Interpretacja histopatologii

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zwege
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdańsk

Interpretacja histopatologii

Post autor: zwege » 11 sie 2018, 11:35

Witam wszystkich ponownie 🙂
Ostatnio wziąłem pod lupę jeszcze raz swoje wyniki histopatologii z kolonoskopii robione rok temu podczas zaostrzenia? i mam do nich kilka wątpliwości i pytań.
Opis:
38906582_266161057320098_5673072935208747008_n.jpg
A więc, czy taki opis i wynik to na pewno Crohn? Mikroropnie krypt i cryptitis występuje przecież też w infekcyjnym zapaleniu jelita, a więc jaka jest różnica między histopatologią infekcyjnego zapalenia od tego, który ja dostałem?
Jakie kryteria musi spełniać obraz pobranej tkanki aby stwierdzić, że jest to przewlekłe zapalenie?
Drugie pytanie o nacieki z komórek limfoidalnych? Czy występują one tylko w NZJ?
Tak samo zaburzenie architektoniki jelita - czy to też jest specyficzne tylko w NZJ?

Druga ciekawa rzecz jest taka, że podczas badania kolonoskopii i bedąc w zaostrzeniu? moje wyniki żelaza wynosiły 175 (norma do 180), hemoglobina 15,3 (norma do 17), ASCA wyszło mi co prawda dodatnie, gdzieś około 12 (norma do 10) - dużo artykułów naukowych podaje, że przy zzsk również może być podwyższone.

Bardzo chciałbym poznać waszą opinie drodzy forumowicze, co o tym myślicie, jakie są wasze spostrzeżenia..
Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkim miłego dnia :)

zwege
Debiutant ✽

Re: Interpretacja histopatologii

Post autor: zwege » 11 sie 2018, 11:55

Zapomniałem dodać, że krew utajona również było obecna, natomiast tak jak w przypadku ASCA była ona lekko powyżej górnej granicy... No i CRP około 10.

BlackRose
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Post autor: BlackRose » 13 sie 2018, 15:09

Hmm tak sobie myśle, ze skoro napisane jest „Całość obrazu MOŻE PRZEMAWIAĆ za rozpoznaniem choroby Crohna” to ta diagnoza nie jest wcale pewna na sto procent. Ja to mam jasno w wyniku napisane ze „DGN - ch. Lesniowskiego-Crohna”

zwege
Debiutant ✽

Post autor: zwege » 13 sie 2018, 16:22

Generalnie to było tak, że lekarz wydający skierowanie na kolonoskopie zasugerował podejrzenie crohna, lekarz wykonujący kolonoskopie też wpisał w opisie badania podejrzenie no i takie podejrzenie poszło do badania histopatologicznego.
Być może faktycznie to jest crohn, dlatego pytam czy któryś fragment z opisu histopatologii jest typowy dla NZJ.
Dziwne to wszystko, 3 miesiące po kolonoskopii miałem MRI jelit I nic nie wyszło wszystko czyste ...chociaż wiadomo, że MRI nie jest tak dokładne jak kolonoakopia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”