To ja

Miejsce dla wszystkich co mają ochotę prowadzić dziennik czy swój temat, opisując jak na co dzień zmagają się z chorobą.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
radski
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

To ja

Post autor: radski » 08 lip 2018, 11:23

Odkąd pamiętam bolał mnie brzuch.
Jakieś 15 lat temu, na studiach, przed wyjściem na zajęcia dostałem biegunki. W brzuchu strasznie mi się przelewało.
Poszedłem do lekarza, diagnoza standardowa. IBS. Dostałem duspatalin i zalecenie żeby udać się do psychologa.
Duspatalin pomógł na przelewanie się w brzuchu. Biegunki niby ustały chociaż zdarzał mi się ból brzucha i nagła potrzeba wypróżnienia w sytuacjach stresowych. Strasznie mi to siadło na psychikę i od tamtego czasu mam lęki przed brakiem dostępu do toalety :)
Długo chodziłem do psychologa, który bardzo mi pomógł w dużym stopniu opanować lęk. Chociaż do tej pory najlepiej się czuje jeśli wiem, że ide w miejsce gdzie dostęp do toalety jest :)

W każdym razie, przekonany o tym, że wszystkie problemy z jelitami dzieją się u mnie w głowie żyłem pełnią życia. No, prawie pełnią bo zaakceptowałem fakt, że moje życie musi być podporządkowane mapie toalet :D

Nie przeszkodziło mi to rozwinąć dobrze prosperująca firmę co wiązało się z częstymi wyjazdami zagranicznymi nawet do krajów, gdzie toalety pozostawiały wieele do życzenia :-) - Większość historii jelitowych w takich przypadkach byłem w stanie zdusić w sobie przez strach przed tymi właśnie kiblami.

Ożeniłem się, urodziło mi się dwoje super dzieciaków i wszystko było względnie ok. Od czasu do czasu denerwowało mnie to, że nie mogę do końca robić tego co chcę ze względu na brzuch no ale ogólnie i tak byłem i jestem ze swojego życia zadowolony.

3 lata temu miałem pierwsze zaostrzenie. Krew w stolcu. Poszedłem do lekarza. Diagnoza: hemoroidy. Wygumkowałem. Pomogło ale tylko trochę :) Zaraz po gumkowaniu leciałem do Stanów. Podczas lotu dostałem biegunki. 10h w samolocie z krwistą biegunką. Bardzo ciekawe doświadczenie :wc2: Pomyślałem, że pewnie przy gumkowaniu poszło coś nie tak. Zbytnio się tym nie przejąłem. Biegunka przeszła dwa dni później. Wszystko wróciło do normy. Od tamtej pory odbyłem ponad sto podróży i chociaż czasem miałem biegunkę to w ogóle mi to nie przeszkadzało ani tymbardziej mnie nie zatrzymało.

jakieś 3 tygodnie temu objawy powróciły. Dokładnie takie same jak przy pierwszym gumkowaniu. Czyli krew i śluz w stolcu. Udałem się do proktologa / gastrologa żeby wyleczyć hemoroidy i wtedy dowiedziałem się, że nawet jeśli mam hemoroidy to jest to mój najmniejszy z problemów :D
Doszedł kolejny objaw. Parcie na stolec.
Lekarz zalecił kolonoskopie. Badanie wykazało nacieki zapalne w jelicie grubym. Jelito cieńkie bez zmian. Histopatologia potwierdziła diagnozę. CROHN.
Z obrazu endoskopowego wynika, że choroba trwa od kilku lat. W tym czasie nie schudłem, nie miałem gorączek, nie miałem ostrych ataków. Ogólnie było i jest ok.

Obecnie od tygodnia przyjmuję 3x3 Asamax 500mg, Entocort 3mg 1x3 oraz wlewki salofalk.
Objawy całkowicie ustąpiły.

Z jednej strony diagnoza mnie przeraziła ale z drugiej dała nadzieje, że mogę się czuć lepiej niż wcześniej. I tej nadzieji będę się trzymał :D
Narazie mam dużo zapału do zmieniania swojego życia. Mam nadzieje, że mi go nigdy nie braknie :D

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: To ja

Post autor: atabe » 08 lip 2018, 15:37

Dobrze, że tak pozytywnie podchodzisz do swojej choroby, bo psychika jest bardzo ważna dla osiągnięcia remisji . Życzę Ci ,aby przyszła szybko i długo trwała

ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja Historia”