Interpretacja wyników kolonoskopii

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lynne
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie

Interpretacja wyników kolonoskopii

Post autor: Lynne » 03 sie 2018, 15:24

Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników i rozpoznaniu choroby.

Trafiłam do szpitala, gdy po tygodniu bólów brzucha i biegunki (która nigdy mi się nie zdarzała w życiu, bardziej za to miałam problemy z zaparciami), pojawiło się krwawienie. Podczas biegunki występował również śluz. Po badaniach krwi wyszła mi przewlekła anemia z bardzo niskim poziomem żelaza. Nie miałam wymiotów, gorączki, ciśnienie stałe (raczej niskie). Po USG jamy brzusznej, w którym wszystko wyszło ok, zrobiono mi kolonoskopię.
Podczas leczenia w szpitalu lekarze twierdzili, że to Crohn.

Obraz z kolonoskopii:Endoskop wprowadzono do kątnicy i końcowego jelita krętego. W jelicie cienkim śluzówka wyplaczona z grudkowaniem. Pobrano wycinki do badania his.pat. W kątnicy, wstępnicy i odbytnicy błona śluzowa wydaje się być niezmieniona. W poprzecznicy o plackowatym zaczerwienieniu i zatarciu rysunku naczyniowego i kruchością z mikroropniami, a w zstępnicy i esicy całkowicie zaczerwieniona, o zatartym rysunku naczyniowym z mikroropniami. Pobrano wycinki do badania his.pat z odcinków jelita grubego (2,3,4,5,6,7). W kanale odbytu drobne zmiany żylakowe. Obraz odpowiada niespecyficznemu zapaleniu jelit. Choroba Crohna? Bardziej niż wzjg

Natomiast wynik z biopsji to:
1. Jelito cienkie: Materiał skąpy i pofragmentowany zawiera strzępki śluzówki jelita cienkiego o typowej budowie histologicznej.
2. Kątnica: Przewlekłe zapalenie śluzówki jelita grubego - powierzchnia o niewielkim nasileniu
3. Wstępnica: Przewlekłe zapalenie śluzówki jelita grubego - powierzchnia o niewielkim nasileniu
4. Poprzecznica: Przewlekłe zapalenie śluzówki jelita grubego - powierzchnia o niewielkim nasileniu
5. Zstępnica: Przewlekłe zapalenie śluzówki jelita grubego - powierzchnia o niewielkim nasileniu
6. Esica: Przewlekłe zapalenie śluzówki jelita grubego z ogniskowym zaburzeniem układu krypt i obfitym naciekiem zapalnym plazmatycznokomórkowym. nie stwierdzono ropni kryptowych - obraz mikroskopowy sugeruje możliwość idiopatycznego zapalenia śluzówki jelita(prawdopodobnie w fazie remisji)
7. Odbytnica: Zaostrzone, aktywne zapalenie śluzówki jelita z ogniskowym niszczeniem krypt - obraz odpowiada colotis indeterminata

Czy powinno tu być gdzieś napisane, że obraz odpowiada chorobie Crohna czy nie? Jeśli był to pierwszy rzut choroby i to taki, że po lekach (Asamax, panprazox) mój stan się polepszył to chyba jednoznacznie może nie wyjść na biopsji (stąd colitis indeterminata)?

Już sama nie wiem co myśleć, lekarz wykonujący kolonoskopię powiedział, że w 90% jest pewny, że to choroba Crohna, ale musi to potwierdzić wynikiem histo.pat. tyle, że wynik ten 1 lekarzy, u których byłam potwierdził, że ten wynik wskazuje na tą chorobę, natomiast inny mi temu zaprzeczył(obaj lekarze nie są gastrologami, tylko lekarzami medycyny rodzinnej). Obecnie czekam jeszcze 1,5 miesiąca na wizytę w poradni specjalistycznej, natomiast zastanawiam się czy do tego czasu nie skonsultować tego wszystkiego prywatnie z gastrologiem.

Jeśli ktoś miał podobny opis lub wie jak go zinterpretować proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Interpretacja wyników kolonoskopii

Post autor: Noelia » 04 sie 2018, 12:47

Hej, witaj na Forum :roll:
Lynne pisze:
03 sie 2018, 15:24
zastanawiam się czy do tego czasu nie skonsultować tego wszystkiego prywatnie z gastrologiem.
Jak najbardziej tak, udaj się z tymi wynikami do dobrego gastroenterologa specjalizującego się w chorobach zapalnych jelit.
Tutaj jest lista (wyszukiwarka) ośrodków referencyjnych NZJ: link
Lynne pisze:
Podczas leczenia w szpitalu lekarze twierdzili, że to Crohn.
Lynne pisze:
Już sama nie wiem co myśleć, lekarz wykonujący kolonoskopię powiedział, że w 90% jest pewny, że to choroba Crohna, ale musi to potwierdzić wynikiem histo.pat.
Bardzo możliwe, że to Crohn, tylko na razie się "ukrywa", stąd niejednoznaczny wynik hist-pat.
Mnóstwo osób diagnozuje się latami i dopiero któreś z kolei badanie daje 100% pewną odpowiedź, co to za choroba.
Najlepiej, gdy endoskopię wykonuje się w okresie ostrych (aktywnych) objawów, wtedy wynik jest najbardziej wiarygodny.
Oprócz NZJ - CU, CD, MZJG - (czyli choroby przewlekłej) zapalenie jelit może być również bakteryjne (np. Yersinia, Clostridium), polekowe (np. po popularnych przeciwbólowych NLPZ - Ketonal, ibuprofen itp.), związane z nietolerancjami czy alergiami pokarmowymi (np. celiakia).
Cokolwiek jest przyczyną tego zapalenia, powinno zostać włączone leczenie przeciwzapalne (np. mesalazyna, sterydy itd.).
Lynne pisze:
Po badaniach krwi wyszła mi przewlekła anemia z bardzo niskim poziomem żelaza.
O anemii w NZJ pisaliśmy ostatnio sporo tutaj, może przydadzą Ci się te informacje:
Anemia przy CD -żelazo

Pozdrawiam :roll:

Sprecyzowałam tytuł.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17
REMISJA!
:serce:

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Lynne
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie

Re: Interpretacja wyników kolonoskopii

Post autor: Lynne » 06 sie 2018, 12:09

@Noelia, bardzo dziękuję za odpowiedź. Trochę mnie podniosła na duchu, bo z tego wynika, że jeszcze nic nie jest przesądzone.

Wynik na pewno skonsultuje z lekarzem prywatnie, bo do wizyty w poradni ciężko będzie mi czekać.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”