
lomefloksacyna
temafloksacyna
na Cipronex
Wskazania Cipronexu z ulotki : Zakażenia dróg moczowo-płciowych (także zapalenie gruczołu krokowego i rzeżączka), oddechowych, zakażenia skóry, tkanek miękkich, kości i stawów, posocznica, zakażenia przewodu pokarmowego (m.in. zapalenie otrzewnej, dróg żółciowych), układowe salmonelozy, dur brzuszny oporny na leczenie chloramfenikolem, profilaktycznie i leczniczo w zakażeniach oportunistycznych u pacjentów z zaburzeniami odporności, mukowiscydozą, a także w wybiórczym wyjałowieniu przewodu pokarmowego u pacjentów leczonych immunosupresyjne i w gruźlicy.
dobrze też reaguję w CU na Amoxycyliny
Organiczny związek chemiczny, półsyntetyczny antybiotyk β-laktamowy o działaniu bakteriobójczym, należący do grupy aminopenicylin, jest wrażliwy na działanie β-laktamazy.
Amoksycylina jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Działa zarówno na bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne (Salmonella, Shigella, E. coli, Haemophilus influenzae, Bortadella pertussis, Proteus mirabilis). Szczepy bakterii Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter aerogenes, Serratia oraz indolododatnie szczepy Proteus są niewrażliwe na działanie tego antybiotyku. Aktywność wobec drobnoustrojów G(+) jest słabsza w porównaniu z penicyliną, jednak działa od niej 10-krotnie silniej na bakterie G(−). Wadą amoksycyliny jest podatność na rozkładanie przez penicylinazy, a w związku z tym znikoma skuteczność w zakażeniach wywołanych bakteriami wytwarzającymi ten enzym.
Połączenie z kwasem klawulanowym w jednym preparacie pozwoliło na rozszerzenie zakresu działania amoksycyliny na wiele bakterii wytwarzających β-laktamazy. Antybiotyk ten wchodzi również w skład niektórych wielolekowych schematów eradykacji bakterii H. pylori w chorobie wrzodowej żołądka.
Zakres stosowania:
leczenie infekcji, wywołanych bakteriami wrażliwymi na działanie amoksycyliny:
- zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych wywołane przez paciorkowce α- i β-hemolizujące, S. pneumoniae, Staphylococcus spp. i H. influenzae, nie wytwarzające penicylinazy
-zakażenia dróg moczowych wywołane przez E. coli, P. mirabilis, S. faecalis
- zakażenia żołądkowo-jelitowe wywołane przez H. pylori, Salmonella spp., Shigella spp.
- zakażenia skóry i tkanek miękkich wywołane przez paciorkowce α- i β-hemolizujące, nie wytwarzające penicylinazy Staphylococcus spp. i E. coli
- rzeżączka ostra niepowikłana wywołana przez N. gonorrhoeae
ostre zapalenie ucha środkowego
- zapalenie migdałków podniebiennych (udokumentowane zakażenie paciorkowcami β-hemolizującymi grupy A)
- zapalenie i zapobieganie zapaleniu wsierdzia
- wczesna postać boreliozy (stadium I)
- eradykacja Helicobacter pylori w skojarzeniu z innymi lekami
- ostre bakteryjne zapalenie zatok
- zakażenia stawów
- zakażenia w stomatologii
- inne zakażenia wywołane przez wrażliwe bakterie np.: posocznica wywołana E. coli,
- zakażenia szpiku wywołane przez Staphylococcus aureus,
- zakażenia w obrębie jamy brzusznej, zakażenia pooperacyjne o etiologii mieszanej (tlenowo-beztlenowej)
- profilaktyka zakażeń chirurgicznych.
Przed rozpoczęciem leczenia amoksycyliną jak i innymi antybiotykami należy przeprowadzić badanie antybiotykowrażliwości wyizolowanego szczepu, wywołującego zakażenie.
Leczenie amoksycyliną może być wdrożone przed uzyskaniem wyniku antybiogramu.
Ja stosować mogę w CU następujące antybiotyki:
Chinolony
Amoxycyliny
oraz Metronidazol (łac. Metronidazolum)
takie info uzyskałem od gastroenterologa.