Cortiment jest super rozwiązaniem, nie wahajcie się ani chwiliszukam.pomocy pisze: ↑01 lut 2019, 08:06Syn miał przepisany Encorton ale miał dusznosci zawroty głowy i dzis mam jechac po recepte na inny ...wspomnial cos o budezonicie wiec bylam ciekawa czy refundowany .

W przyp. eozynofilowego zapalenia jelit daje bardzo dobre efekty, jest to napisane w wielu publikacjach.
Cortiment ma nieporównywalnie mniej działań niepożądanych niż Encorton, bo działa przede wszystkim miejscowo na jelito grube, bezpośrednio na stan zapalny śluzówki, a na całą resztę organizmu tylko w 10% (tzn. jego biodostępność = obecność we krwi to jedynie 10%).
Sterydy ogólne działają na cały organizm, ich biodostępność to aż 80-90%.
A Encorton to najstarszy z tych sterydów i ma najwięcej skutków ubocznych.
Cortiment i jego formulacja MMX to nowoczesne rozwiązanie.
Powinien być refundowany w Waszym przypadku, bo jest to rodzaj mikroskopowego zapalenia.
W razie czego pokaż na telefonie tę stronę BartoszMówi, którą wyżej Orzełek podlinkował, tam są oficjalne i sprawdzone informacje odnośnie odpłatności, wielu lekarzy korzysta z tej strony, ale niestety nie wszyscy i wtedy trzeba im pokazywać, mąż tak robił u swojej rodzinnej (i z dobrym skutkiem) i wiem, że wiele osób tak robi, także to nie jest nic dziwnego, lekarze nie znają przecież tych refundacji oraz tych "pozarejestracyjnych wskazań off-label" (a takim jest mikroskopowe w przyp. Cortimentu) na pamięć

Daj znać po dzisiejszej wizycie, jak wyszło z tą refundacją

Tutaj jest krótki artykuł dot. Cortimentu oraz m.in. właśnie mikroskopowego zapalenia - z 2018, dr Kłopockiej:
Dr hab Maria Kłopocka: Budezonid w formule Cortimentu MMX to bezpieczny lek zarówno we WZJG jak i MZJG
Najistotniejsze cytaty:
W badaniach klinicznych wykazano, że ewentualne działania niepożądane budezonidu w formule Cortimentu MMX są na poziomie placebo, czyli praktycznie żadne. Poza tym lek charakteryzuje się bardzo małą biodostępnością, czyli nie wykazuje działania poza jelitem grubym.
cała sztuka medyczna polega na wyborze momentu podania leku.
Jaka jest więc korzyść szybkiego włączenia budezonidu w formule Cortimentu MMX? Szybciej następuje remisja oraz w mniejszym stopniu chory zostaje narażony na działanie systemowej steroidoterapii.
Także dziwna decyzja Waszego lekarza z tym włączeniem najpierw Encortonu - i stąd te skutki uboczne u syna - ale dobrze, że chociaż teraz zadecydował o tym Cortimencie.Co mówią międzynarodowe wytyczne na temat budezonidu w formule Cortimentu MMX jako leku I rzutu w mikroskopowym zapaleniu jelita grubego?
W międzynarodowych wytycznych oraz zaleceniach ten lek został wymieniony jako pierwsza opcja terapeutyczna. Można oczywiście próbować również innych preparatów, ale skuteczność budezonidu jest największa. W Polsce jak na razie lek nie uzyskał rejestracji w tym wskazaniu, jest jednak refundowany. Uzasadnienie do jego zastosowania jest poparte wynikami badań naukowych i opublikowanymi wynikami badań klinicznych.
Lekarze różnie zlecają, ale sposób, który opisałeś, jest zdecydowanie najbardziej optymalny, najkorzystniejszy dla organizmu, bo to tak jakby "przedłużenie działania leku na jelito"

Jednak gdy ktoś chce odstawić z dnia na dzień, to może tak zrobić, bo w związku z tym, że Cortiment działa praktycznie tylko miejscowo, to jego nagłe odstawienie nie spowoduje supresji kory nadnerczy.
Z powyższego artykułu:
Z podanej dawki jedynie 10 procent leku przechodzi do krążenia systemowego.
Lekarz POZ, uzyskując wcześniej potwierdzenie diagnozy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, może włączyć budezonid - Cortiment MMX w sposób całkowicie bezpieczny. Lekarze rodzinni absolutnie nie muszą obawiać się, że dawka, którą zalecą będzie niewłaściwa, gdyż dawkowanie jest proste, jedna dawka 9 mg leku na dobę, ponadto lek może być odstawiony z dnia na dzień, bez stopniowej redukcji dawki.
Tak, dokładnie tak jestszamanek23 pisze: ↑06 sty 2019, 21:44W cortimencie chodzi o to by go podać w odpowiednim momencie gdy zaostrzenie nie przybierze na sile czyli na samym jego początku bo gdy stolcy jest już 10 czy 15 to Cortiment jest za słaby by coś zdziałać i wtedy włącza się sterydy mocniejsze takie jak metypred .

Przy zaostrzeniu CU lepiej jak najwcześniej włączyć Cortiment (oczywiście dodatkowo do innych działań w zaostrzeniu, jak zwiększenie dawki mesalazyny, dodatkowe wlewki i czopki, modyfikacja diety na bardziej lekkostrawną itd.) niż dopuścić do tego, by objawy jelitowe jeszcze bardziej się rozkręciły, bo wtedy już tylko sterydy ogólnoustrojowe, a te mogą mieć niestety nieprzyjemne skutki uboczne.
Także z budezonidem lepiej nie zwlekać, tylko zastosować go wówczas, gdy rzut choroby jest jeszcze w miarę łagodny.