brak diagnozy

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bk2018
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: łódzkie

brak diagnozy

Post autor: bk2018 » 24 lis 2018, 19:07

Witajcie
Pozwoliłem sobie przeczytać kilkanaście postów o dolegliwościach jakie spotykają WAS ( a może nas) przy chorobach typu WZJG czy w chorobie Crohna.
Niestety ja również borykam się, z problemami jelitowymi, które skutecznie wykończyły mnie już psychicznie i zrujnowały dużą część życia towarzyskiego i zawodowego Od 15 lat cierpię na niezdiagnozowane chorobę, która objawia się biegunkami w postaci wodnistych, śluzowatych i tłuszczowy stolców, które występują do 6 razy dziennie. Najczęściej są to nagłe parcia na stolec, które z trudem pozwalają zdążyć do toalety. Niestety mimo licznych badań krwi, kału i 3-krotnej kolon skopi nie udało się stwierdzić, co mi jest i zastosować leczenia, które dałoby jakiekolwiek zmiany.
Trafiłem na to forum z nadzieją, że może uda mi się zrobić jakiś krok do przodku, który pozwoli mi jakoś normalniej funkcjonować. Po wpisach na forum widzę ze wiele osób ma podobne objawy w czasie progresji choroby.
Chciałbym się dowiedzieć czy takie objawy jak widoczna krew w stolcu, częste wstawanie w nocy do toalety aby oddać stolec, ilość stolca powyżej 15 dziennie to jest jakieś kryterium chorób typu WZJG , Crohna. Czy może być tak, że te jest się na to chorym, ale nie występują tak ciężkie objawy i nie ma zmian w obrazie endoskopowym jelita?
Niestety lekarze już nie mają na mnie pomysłu a tak nie da się żyć. Chciałem namówić lekarza do zastosowania jakieś próbnej terapii sterydami lub jakimiś silnymi lekami przeciwzapalnymi ale nie widząc zmian chorobowych w jelicie żaden lekarz nie chciał się tego podjąć
Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedz

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: brak diagnozy

Post autor: atabe » 25 lis 2018, 18:07

A czy przy kolonoskopii pobierano wycinki ? Czy miałeś badane jelito cienkie? Widoczna krew w stolcu i liczne biegunki to nie jest normalna sytuacja i muszą mieć jakieś przyczyny.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera

Post autor: Noelia » 28 lis 2018, 03:26

bk2018 pisze:
24 lis 2018, 19:07
Niestety mimo licznych badań krwi, kału i 3-krotnej kolon skopi nie udało się stwierdzić, co mi jest
A kalprotektyna z kału ilościowo :?:
I te wycinki hist-pat z kolonoskopii :?: (o co wyżej atabe pytała)
Wycinki są mega istotne, bo nie każdą chorobę widać gołym okiem w trakcie endoskopii.
Czasami dopiero pod mikroskopem, np. w przypadku mikroskopowego zapalenia jelita grubego.
bk2018 pisze:
Chciałbym się dowiedzieć czy takie objawy jak widoczna krew w stolcu, częste wstawanie w nocy do toalety aby oddać stolec, ilość stolca powyżej 15 dziennie to jest jakieś kryterium chorób typu WZJG , Crohna. Czy może być tak, że te jest się na to chorym, ale nie występują tak ciężkie objawy i nie ma zmian w obrazie endoskopowym jelita?
Nie, to absolutnie nie jest żadne kryterium NZJ.
Każdy z NZJ ma inne objawy.
Niektórzy mają bardzo łagodny przebieg choroby (niemal bezobjawowy), inni mają zaostrzenia o wręcz piorunującym przebiegu (np. krwotok, megacolon, niedrożność itp. = nagła operacja).
Nie wszyscy chorzy widzą krew w stolcu, nie wszyscy mają biegunki, nie wszyscy wstają w nocy do WC.
Itp. itd.
Po prostu każdy choruje inaczej.
bk2018 pisze:
Niestety lekarze już nie mają na mnie pomysłu a tak nie da się żyć. Chciałem namówić lekarza do zastosowania jakieś próbnej terapii sterydami lub jakimiś silnymi lekami przeciwzapalnymi ale nie widząc zmian chorobowych w jelicie żaden lekarz nie chciał się tego podjąć
Zakładając ten brak diagnozy mimo kolejnych badań, to na początek pytaj lekarzy o mesalazynę, a nie od razu o sterydy ogólnoustrojowe, które jednak mają dużo skutków ubocznych, więc nic dziwnego, że "nikt się nie chce tego podjąć".
Mesalazyna to też lek przeciwzapalny - takie leczenie "pierwszego rzutu" w NZJ (zazwyczaj).
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17
REMISJA!
:serce:

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

bk2018
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: bk2018 » 03 gru 2018, 15:11

Nie miałem badanego jelita cienkiego. Miałem natomiast robioną kolonoskopię i pobierane wycinki jelita grubego jednak nic nie wskazuje na jakąkolwiek choroby czy zmian chorobowych. Brałem już kilkanaście leków na różne choroby jelit ( tak na próbę) ale niestety nic nie pomogło. W końcu nawet poszedłem szukać pomocy u psychiatry ale i on po przeprowadzeniu półrocznej kuracji się poddał i stwierdził, że nie wie co mi jest ale można wykluczyć chorobę psychosomatyczną.
Chciałbym spróbować sterydów ponieważ nigdy tego nie brałem. Nie obchodzą mnie żadne skutki uboczne ponieważ moje dotychczasowe dolegliwości i tak praktycznie nie pozwalają mi wyjść z domu rujnując moje życie więc w sumie jeżeli miałoby to pomóc na te biegunki a zaszkodzić na coś innego to dla mnie niewielka różnica a może nawet sukces.

Jeżeli chodzi mesalazynę to brał coś takiego jak ASSAMAX - to prawdopodobnie ta sama grupa leków ...niestety bez żadnej poprawy.

Tak jak napisałaś " Noelia " lekarze boją się mi dać sterydów - nie rozumieją jednak , że tak jak ja teraz żyję to nie da się żyć...a raczej nie ma to większego sensu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba przyjęć”