zmiana worka-płytki to każdorazowo:
-brązowy gazik (często też w aerozolu Niltac)-
http://img28.staticclassifieds.com/imag ... -opole.jpg
- mycie "Biały Jeleń" mydło w płynie ,hypoalergiczne,suszarką osuszanie,nakładanie
-zielony gazik
http://www.convatec.pl/media/11212234/G ... -10590.pdf
jest też aerozol i też go stosuje =Spray ochronny Silesse-
http://www.convatec.pl/media/11375649/n ... gnacji.pdf
-pasta uszczelniająco gojąca -
http://www.convatec.pl/Produkty/opieka- ... f9/1_0041/#
- płytka lub worek .stosuję takie z plastycznym kształtowaniem i nie potrzeba wtedy docinać,tylko palcami rozszerzyć otwór i przyklejać.
Na kłopoty ze skórą jest kilka też innych "kosmetyków": puder ,pasty,krem,pianka do mycia skóry czy chusteczki - także alergiczne.
Dermatolog zapisał mi też maść Belogent,ale to było przy podrażnieniu skóry.
Łukasz pisze: (zaczerwienienie) pod przylepcem
nikt mi nie powiedział,że trzeba bardzo uważać z goleniem przy samej skórze,,i z tego właśnie zrobiło się zarumienienie,a później ..tylko gorzej.
Trzeba mieć osobny nożyk do tego,a tak po prawdzie to chyba najlepiej powyrywac wszystkie włoski pod workiem i to jest najlepsze.
Suszarka to odpowiedni przyjaciel przy zmianie worka.
Na forum było dużo pisane o pielęgnacji,np.
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=16574
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=14261
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=16142
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=16624
Polecam też stronę
http://stomalife.pl/stomalife.pl i na stronach producentów wiele przydatnych informacji.Dobre rady są też np. w wydawnictwie Nasza Troska,a tam pielęgniarka stomijna omawia wiele bardzo przydatnych spraw stomijnych.
DIETA - jaka dieta przy stomi
je sie wszystko co nie szkodzi,choć muszę przyznać że trzeba uważać aby dobrze pogryź jedzenie,czy odpowiednio przy przygotowaniu je rozdrobnić.
Mi przytkało przy stomii pomarańcze.Za dużo błonnika źle pogryzionego,zjedzonego za szybko itd...
Cóż nauka kosztuje...i boli.
Ale po operacji to raczej trzeba stopniować sobie i sprawdzać co i jak.
No i ze 3 miesiące bez noszenia ciężarów i w w tym temacie oszczędnie.Mi po drugiej operacji zachciało się coś szybciej zrobić i teraz mam przepuklinę pod stomią.