Orzelek pisze: ↑29 mar 2018, 14:31
Szczerze pisząc, to nie wyobrażam sobie tych zespoleń, o których mowa wyżej (1-2 cm) .
Ten wklejony kiedyś na Forum artykuł prof. Dzikiego dotyczy przede wszystkim CU (tytuł to "Leczenie chirurgiczne wrzodziejącego zapalenia jelita grubego").
W tym fragmencie o tych 1-2 cm kikuta też chodzi o CU.
Może w CD jest jakoś inaczej, nie wiem.
Noelia pisze: ↑29 mar 2018, 01:21
W publikacjach piszą, że jeżeli pozostawiono nadmiernie długi kikut odbytnicy, to może się w nim utrzymywać stan zapalny.
Do tego pdf nie da się wstawić linka, ale wkleję screeny, można sobie wyszukać po tytule.
Jest tam szczegółowo opisany przebieg tej operacji, ale wszystko dotyczy CU, a nie Crohna.
Sam początek:
Proktokolektomia odtwórcza z zespoleniem zbiornika jelitowego z odbytem (ileal pouch-anal anastomosis – IPAA) stała się metodą z wyboru leczenia pacjentów z powodu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz rodzinnie występujących zespołów genetycznych predysponujących do wystąpienia raka okrężnicy i odbytnicy, jak np. gruczolakowata polipowatość rodzinna (familial adenomatous polyposis – FAP).
Najbardziej typowym wskazaniem jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego w następujących sytuacjach klinicznych: objawowa choroba oporna na leczenie zachowawcze, obecność istotnych objawów ubocznych leczenia farmakologicznego, sterydozależność, konieczność odstawienia leczenia farmakologicznego z różnych przyczyn, obecność raka lub dysplazji, a u dzieci upośledzenie wzrostu.
Jest sporo zdjęć z zabiegu, rysunki - warto przejrzeć

Na temat CD jest tylko taka wzmianka:
Niezwykle ważne jest, aby wykluczyć chorobę Crohna przed wykonaniem zabiegu odtwórczej proktokolektomii. Jeżeli operator ma wątpliwości co do rozpoznania, może wykonać laparoskopową subtotalną kolektomię z pobraniem materiału do oceny histopatologicznej. Zabieg odtwórczy zostanie wykonany, gdy wynik badania histopatologicznego będzie korzystny.
Fragment o długości kikuta to akapit "Utrzymujące się zapalenie odbytnicy":
Jeżeli pozostawiono nadmiernie długi kikut odbytnicy, może utrzymywać się w nim stan zapalny.
Przykład z Forum (też CU) - 6 cm kikuta:
niewyleczony kikut odbytnicy
Mam taki problem, zostawiono mi 6 cm kikuta odbytnicy, by w przyszłości była możliwość wytworzenia j-poucha i zespolenia, tylko że cały czas ten kikut mi krwawi, a niekiedy bardzo boli...
Dla mnie jest to o tyle logiczne, że CU zaczyna się od odbytnicy i tam zmiany zapalne są zazwyczaj największe - więc im krótszy będzie ten odcinek jelita, tym lepiej - bo jeśli to CU, to wcześniej czy później pojawi się tam zapalenie.
Ale Twoja argumentacja też jest logiczna, więc już nie wiem.
Mąż ma w maju wizytę u syna prof. Dzikiego w związku ze szczeliną, to zapyta o to przy okazji, jeśli będzie chwila czasu.
Tak btw - dr Łukasz Dziki jest chirurgiem i proktologiem (tak samo jak ojciec) - świetny specjalista, same rewelacyjne opinie na ZnanyLekarz itp., a mąż to wszystko potwierdza
