Biegunka po odstawieniu sterydów

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
potor11pl
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2019, 06:33
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --

Biegunka po odstawieniu sterydów

Post autor: potor11pl » 16 mar 2019, 11:52

Cześć. 10 marca odstawilem sterydy, oczywiście za poleceniem lekarza. Od tego momentu mam ciągle biegunki (chodzę do toalety ok 3 razy dziennie). 13 marca przyjąłem kolejna dawkę infliximab ale nic to nie zmieniło i nadal mam biegunki. Czy biegunka jest spowodowana odstawieniem sterydów?

lukasz_wroclaw
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 09 mar 2019, 18:50
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Biegunka po odstawieniu sterydów

Post autor: lukasz_wroclaw » 16 mar 2019, 14:00

Raczej ciężko jednoznacznie stwierdzić jaka jest przyczyna biegunki.
Jeśli dawka sterydów była stopniowo odstawiana to raczej mało prawdopodobne, że zejście z minimalnej dawki do zera powoduje taki efekt. Szczególnie, że przy leczeniu biologicznym sterydy mają wspomóc indukcję remisji, nie są jednak głównym filarem leczenia.
Samo leczenie biologiczne może powodować nieodpowiedni rozrost flory bakteryjnej jelit lub inwazję jelita grubego przez grzyby.
Przyczyna tego stanu może też być zupełnie niezależna od przyjmowanego leczenia. Może zjadłeś coś, co spowodowało taką reakcję (na mnie działa tak kilka produktów).
Trzy wypróżnienia dziennie przy naszych dolegliwościach to nie tak tragicznie.
Osobiście polecam zastosowanie diety jak w przypadku zaostrzenia i (przynajmniej tymczasową) całkowitą rezygnację z cukru w każdej postaci.
Mi w takich sytuacjach pomaga też Vivomixx w saszetkach.

Jeśli biegunka szybko nie minie to powinieneś się niezwłocznie skontaktować z lekarzem. Nie ma co czekać aż Ci się pogorszy.

potor11pl
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2019, 06:33
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --

Re: Biegunka po odstawieniu sterydów

Post autor: potor11pl » 24 mar 2019, 16:28

Ehh jest coraz gorzej...wracam do tego co było przed braniem sterydów (biegunka z krwią, budzenie w nocy, zmęczenie, podwyższone bicie serca). Problem w tym że mieszkam w Anglii i nie mam dostępu do Vivomixxa. Umówiłem się do lekarza rodzinnego to mnie odesłał do pielegniarek IBD (od chorób jelit). Tam mi powiedzieli ze nie mogą dać mi nowego leku bo dopiero co przestałem brać sterydy i biorę lek biologiczny. Dałem jedynie próbkę stolca (jeszcze nie mam wyników) i umówili mnie na 7 maja (!!!) do lekarza prowadzącego. Także w Anglii jak w Polsce...stan mi się pogarsza a nikt nie potrafi mi pomóc 😐 no nic...zostało mi zgłosić się na SOR...

potor11pl
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2019, 06:33
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --

Re: Biegunka po odstawieniu sterydów

Post autor: potor11pl » 25 mar 2019, 10:16

A jeszcze mam takie pytanie...skoro brałem sterydy i stopniowo je odstawialem, dodatkowo jestem po trzeciej dawce leku biologicznego a i tak mam w tym momencie zaostrzenie, tzn ze na mnie te leki nie działają? Czy jestem skazany na usunięcie jelita grubego? Przed chwilą dzwoniłem do szpitala i zaczęli mnie straszyć operacja 😐😐 czy to normalne miec zaostrzenie nawet po dawkach leku biologicznego?

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3512
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Biegunka po odstawieniu sterydów

Post autor: Anette28 » 25 mar 2019, 23:29

potor11pl pisze:
16 mar 2019, 11:52
Cześć. 10 marca odstawilem sterydy, oczywiście za poleceniem lekarza. Od tego momentu mam ciągle biegunki (chodzę do toalety ok 3 razy dziennie).
być może jesteś sterydozależny, ale 3 biegunki dziennie to nie jest tak źle
potor11pl pisze:
16 mar 2019, 11:52
13 marca przyjąłem kolejna dawkę infliximab ale nic to nie zmieniło i nadal mam biegunki.
daj sobie czas u mnie lek zadziałał po 6/7 dawce
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

"Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Styczniu"

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”