Rady dla początkującej w obsłudze stomii, żywieniu itp

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
endrju1986
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Re: Rady dla początkującej w obsłudze stomii, żywieniu itp

Post autor: endrju1986 » 07 cze 2014, 20:30

Z uwagi ze jestem kilka dni po operacji to realizuje narazie zlecenia na miesiac. Musze cos dobrac dobrego dla siebie. Na ten miesiac wzialem zestaw 2-czesciowy, ale zastanawiam sie czy nie lepszy bedzie 1-czesciowy. A wyczytalem ze niektorzy potrafia chodzic z tym 1-czesciowym po kilka dni.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 07 cze 2014, 21:26

Możesz poprosić kilka firm o przesłanie próbek. Często dają w szpitalach, ale zdarza się, że w danym szpitalu mają tylko jedną firmę. Nie jest to zgodne z zasadami konkurencji, ale trudno z tym walczyć. Każdemu co innego pasuje, a i rozwiązania nie są identyczne.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
sylunia80
Moderator
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: sylunia80 » 07 cze 2014, 23:25

endrju1986 pisze: A wyczytalem ze niektorzy potrafia chodzic z tym 1-czesciowym po kilka dni.
Jak dla mnie jednoczęściowy jest za słaby i zaraz po przyklejeniu mi się odklejał-jak tylko stomia zaczynała wydalać.Próbowałam jednoczęściowe z 3 firm i w każdej to samo.
Z dwu częściowym mam większą pewność że nic się nie wydarzy-ale to trzeba się przekonać na własnej skórze :-)
27.01.2014-usunięcie jelita grubego, ileostomia...
28.01.2015-Uszycie j-poucha, zespolenie, ileostomia pętlowa
Po operacji...Nowe życie-inne życie bo ze stomią...
Plany na przyszłość-3 etap czyli zamknięcie stomii...9.02.2016
Rok 2016- od lutego bez stomii
Rok 2017-ropień i pierwsze objawy przetoki
Rok 2018 Walka z przetoką, komora hiperbaryczna, osocze
W planach operacja przetoki 12.02.2019...
Operacja 1.03.2019 i ponownie ileostomia

endrju1986
Debiutant ✽

Post autor: endrju1986 » 10 cze 2014, 13:58

Mamcia pisze:Możesz poprosić kilka firm o przesłanie próbek. Często dają w szpitalach, ale zdarza się, że w danym szpitalu mają tylko jedną firmę.
Dali mi w szpitalu wyprawki 3 firm. Najbardziej mi podpasował ConvaTec. W szpitalu dobrze płytki trzymały, jak dla mnie mają najwygodniejszy system wylewania treści jelitowej i sklep mam 10min na piechotkę przez park.

Dzisiaj pierwszy raz samodzielnie wymieniałem worek i założyłem jednoczęściowy. A nagimnastykowałem się przy tym jak nie wiem co. Musze trochę potrenować, bo jak miałbym zrobić taka zmianę gdzieś na mieście to było by bardzo ciężko.

[ Dodano: 10-06-2014 ]
A jakich Wy używacie firm worków i kosmetyków? Podajcie zalety i wady.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 10 cze 2014, 14:38

http://www.convatec.pl/Produkty/opieka- ... 59/1_0107/
http://www.convatec.pl/Produkty/opieka- ... 59/1_0105/
http://www.convatec.pl/Produkty/opieka- ... 68/1_0138/
http://www.convatec.pl/products/p-b91cb ... f9/1_0041/
http://www.convatec.pl/products/p-b91cb ... f9/1_0008/
W ofercie firmy ConvaTec dostępne są również gaziki ConvaCareŸ z płynem ochraniającym, które m.in. chronią skórę przed podrażnieniami.
http://www.convatec.pl/opieka-stomijna/ ... a-stomijne

ten system jest wg mnie bardzo dobry.
Wadą worka jest filtr,trochę worki się nadymają.
Płytke zmienia się do 7 dni,a worek kiedy chcesz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

endrju1986
Debiutant ✽

Post autor: endrju1986 » 10 cze 2014, 15:16

Ja bym nawet powiedział, że filtr w workach ConvaTec wogóle nie działa. Pompują się strasznie, szczególnie w nocy.

A jak nosicie woreczki? Chowacie je np. w bokserkach/majtkach czy na zewnątrz ubrań?

I czy przy stomii można normalnie zapinać pasy w samochodzie? (w moim przypadku pasy przebiegają przez stomie)

lilak
Początkujący ✽✽
Choroba: inna choroba jelita

Post autor: lilak » 11 cze 2014, 21:16

@endrju1986
Ja noszę spodnie biodrówki na szelki do tego bluzka na zewnątrz czyli nie wpuszczona w spodnie - worek wisi swobodnie he he .Fajne dżiny są w faktory na Toruńskiej ja kupiłem wranglery za dwie stówki.
Co do pasów to u mnie też pas przechodzi centralnie przez stomię. Technikę mam taką że pas trochę poluźniam (oczywiście po jakimś czasie sam się napina) i jak sobie o tym przypomnę to poluźniam znów. Prowadzę samochód dosyć dużo (dojazd do pracy) i najbardziej się obawiam uderzenia w tył ciekawe co zrobił by pas z moją stomią ale w czasie jazdy (ostrożnej) staram się o tym nie myśleć.
Ja mam worki Welland filtr wydaje się działać poprawnie. Używam worków jednoczęściowych otwartych, zmieniam co 2 dni chociaż wytrzymały by pewnie 3 lub 4 dni, ale ponieważ biorę kąpiel bez worka stomijnego to taki reżim najbardziej mi pasuje.
Pierwsza operacja (na ostro)na zapalenie uchyłka jelita grubego(perforacja
jelita) + usunięcie wyrostka robaczkowego 28/02/2014 efekt stomia czasowa
Druga operacja ropień + rozejście się szwów 02/03/2014
Trzecia operacja wyznaczona na wrzesień 2014 zespolenie jelita i będzie OK . Niestety na tydzień przed planowanym zespoleniem płyn w jamie brzusznej, ogromny ból i następna operacja na ostro - ogromny ropień.
Marzec 2015 zespolenie, nareszcie udane.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 11 cze 2014, 21:41

Pas w aucie nie przeszkadza,w sensie- przyzwyczaiłem się.
Woreczek jednak w spodnie,koszula czy bluzka na wierzch,dość luźna.
Czasem pomaga marynarka lub bluza.Pewnie więcej ja zwracam uwagę na "miejsce woreczka" niż ludzie o tym niewiedzący.
Szelki to dobry pomysł,ale to wiąże się w moim przypadku ze zmianą garderoby.
Ze wzgl. na czekające mnie następne operacje korzystam z tego co mam.
Ciemne kolory bluzek "ukrywają" miejsce woreczka.
No tak,umiejscowienie stomii na wysokości pępka,powoduje,że wszystkie spodnie dresowe czy krótkie spodenki mają gume akurat w połowie woreczka.
To jest problem z "maskowaniem" to jedno,a to że guma-ściągacz jest w połowie woreczka powoduje nadymanie się tej części woreczka,a w konsekwencji odstawanie.
Szelki to by na pewno załatwiły. Już je odnalazłem,no ale musiałbym te gumy zlikwidować w pasie.

Prysznic codziennie z woreczkiem,jemu to nie przeszkadza,mi też nie :wink:

Ze stomią to jedyny mam problem z "owłosieniem",szczególnie te włoski wyrastające z boku stomii,maszynka ich nie wytnie,golarką strach,pozostają nożyczki,no ale moje oczy trochę kiepskie.Jeśli się nie wytnie tych "włosków",to potem "ciągnie" pod płytką.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
sylunia80
Moderator
Kontakt:

Post autor: sylunia80 » 12 cze 2014, 10:35

endrju1986 pisze:A jak nosicie woreczki? Chowacie je np. w bokserkach/majtkach czy na zewnątrz ubrań?
My kobiety chyba mamy ciut lepiej bo ja np.zakładam wysokie majtki tak że cały worek mam w nich,do tego spódniczka lub sukienka troszkę od pasa rozkloszowana i nie widać nic,nawet jak sie wypełni to wygląda jak brzuszek.Ostatnio kupiłam jeansy z wysokim stanem i też świetnie się sprawdzają :-)
27.01.2014-usunięcie jelita grubego, ileostomia...
28.01.2015-Uszycie j-poucha, zespolenie, ileostomia pętlowa
Po operacji...Nowe życie-inne życie bo ze stomią...
Plany na przyszłość-3 etap czyli zamknięcie stomii...9.02.2016
Rok 2016- od lutego bez stomii
Rok 2017-ropień i pierwsze objawy przetoki
Rok 2018 Walka z przetoką, komora hiperbaryczna, osocze
W planach operacja przetoki 12.02.2019...
Operacja 1.03.2019 i ponownie ileostomia

endrju1986
Debiutant ✽

Post autor: endrju1986 » 17 cze 2014, 08:04

A powiedzcie mi orientacyjnie ile zwolnienia lekarskiego należy się po operacji wycięcia jelita? Dostałem narazie zwolnienie na miesiąc od wyjścia ze szpitala, ale za 2 tygodnie będę szedł do lekarza rodzinnego żeby mi je przedłużył. Czy lekarz rodzinny może mi nie przedłużyć takiego zwolnienia? Prace mam fizyczną (trochę noszenia jest, ale rozsądne ciężary)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 17 cze 2014, 10:10

To wszystko zależy od tego jak się czujesz i co będziesz opowiadał z lekarzem.Jeden chce szybko,inni dłużej.Bez problemów możesz to ciągnąć do pół roku.
Prace fizyczne w tym noszenie ciężarów, to ja mam na wypisie zakazane przez 3 miesiące.Chorować możesz 180 dni,potem rok zasiłku rehabilitacyjnego,z tym że pracodawca po 9 mscach może ciebie zwolnić.
Po roku zasiłku możesz wystąpić o rentę.

endrju1986
Debiutant ✽

Post autor: endrju1986 » 17 cze 2014, 12:58

Renta mnie narazie nie interesuje. Do pracy z chęcią bym wrócił, bo strasznie mi się już nudzi, ale musze dojść do siebie w 100%. A problem może polegać na tym, że mój lekarz, (jeszcze jak miałem jelito) i latałem do łazienki ponad 10 razy dziennie, każde wypróżnienie z krwią, to twierdził że jestem zdrowy i zwolnienia dać mi nie może (stwierdził tak po wynikach krwi, które miałem dobre). I teraz się obawiam, że jak pójdę do niego po przedłużenie zwolnienia to mi go nie przedłuży, bo powie że miesiąc po operacji jestem w pełni sprawny do pracy, a na wypisie nikt mi nie napisał żadnych przeciwskazań co do dźwigania jak u Ciebie.

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: kalatos » 17 cze 2014, 13:04

Co to za lekarz? Operacja wydaje się na tyle poważna, że miesiąc to troszkę krótka rekonwalescencja.
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 17 cze 2014, 15:32

endrju1986 pisze: problem może polegać na tym, że mój lekarz, (jeszcze jak miałem jelito) i latałem do łazienki ponad 10 razy dziennie
wiesz,operacja wszystko zmieniła,tu już nie ma że "mu się wydaje" że jesteś zdrowy.
Nie odważysię nie dać zwolnienia.No oczywiście,jeśli ty mu nie powiesz, że czujesz się ok ,nudzisz się i chcesz do pracy :wink:
Gdyby nawet,to tu o "zdolność do pracy " chodzi.
Ten który ją da,ten na siebie bierze odpowiedzialność.
Operacja w jamie brzusznej to duża operacja,nawet największy niedowiarek medyczny o tym wie.

lilak
Początkujący ✽✽
Choroba: inna choroba jelita

Post autor: lilak » 17 cze 2014, 16:06

No ja też dostałem 4 tygodnie ze szpitala ale poszedłem do rodzinnego popatrzył na wypis i obrazy 6 tygod wypisal. Wezwali mnie nawet do ZUS ale tam wywaliłem brzuch i po problemie
Pierwsza operacja (na ostro)na zapalenie uchyłka jelita grubego(perforacja
jelita) + usunięcie wyrostka robaczkowego 28/02/2014 efekt stomia czasowa
Druga operacja ropień + rozejście się szwów 02/03/2014
Trzecia operacja wyznaczona na wrzesień 2014 zespolenie jelita i będzie OK . Niestety na tydzień przed planowanym zespoleniem płyn w jamie brzusznej, ogromny ból i następna operacja na ostro - ogromny ropień.
Marzec 2015 zespolenie, nareszcie udane.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”