Witam

Wszystkie "dobry" i "czeście" piszcie tutaj (i tylko tutaj). Tu też znajduje się lista numerów gg, skype, kont na facebooku itp. Jeśli masz mniej niż 18 lat zapraszamy Cię do Forum Junior - w celu uzyskania dostępu napisz do -Ania-.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
radski
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Witam

Post autor: radski » 01 lip 2018, 11:20

Cześć wszystkim,

Jestem w trakcie diagnozy. Wyniki kolonoskopii potwierdzają CU jednak czekamy na wyniki badań histopatologicznych. Niestety w jelicie oprócz standardowego zapalenia są zmiany, które zaniepokoiły lekarza. Stwierdził, że jest prawdopodobieństwo, że są to zmiany nowotworowe.
Tak więc w okropnej niecierpliwości czekam na wyniki biopsji.

Mimo wszystko mam nadzieje, że wyniki jednak pozwolą mi dołączyć tutaj i tylko tutaj :)

Melerinija
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Re: Witam

Post autor: Melerinija » 01 lip 2018, 11:29

Witaj,
Myślę, że znajdziesz tutaj wsparcie i pomoc niezależnie od tego, co wykaże biopsja. :) Aczkolwiek trzymam kciuki za twoje zdrowie!

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 01 lip 2018, 11:42

radski pisze:
01 lip 2018, 11:20
Wyniki kolonoskopii potwierdzają CU jednak czekamy na wyniki badań histopatologicznych. Niestety w jelicie oprócz standardowego zapalenia są zmiany, które zaniepokoiły lekarza. Stwierdził, że jest prawdopodobieństwo, że są to zmiany nowotworowe.
witaj...
wyniki hispatu to podstawa i trzeba spokojnie poczekać.
Prawdopodobieństwo nowotworu przy CU jest prawie takie same jak u zdrowych ludzi, szczególnie tych "początkujących" zdiagnozowanych. Tak więc spokojnie.
"Na oko" lekarza w badaniu, to może oceniać tylko to co widzi. U nas, z CU nadżerki, pseudopolipy to "norma", którą daje się zaleczyć.
Takie polipy, wypalane endoskopem w początkowym okresie, dają prawie pewność, że nic złego z tego nie będzie. Tu też ważne, by te badanie zrobił specjalista od jelit, a nie lekarz innej specjalności.
Tak więc spokojnie...najważniejsze w tym badaniu to jest to, by potwierdzili diagnozę.
To ukierunkuje dalsze leczenie , z refundacją, bez niej jest kiepsko ;)
Mam nadzieje że masz swojego gastroenterologa, przypilnuj, by wystawił Opinię Specjalisty do lekarza POZ, bo tam będzie i diagnoza i proponowane leczenie. Resztę będzie mógł już "rodzinny", wypisywać recepty, badania, na NFZ, a to ważne w przewlekłej chorobie !
Ciekawe jaki masz opis z tej kolonoskopii.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
alate
Moderator
województwo: świętokrzyskie

Post autor: alate » 01 lip 2018, 12:13

Cześć
Dobrze trafiłeś 😊
Crohn ? Z tym da się żyć !

radski
Debiutant ✽

Post autor: radski » 01 lip 2018, 12:54

Dzięki za ciepłe i tak szybkie przywitanie! Nie spodziewałem się.

Obyty.z.CU:
Kolonoskopie robiłem w piątek. Poprosiłem o histopato na CITO, żeby było szybciej.
Faktycznie lekarz, który wykonywał kolonoskopie był innej specjalizacji. Na 100% potwierdził, że nie ma guza.
W podsumowaniu napisał: Obraz właściwy dla IBD.
W rozmowie dodał, że gdyby nie te 3 zmienione miejsca, nie miałby żadnych wątpliwości, że to CU.
Przytaczam z pamięci, w opisie miejsc zmienionych miejsc najważniejsze było to: Liczne pseudopolipy i naciek.
Lekarz w rozmowie stwierdził, że te miejsca są na tym samym etapie zmiany i w jego ocenie jest małe prawdopodobieństwo, że to zmiany nowotworowe.

Nie wiem czy to powód do zmartwień czy do radości ale dopóki nie zacząłem czytać forum moje objawy były minimalne :) Teraz jest troche gorzej ale to pewnie wina psychiki, stresu, fortransu i kolonoskopii :)
W zasadzie moim jedynym objawem była krew w kale i zmiana konsystencji stolca. Cały czas wyprózniam się regularnie. Max 2 razy dziennie. Chociaż czasami zdarza mi się częściej. Nie straciłem na wadze i generalnie fizycznie czuje się ok.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 01 lip 2018, 15:22

radski pisze:
01 lip 2018, 12:54
Na 100% potwierdził, że nie ma guza.
W podsumowaniu napisał: Obraz właściwy dla IBD.
W rozmowie dodał, że gdyby nie te 3 zmienione miejsca, nie miałby żadnych wątpliwości, że to CU.
Przytaczam z pamięci, w opisie miejsc zmienionych miejsc najważniejsze było to: Liczne pseudopolipy i naciek.
Lekarz w rozmowie stwierdził, że te miejsca są na tym samym etapie zmiany i w jego ocenie jest małe prawdopodobieństwo, że to zmiany nowotworowe.

dopóki nie zacząłem czytać forum moje objawy były minimalne :) Teraz jest troche gorzej ale to pewnie wina psychiki, stresu, fortransu i kolonoskopii :)
W zasadzie moim jedynym objawem była krew w kale i zmiana konsystencji stolca. Cały czas wyprózniam się regularnie. Max 2 razy dziennie. Chociaż czasami zdarza mi się częściej. Nie straciłem na wadze i generalnie fizycznie czuje się ok.
obraz był niejednoznaczny,czyli tak jak pisałem, wynik hispatu da - albo i nie odpowiedź. Bo na diagnozy często czekaliśmy lata. Szczęśliwcy Ci, którzy dostali ją szybko, obojętnie jakie, ale to oznacza zawsze ukierunkowanie na następne badania albo odpowiednie leczenie.
Nasze choroby są psychosomatyczne, więc psychika jest bardzo ważna tak w leczeniu, ale i ..jakby to...w wywoływaniu stanów zaostrzeń. Właśnie o tym piszesz wyżej.
Musisz wyluzować, nastawić się , że obojętnie jaka diagnoza, to żyć będziesz dalej, tyle że z bonusem na lata..albo i nie !!
Krew w kale to poważna informacja, taki sygnał do badań, więc dobrze , że zrobiłeś kolonoskopie.
Forum to kopalnia wiedzy, ale z jednym zastrzeżeniem: nie można się diagnozować netowo. Tu badania daja odpowiedź.
A w necie, to jest różnie i znajdziesz różne odpowiedzi. Nawet od chorych, bo każdy jest inny, z innego środowiska, z innymi naleciałościami, smakami z domu itd. Więc i każdy ma inne podpowiedzi. Tu trzeba znaleźć swoją drogę, ale pamiętając, że w naszej chorobie nikogo jeszcze nie wyleczono (brak potwierdzeń w badaniach) , więc jak ktoś Ci powie, że wiej jak to zrobić, to od razu wychodź, bo to albo głupota, albo naciąganie na kasę w rodzaju" kup pan książkę, a się dowiesz". Albo "olej nomi wyleczy Ciebie z wszystkiego" ;) a najczęściej tylko opróżni portfel z kasy.

Spokojnie czekaj na wynik..i czytaj te forum, a w zakładkach J-elity znajdziesz duzo tez ciekawych wiadomości, choćby Poradnik Żywieniowy.
Zawsze lepiej się wygadać tutaj, niż trzymać to w sobie ;)

Z każdą chorobą da się żyć, ale lepiej żyją CI, którzy to akceptują i edukują się w niej ;)
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

BlackRose
Początkujący ✽✽
miasto: Warszawa

Post autor: BlackRose » 02 lip 2018, 13:55

hejka :)

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Orzelek » 02 lip 2018, 23:40

Cześć :roll:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Azathioprine 2 x 50 mg

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll:

radski
Debiutant ✽

Post autor: radski » 03 lip 2018, 18:41

Mam już wyniki.
Na podstawie badania endoskopowego oraz badania histopato rozpoznanie to CD.

Jestem zaskoczony.
Jelito cienkie wygląda na niezajęte -tak wyszło na kolonoskopii - będę to jeszcze dokładnie sprawdzał robiąć enetrografie rezonansu magnetycznego.

Jeśli to faktycznie Crohn to żyje już z nim kilka lat i nigdy nie doskwierał za bardzo. Mam gorącą nadzieje, że tak to zostanie :)

Rafalski
Debiutant ✽
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Elbląg

Post autor: Rafalski » 03 lip 2018, 20:03

Cześć.Pisałeś o podejrzeniach nowotworowych. Rozumiem, że wykluczone?

radski
Debiutant ✽

Post autor: radski » 03 lip 2018, 20:46

Rafalski pisze:
03 lip 2018, 20:03
Cześć.Pisałeś o podejrzeniach nowotworowych. Rozumiem, że wykluczone?
Na szczęście te niepokojące zmiany okazały się naciekami zapalnymi typowymi dla CD. Bez śladów dysplazji.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 03 lip 2018, 23:47

Witaj
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

"Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Styczniu"

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 04 lip 2018, 07:02

Hej, witamy na Forum :beer:

Super, że nie ma zmian nowotworowych ani dysplazji.
Poczytaj o chemoprewencji raka jelita grubego w przypadku NZJ - np. w Poradnikach i Kwartalnikach J-elity.
radski pisze:
01 lip 2018, 12:54
Liczne pseudopolipy
Mój mąż też ma pseudopolipy, nie są to zmiany przedrakowe, tylko zapalne.

Dobrze, że zdecydowałeś się na enterografię MRI - bardzo przydatne (zwłaszcza w CD), dokładne, a przy tym bezpieczne badanie.
Przydałaby się też gastroskopia, bo Crohn może dotyczyć całego odcinka przewodu pokarmowego, od ust do odbytu.

Pozdrawiam :roll:
Doradca CU

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind. Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Diagnoza 13.04.17
REMISJA!
:serce:

radski
Debiutant ✽

Post autor: radski » 04 lip 2018, 13:31

Okres w którym czekałem na wyniki to był chyba najgorszy okres w moim życiu.
Gdybym poszedł do lekarza specjalizującego się w chorobach jelit, zapewne od początku zakładał by CD a nie zmiany nowotworowe.
Mam nauczkę na przyszłość :-)

Czas się zabrać za siebię!

Dzięki wszystkim za ciepłe przywitanie.

Powrócę zapewne dopiero jak przeczytam cały internet w tym temacie :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 04 lip 2018, 17:15

radski pisze:
04 lip 2018, 13:31
Okres w którym czekałem na wyniki to był chyba najgorszy okres w moim życiu.
Gdybym poszedł do lekarza specjalizującego się w chorobach jelit, zapewne od początku zakładał by CD a nie zmiany nowotworowe.
Mam nauczkę na przyszłość :-)
mając diagnozę to jest ok., bo najgorsza jest niepewność.
Pewnie, że lepiej gdyby okazało się, że to tylko nieokreślone stany zapalne do wyleczenia.
Ale diagnoza to także odpowiednio ukierunkowane leczenie, ale i refundacja leków, no i czasem to także szybsze przyjęcie na oddział szpitalny w przypadkach naprawdę złego stanu.
Co do najgorszego zaś stanu, to Powiem Tobie, że nasze choroby są psychosomatyczne.
To zaś oznacza, że potrafimy się szybko "wkręcać", a myśl "dlaczego ja, co było przyczyną, co zrobiłem nie tak" będzie Tobie towarzyszyć przez całe życie.
To taka huśtawka nastrojów do depresyjnych stanów włącznie.
Dlatego tak ważne jest w tej chwili by zaakceptować diagnozę, ale to nie znaczy ,że się poddać.
To oznacza, że znając przyczyny, łatwiej żyć realnie.
No i z doświadczenia tu piszących, ważne jest też robienie badań, bo czasem ta diagnoza się zmienia.
No i CD oznacza, że może się uaktywnić w każdym miejscu układu pokarmowego, trzeba więc być wyczulonym na to.
Rozumiem, że teraz z diagnozą masz już gastroenterologa, na NFZ, od niego Opinia Specjalisty do Lekarza POZ, ale i tę diagnozę będziesz pokazywał i w innych miejscach.
Po prostu, lekarz jak widzi diagnozę z przewlekłą chorobą, to inaczej podchodzi do pacjenta, bo wtedy wie, że to nie przelewki i wkręcanie się chorego w "nadwrażliwe" jelita, a przewlekła biegunka to nie zwykła sra.cz..ka ;)
No i walcz o remisję, pamiętając, że mamy remisję objawową, endoskopową i ..mikroskopową z badań.
Będąc chorym nie musi się mieć ciągle stany zapalne.
Ale unikaj "uzdrawiaczy" i "dobrych rad" tych wszystkowiedzących, oni tylko potrafią wkręcać, a ich dobre rady, prawie zawsze doprowadzają do kiepskiego stanu zdrowia...;) albo kasy wydanej na niepotrzebne "suplementy", książki z poradami itd..
Najlepsze to są publikacje medyczne, doświadczony lekarz, najlepiej z oddziału szpitalnego, uśmiech na twarzy i optymizm.
Edukacja w chorobie, nauce odżywiania i pamiętanie, że życie nie kończy się na chorobie, to najlepsza droga do dobrego stanu !!

Medycyna w ostatnich latach naprawdę idzie bardzo do przodu, trzeba mieć nadzieję, że już niedługo znajdą lekarstwo i na nasze choroby.
Albo "wymienią " nam podzespoły na nowe i będziemy po liftingu...normalnie jak nówki ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Centrum Powitań dla Nowych Użytkowników”