Może warto badać poziom witaminy K ?

Artykuły o różnych chorobach - w tym autoimmunologicznych - pomagające w zrozumieniu NZJ

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1469
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Może warto badać poziom witaminy K ?

Post autor: izo.sim » 20 lut 2014, 22:00

Za wikipedią:

Niedobór witamin K powoduje:

słabą krzepliwość krwi,
łatwość powstawania krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych,
problemy z gojeniem się ran,
trudności w mineralizacji kości,
zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów, zapalenie jelita, biegunki.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_K

[ Dodano: 20-02-2014 ]
Mam jeszcze coś:

Witamina K

Badania ostatnich lat rzucają nowe światło na rolę niektórych z nich, np. witaminy K i D3. Witamina K jest jedną z najważniejszych witamin, przyswajana jest częściowo z diety (zielone warzywa liściaste, wątroba), ale przede wszystkim jest syntetyzowana w jelicie cienkim przy udziale bakterii jelitowych. Jest ona niezbędna do produkcji w wątrobie niektórych czynników krzepnięcia, a jej niedobór może powodować krwawienia z przewodu pokarmowego, z kikuta pępowiny, z błon śluzowych lub najgroźniejsze krwawienia wewnątrzczaszkowe. Niezwykle groźny jest brak witaminy K dla noworodków, a zwłaszcza wcześniaków. Powodem tego deficytu u najmłodszych pacjentów jest brak prawidłowej flory jelitowej. Krwawienia obserwuje się częściej u niemowląt karmionych piersią, ponieważ mleko matki zawiera niewiele witaminy K. W późniejszym okresie niedobór witaminy K towarzyszy niektórym chorobom wątroby, mukowiscydozie, przewlekłej biegunce, długotrwałemu stosowaniu antybiotyków. Aby zapobiec niekontrolowanym krwawieniom, każdy noworodek po urodzeniu otrzymuje domięśniowo witaminę K (1 mg). Należy kontynuować jej podawanie do 3. miesiąca życia u dzieci karmionych naturalnie. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym nie potrzebują suplementacji, ponieważ mieszanki sztuczne zawierają wystarczającą dawkę tej witaminy.

Witamina K spełnia jeszcze inne funkcje. Powoduje szybkie gojenie się ran i uszkodzeń skóry, reguluje gospodarkę wodną organizmu, hamuje procesy nowotworowe, bierze udział w wiązaniu się wapnia z tkanką kostną, czyli chroni przed osteoporozą.

Uwaga! Jej przedawkowanie natomiast może powodować żółtaczkę i niedokrwistość.

Źródło: http://www.rossnet.pl/Artykul/Niedobor- ... -D3,198629

[ Dodano: 20-02-2014 ]
Polecam też ten artykuł: http://www.witaminy-mineraly.choroby.bi ... witaminy+K


Nie nawołuję, żeby wszyscy chorzy na CD lub CU nagle zaczęli hurtowo przyjmować wit. K, ale może jak w tytule, przy krwawieniach, biegunkach i kłopotach z gojeniem (np. jelit) sprawdzić poziom tej witaminy. Wiadomo przecież, że CUD-aki mają zaburzoną florę bakteryjną w jelitach, a ponadto często muszą wykluczyć ze swojego jadłospisu prowukty zawierające wit. K, więc wydaje mi się, że niedobór tej witaminy jest jak najbardziej możliwy.

I jeszcze duża praca pt. Nowopoznana rola witaminy K w patogenezie chorób cywilizacyjnych

http://www.czytelniamedyczna.pl/788,now ... jnych.html

Malutki fragment:

Interesujące wnioski pochodzą z badania Framingham Offspring Study, z którego wynika negatywna korelacja między poziomem witaminy K i stężeniem markerów stanu zapalnego, takich jak IL-6, osteoprotegryna i TNF-α. Stan zapalny towarzyszący schorzeniom układu krążenia i osteoporozie wyraża się wzrostem syntezy prozapalnych cytokin. Badania nad zależnością między koncentracją filochinonu w surowicy krwi oraz jego podażą a stężeniem markerów stanu zapalnego wykazały odwrotną korelację między nimi sugerując możliwy udział witaminy K w reakcjach zapalnych organizmu. Jednocześnie brak zależności między procentem nieukarboksylowanej osteokalcyny a poziomem czynników prozapalnych pozwala przypuszczać, że witamina K moduluje stan zapalny w sposób niezależny od jej roli w procesie karboksylacji zależnych od niej białek. Spekuluje się, że witamina K hamuje stan zapalny poprzez bezpośrednie oddziaływanie i zmniejszenie ekspresji genów poszczególnych cytokin, takich jak IL-6 i osteoprotegryna. Podobną, odwrotną zależność zaobserwowano w przypadku suplementacji witaminy D, która prowadziła do zmniejszenia stężenia markerów stanu zapalnego. Z powyższych wynika przypuszczalna ochronna rola witamin K i D w łagodzeniu stanów zapalnych towarzyszących schorzeniom m.in. układu krążenia i tkanki kostnej (60).
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nie tylko o NZJ”