METYPRED

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szamanek23
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Re: METYPRED

Post autor: szamanek23 » 26 lut 2019, 16:05

Nie biorę już Cortimentu od 5 miesięcy.Teraz tylko asamax 2x3 i czopki Crohnax rano i wieczorem
Marcin_Bielsko

romek
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Post autor: romek » 27 lut 2019, 10:37

Noelia pisze:
26 lut 2019, 12:48
Na sam koniec tego schodzenia ma zamiar wrócić do Cortimentu, żeby podtrzymać efekt Metypredu, ale już w bezpieczny sposób, bez tych poważniejszych ogólnoustrojowych skutków ubocznych (Cortiment działa przede wszystkim miejscowo, na cały organizm jedynie w ok. 10%).
Ale konkrety, tzn. w którym dokładnie momencie włączyć z powrotem Cortiment, to jeszcze nie są pewne - wszystko okaże się w trakcie odstawiania Metypredu, jakie będą wyniki badań (z krwi, kalprotektyna itd.), jakie będą objawy, w jakim stanie jelita itp. - zobaczymy, co gastro na to powie i jak doradzi.
W każdym razie taki jest wstępny plan.
A czy tak można w trakcie lub zaraz po zakończeniu Metypredu brać Cortiment?? W ulotce Cortiimentu piszą: "Przy przechodzeniu z leczenia glikokortykosteroidami działającymi ogólnie o silniejszym działaniu ogólnoustrojowym, zaobserwowano zahamowanie czynności kory nadnerczy"

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 27 lut 2019, 15:03

Po to się schodzi z metypred powoli o 4 mg co tydzień by nie zahamować kory nadnerczy.Ja nigdy nie.bralem dwóch sterydów na raz więc nie wiem ale nie słyszałem o przypadku by ktoś brał Cortiment razem z metypredem .Jeżeli Cortiment nie zadziała bo jest słabszy wtedy włącza się Metypred
Marcin_Bielsko

mari
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Post autor: mari » 27 lut 2019, 20:45

Szamanek ,czy cortiment stosujesz dłużej niż tak jak we wskazaniu z ulotki tj. 2 m-ce?. Rozmawiałam w poradni z chorą na Cu twierdziła że od początku leczenia metypredem bardzo źle się czuła tzn.niemal wszystkie objawy uboczne wystąpiły kiedy Cu trochę odpuściło lekarz lekarz tak jak pisze Noelia włączył cortiment,teraz super się czuje i cortiment stosuje już ok 5 miesięcy czekałyśmy na wizytę prywatną i z tego co mówiła to obecnie ma recepty na 100%.

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 28 lut 2019, 04:43

Ja stosowałem 3 miesiące by dobrze zaleczyć chorobę .Ale z tego co kiedyś czytałem są ludzie co stosują nawet 9 miesięcy.Skutkow ubocznych po Cortiment nie miałem żadnych .Nawet mi twarz nie puchła co w Metypred było zawsze .
Marcin_Bielsko

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 01 mar 2019, 16:12

romek pisze:
27 lut 2019, 10:37
Noelia pisze:
Na sam koniec tego schodzenia ma zamiar wrócić do Cortimentu, żeby podtrzymać efekt Metypredu, ale już w bezpieczny sposób, bez tych poważniejszych ogólnoustrojowych skutków ubocznych (Cortiment działa przede wszystkim miejscowo, na cały organizm jedynie w ok. 10%).
Ale konkrety, tzn. w którym dokładnie momencie włączyć z powrotem Cortiment, to jeszcze nie są pewne - wszystko okaże się w trakcie odstawiania Metypredu, jakie będą wyniki badań (z krwi, kalprotektyna itd.), jakie będą objawy, w jakim stanie jelita itp. - zobaczymy, co gastro na to powie i jak doradzi.
A czy tak można w trakcie lub zaraz po zakończeniu Metypredu brać Cortiment?? W ulotce Cortiimentu piszą: "Przy przechodzeniu z leczenia glikokortykosteroidami działającymi ogólnie o silniejszym działaniu ogólnoustrojowym, zaobserwowano zahamowanie czynności kory nadnerczy"
W tym fragmencie z ulotki chodzi o to, że Cortiment działa przede wszystkim miejscowo, więc nie ma wpływu na czynność kory nadnerczy.
Dlatego przy przechodzeniu z Metypredu (czyli sterydu ogólnoustrojowego) na Cortiment (o takim przechodzeniu właśnie mowa w tym cytacie) trzeba pamiętać o STOPNIOWYM odstawianiu tego Metypredu, czyli o schodzeniu z dawki, bo w innym przypadku dojdzie do zahamowania czynności (tj. do niedoczynności) kory nadnerczy -> i sam Cortiment nie jest w stanie temu zapobiec, bo działa głównie miejscowo w jelicie grubym, a nie na cały organizm.
mari pisze:
27 lut 2019, 20:45
Rozmawiałam w poradni z chorą na Cu twierdziła że od początku leczenia metypredem bardzo źle się czuła tzn.niemal wszystkie objawy uboczne wystąpiły kiedy Cu trochę odpuściło lekarz lekarz tak jak pisze Noelia włączył cortiment,teraz super się czuje i cortiment stosuje już ok 5 miesięcy
Dokładnie tak :tak:
Mari, Cortiment można stosować dłużej niż te ulotkowe (zalecane w ulotce) 2 miesiące, coraz częściej tak lekarze zlecają - z tego, co czytam.
Mój mąż nigdy nie miał po Cortimencie żadnych skutków ubocznych, więc na pewno nie będzie się jakoś szczególnie spieszył z jego odstawieniem.
Zobaczymy, jak to u nas będzie, będę zdawać relację na Forum, postaram się w miarę na bieżąco ;)
Tutaj jest fajny artykuł o Cortimencie:
Dr hab Maria Kłopocka: Budezonid w formule Cortimentu MMX to bezpieczny lek zarówno we WZJG jak i MZJG
Cytat z tego artykułu:
Ile czasu można stosować budezonid zarówno we wrzodziejącym jak i mikroskopowym zapaleniu jelita grubego na ryczałt?

Ograniczeń czasowych nie ma, choć we wskazaniach mowa, iż optymalny okres leczenia wynosi 8 tygodni. W przypadku nawrotu objawów po odstawieniu leku, można to leczenie przedłużyć lub włączyć ponownie, co jest postępowaniem obciążonym mniejszym ryzykiem działań niepożądanych, niż steroidoterpia systemowa. Tak więc ograniczeń czasowych nie ma, zarówno z punktu widzenia wskazań klinicznych jak i wskazań refundacyjnych. Podkreślę raz jeszcze, że lek ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa i może zahamować aktywność choroby w szczególności wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ale również mikroskopowego zapalenia jelita grubego.
szamanek23 pisze:
27 lut 2019, 15:03
Ja nigdy nie.bralem dwóch sterydów na raz więc nie wiem ale nie słyszałem o przypadku by ktoś brał Cortiment razem z metypredem
Dobrym rozwiązaniem jest włączenie Cortimentu na sam koniec schodzenia z Metypredu, czyli np. przy dawce 4 mg lub 2 mg itd.
A dodatkowo mąż ma zamiar bardzo powoli odstawiać ten Metypred na sam koniec, tj. do 1 mg (czyli 1 tabletka 4 mg podzielona na ćwiartki), dzięki temu może uda się całkowicie zejść z tego ogólnego sterydu, a potem sam miejscowy Cortiment + wlewki z hydrokortyzonem na jakiś czas (np. kolejne kilka miesięcy - to już będzie zależeć od stanu jelit i wyników badań), a później to już pełne odstawienie tych wszystkich sterydów i zostanie sam Asamax (tabletki) oraz Salofalk (czopki i wlewki).

Znam też osoby, które brały jednocześnie steryd ogólny oraz miejscowy, czyli np. Metypred lub Encorton + budezonid (Cortiment lub Entocort).
Ma to sens, nawet tak na logikę, bo lepiej dołożyć trochę sterydu działającego głównie miejscowo (czyli zazwyczaj bez poważniejszych skutków ubocznych) niż zwiększać dawkę tego ogólnoustrojowego (bo to automatycznie zwiększyłoby ryzyko działań niepożądanych i nasiliłoby te różne niefajne skutki).
Np. Tubisia, która zresztą nawet w tym wątku o tym pisała - parę stron wstecz:
Tubisia pisze:
13 lip 2017, 15:48
Z metypredu schodzi się dawką 4 mg co tydzień. Zdecydowanie metypred to najlepszy steryd chyba teraz, jest dobrze oczyszczony w stosunku do starego, wycofywanego encortonu. Zamiast asamaxu na stawy działa lepiej sulfasalazyna (aczkolwiek zależy to od tego jak zareaguje na nią organizm). Co do witaminy D: rzeczywiście spadek wit D może być spowodowany braniem sterydów, ale.... długotrwałym, jak np. u mnie, gdzie brałam metypred 32mg i 9mg (max dawka) entocortu przez 3 lata.
I przy tej okazji nawiążę jeszcze do innego zdania z tego cytatu, czyli: "metypred to najlepszy steryd chyba teraz, jest dobrze oczyszczony w stosunku do starego, wycofywanego encortonu".
Dokładnie tak jest - jeśli nie ma innego wyjścia i trzeba włączyć ogólny steryd, to właśnie Metypred jest najlepszym rozwiązaniem - jest to nowsza pochodna przestarzałego już jednak Encortonu.
Jest od niego silniejszy przeciwzapalnie (więc potrzebna jest mniejsza dawka leku: 4 mg Metypredu = 5 mg Encortonu), a przy tym w mniejszym stopniu zatrzymuje wodę w organizmie -> czyli w praktyce mniejsza opuchlizna, mniejsze "chomiki" na policzkach itp.
Metyloprednizolon
W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie.
I tak jeszcze ogólnie - czytając gdzieś o sterydach, trzeba odróżniać nazwy Encorton i Entocort - na grupach zauważyłam, że sporo osób je myli, bo rzeczywiście nazwa podobna na pierwszy rzut oka ;)
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

BlackRose
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
miasto: Warszawa

Post autor: BlackRose » 05 mar 2019, 09:51

U mnie ze skutków po Metypred to pogorszenie cery, ale nie jakiś trądzik w kosmos, tylko do opanowania, do tego ciemne i grube włoski w miejscach w których kobieta mieć ich nie powinna ;P i rozdrażnienie bezsenność, palpitacje serducha, strzykanie i strzelanie w stawach, zwłaszcza rano po przebudzeniu. W sumie tyle. Koleżanka po encortonie spuchnięta jak balon. Moja gastrolog tez twierdzi ze Metypred lepszy i mniej się po nim puchnie, czyli tak jak w cytacie Noelii wyżej .

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator

Post autor: Noelia » 26 mar 2019, 13:12

BlackRose pisze:
05 mar 2019, 09:51
U mnie ze skutków po Metypred to pogorszenie cery, ale nie jakiś trądzik w kosmos, tylko do opanowania
U męża cera ok na Metypredzie.
On akurat nigdy nie miał trądziku, ale na tym sterydzie też nie ma - o dziwo (o dziwo, bo trądzik to ponoć jeden z typowych skutków ubocznych sterydów ogólnych) - żadnych wyprysków czy wysypek, ani na twarzy, ani na plecach, ramionach itp.
Jedynie mega przesuszona skóra na dłoniach oraz suche usta.
Naskórek na rękach aż pęka i pojawiają się małe ranki, ale znalazł na to patent - żel aloesowy Gorvita - ładnie i szybko goi takie pęknięcia, a przy tym nie zostawia tłustego filmu, który potem utrudnia funkcjonowanie (wcześniej polecono mu w aptece maść do skóry atopowej, ale po niej to nawet telefonu ciężko mu było używać i ręce mu się ślizgały na kierownicy :lol:).
BlackRose pisze:
05 mar 2019, 09:51
do tego ciemne i grube włoski w miejscach w których kobieta mieć ich nie powinna
Mój zawsze miał gęste włosy, a w czasie choroby zagęściły i wzmocniły się jeszcze bardziej, bo pije sok z pokrzywy oraz napar "skrzypokrzywę" (torebka skrzypu + torebka pokrzywy).
A po tym Metypredzie jeszcze bardziej zarasta!
Właśnie tak, jak opisujesz - ciemne grube włoski - ale po pierwsze facetowi nie robi to większej różnicy, a po drugie mąż i tak ma czarne włosy.
Ale też przez to bardzo wyraźnie widać u niego ten efekt włosowy po sterydzie, bo zarost coraz wyżej na policzkach itd. :lol:
Dla mnie to nie jest "działanie niepożądane", bo akurat lubię, jak jest taki zarośnięty, zawsze mi się podobały bujne zarosty, brody, gęste czarne włosy na głowie i dużo włosów na klacie wystających nad koszule :w00t: :lol:
Także akurat tutaj Metypred na plus!
Tobie jako kobiecie to wcale się nie dziwię, że przeszkadza, no ale przecież można wydepilować (teraz jest tyle metod, profesjonalne plastry, wosk itp.) czy choćby wyrwać pęsetą, a po odstawieniu sterydu powinno to wrócić do normy.

Do skutków ubocznych Metypredu, które wymieniłam we wcześniejszych postach, doszły jeszcze mega zawroty głowy, czasem to ma problem ze wstaniem z łóżka :(
Opuchlizny ani chomików nadal nie ma, co go bardzo cieszy.
Nie przytył też na tym sterydzie, a wręcz schudł podczas tego zaostrzenia, ale na szczęście tylko kilka kg.
Wiele osób narzeka na wilczy apetyt przy sterydach, u męża jest w normie, nawet mógłby być lepszy, czasem to się zmusza do jedzenia (mimo, że całkiem dobrze gotuję, używam różnorodnych przypraw itp. - żeby nie było :lol:)
Dieta cały czas bardzo lekkostrawna, gotowanie na parze, pieczenie w szklanym naczyniu, delikatne duszenie itp.
Doradca CU

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 31 mar 2019, 07:01

A czy po stosowaniu metypredu schudły wam ręce i nogi ??? Choruję 7 lat na Cu z czego tamten rok był dla mnie straszny tzn. zaostrzenie 7 miesięcy , duże dawki metypredu .Strasznie spuchła mi twarz i kark .Teraz mam remisje od 7 miesięcy i jestem bez sterydów od 5 miesięcy.Odstswilem również azathiopryne która brałem ponad 5 lat. Zauważyłem zresztą nie tylko ja że mam nogi i ręce bardzo chude jak u dziecka ,nadgarstek obejmuje dwoma palcami. Żona mówi że nawet tyłek mi zniknął .Ktoś miał podobnie???
Marcin_Bielsko

romek
Początkujący ✽✽

Post autor: romek » 31 mar 2019, 13:21

Ja w ogóle nie mam już tyłka :smutny: A uda i łydki to jak patyczki. A kiedyś byłem nieźle zbudowany i umięśniony. Ale to chyba nie tylko od sterydów (brałem 6 miesięcy), ale też od biegunek (schudłem w ciągu roku 16 kg. Z 78 na 62)

romek
Początkujący ✽✽

Post autor: romek » 03 kwie 2019, 20:09

Noelia pisze:
01 mar 2019, 16:12
romek pisze:
27 lut 2019, 10:37
Noelia pisze:
W tym fragmencie z ulotki chodzi o to, że Cortiment działa przede wszystkim miejscowo, więc nie ma wpływu na czynność kory nadnerczy.
Dlatego przy przechodzeniu z Metypredu (czyli sterydu ogólnoustrojowego) na Cortiment (o takim przechodzeniu właśnie mowa w tym cytacie) trzeba pamiętać o STOPNIOWYM odstawianiu tego Metypredu, czyli o schodzeniu z dawki, bo w innym przypadku dojdzie do zahamowania czynności (tj. do niedoczynności) kory nadnerczy -> i sam Cortiment nie jest w stanie temu zapobiec, bo działa głównie miejscowo w jelicie grubym, a nie na cały organizm.
Nie jestem pewien czy masz rację. Oto inny cytat z ulotki Cortimentu:

"Należy zachować ostrożność:
jeśli pacjent był leczony silniejszymi preparatami kortyzonowymi przed rozpoczęciem leczenia lekiem
CortimentMMX, ponieważ może dojść do nawrotu objawów"

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator

Post autor: Noelia » 04 kwie 2019, 02:02

romek pisze:
03 kwie 2019, 20:09
"Należy zachować ostrożność:
jeśli pacjent był leczony silniejszymi preparatami kortyzonowymi przed rozpoczęciem leczenia lekiem
CortimentMMX, ponieważ może dojść do nawrotu objawów"
W tym fragmencie ulotki chodzi o to, żeby "zachować ostrożność" przy przejściu z silnie działających sterydów ogólnoustrojowych (jak Metypred czy Encorton) na działający miejscowo Cortiment -> Cortiment działa słabiej, więc jeśli ktoś przechodzi z silnego leczenia przeciwzapalnego (np. Metypredem) na taki lekki Cortiment, to trzeba się liczyć z tym, że objawy mogą powrócić, bo Cortiment okaże się po prostu niewystarczający i np. może być wówczas konieczny powrót na jakąś wyższą dawkę sterydu ogólnego (a potem oczywiście schodzenie z dawki, czyli stopniowe odstawianie), albo włączenie dodatkowo innego leczenia (np. azatiopryny czy innej immunosupresji, wlewek z hydrokortyzonem itp.).
Trzeba włączyć ten Cortiment w odpowiednim momencie, pod koniec schodzenia z Metypredu, żeby właśnie ułatwić całkowite odstawienie tego ogólnego sterydu, a zostać już tylko na miejscowym.
Jeszcze nie wiem, jak to będzie u męża wyglądać.
Na poprzedniej stronie tego wątku jedna osoba pisała o włączeniu Cortimentu przy dawce Metypredu ok. 8-12 mg:
paniczq pisze:
05 lis 2018, 15:46
Moja Pani Doktor ma plan, że przy niskich dawkach 8-12[mg], dodatkowo będę przyjmował Cortiment 9 MMX lub inny lek zastępczy.
szamanek23 pisze:
31 mar 2019, 07:01
A czy po stosowaniu metypredu schudły wam ręce i nogi ?
szamanek23 pisze:
31 mar 2019, 07:01
Zauważyłem zresztą nie tylko ja że mam nogi i ręce bardzo chude jak u dziecka ,nadgarstek obejmuje dwoma palcami. Żona mówi że nawet tyłek mi zniknął .Ktoś miał podobnie???
romek pisze:
31 mar 2019, 13:21
Ja w ogóle nie mam już tyłka A uda i łydki to jak patyczki. A kiedyś byłem nieźle zbudowany i umięśniony.
Niestety jest to typowe działanie niepożądane sterydów ogólnych.
Dla męża to właśnie jeden z najbardziej negatywnych skutków ubocznych tego leczenia, nawet pisałam o tym tutaj kiedyś:
Noelia pisze:
Długotrwałe leczenie takimi ogólnymi sterydami przeciwzapalnymi doprowadza (w mniejszym lub większym stopniu) do nieprawidłowego odkładania się tkanki tłuszczowej oraz nadmiaru wody (cały mechanizm tego działania jest wyjaśniony w publikacjach) - tj. wszystko odkłada się w środkowej części ciała (otyłość brzuszna, nadmiar tłuszczu na karku, chomiki na policzkach, "twarz księżycowata" - nawet na ulotce tak to określili), a kończyny (konkretnie ramiona i uda) coraz chudsze, słabsze, bardziej wątłe, bez mięśni.
Czyli dla faceta, który niemal całe dorosłe życie tak dbał o sylwetkę i skupiał się na tym - najgorsze, co tylko może być.
Oczywiście od samych biegunek też można stracić mnóstwo kilogramów oraz mięśnie.
Wtedy mogą pomóc różne odżywki, zarówno te dedykowane dla chorych przy problemach z wchłanianiem składników odżywczych (czyli Modulen IBD, Nutridrinki, Nutramil, Resource, Fresubin itd.), jak i takie typowo białkowe, tj. czyste białko - apteczne (np. Protifar) albo dla sportowców (tylko trzeba czytać składy, żeby nie było tam żadnej chemii, to powinny być czyste izolaty albo hydrolizaty białka serwatkowego - bezsmakowe, bez słodzików, bez aromatów itd.).
Takie białko można dodawać do różnych potraw (np. zup, kasz, jogurtów) albo pić w formie koktajli.
Doradca CU

romek
Początkujący ✽✽

Post autor: romek » 04 kwie 2019, 13:57

Noelia pisze:
04 kwie 2019, 02:02
Oczywiście od samych biegunek też można stracić mnóstwo kilogramów oraz mięśnie.
Wtedy mogą pomóc różne odżywki, zarówno te dedykowane dla chorych przy problemach z wchłanianiem składników odżywczych (czyli Modulen IBD, Nutridrinki, Nutramil, Resource, Fresubin itd.), jak i takie typowo białkowe, tj. czyste białko - apteczne (np. Protifar) albo dla sportowców (tylko trzeba czytać składy, żeby nie było tam żadnej chemii, to powinny być czyste izolaty albo hydrolizaty białka serwatkowego - bezsmakowe, bez słodzików, bez aromatów itd.).
Takie białko można dodawać do różnych potraw (np. zup, kasz, jogurtów) albo pić w formie koktajli.
Mnie gastro poleciła kaszkę dla dzieci Sinlac. Dodaję sobie łyżkę do zupy.

90Wzjg90
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: 90Wzjg90 » 25 maja 2019, 10:42

mam pewien problem: otóż dostałem Metypred do stosowania, na początek dawka 16 mg, bo nie było jakiegoś bardzo dużego zaostrzenia, lekarz kazał mi być na tej dawce 14 dni, potem miałem schodzić 4 mg co tydzień. Przy 8 mg wracają jednak bóle, biegunki, krew itp. Wizytę mam dopiero za miesiąc, zastanawiam się, co robić, bo biegunkę mam tylko jedną dziennie (czyli nie jest najgorzej). Czy na tej dawce zostać czy ją zwiększyć o 4 mg? co Wam lekarz w takiej sytuacji zaleca?

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 25 maja 2019, 11:37

Jeśli chodzi o mnie to bym podwyższył do dawki w której jest dobrze i myślę że twój lekarz zalecił by to samo ale najlepiej może się z nim skontaktować choćby telefonicznie i zapytać .
Marcin_Bielsko

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”