Pomoc w diagnozie

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ilis91
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Pomoc w diagnozie

Post autor: Ilis91 » 08 kwie 2021, 13:14

Hej,
Chciałam zapytać czy wynik dodatni asca igg przesądza o crohnie? Od 2 lat cierpię na sibo, które po 6 kuracjach xifaxanem, diecie lowfodmap, suplach dalej jest. Do tego nietolerancja histaminy, laktozy. Bardzo wysokie beta defensyny. Wykluczone pasożyty, borelioza, yerisnia, lamblie, helicobacter, celiakia,candida. W kolonoskopii z lipca makroskopowo czysto, w wycinkach skąpy naciek zapalny niecharakterystyczny. Objawy to nieustanne wzdęcia po wszystkim, niestrawione resztki w kale, utrata masy ciała, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, rozpieranie, ciężar na brzuchu, odbijania, gazy, palenia w odbycie przy biegunce, ostatnio dość często rozwolnienie. Miesiąc temu miałam objawy grypy żołądkowej (wodnista biegunka, wymioty, bóle brzucha, gorączka i okropne bóle głowy), ale tylko ja, nikt w domu nie zachorowal. Od tego czasu biegunki średnio dwa razy w tygodniu i raz epizod wypróżniania samym bialym śluzem z krwią. Ostatnio kalprotektyna 27, laktoferyna w normie, krew utajona ilościowo 10, a poszerzać diagnostykę przy wyniku 30-50,anca ujemne, asca dodatnie w igg 65, gdzie dodatni jest powyżej 25. Żadna z kuracji na sibo nie przyniosła nawet na chwilę poprawy. Robilam też badania na mikroflore jelit, gdzie wyszłedl niedobór bakterii ogólnie, dużo za mało lactobasillusow, bifido, za dużo ecoli biovare), nietolernacje igg zależne, gdzie wyszło sporo produktów na czerwono i pomarańczowo (m. In. Gluten, kurczak, pstrag, dorsz, ryż ) , organix gastro, gdzie potwierdza sibo, za dużo ecoli i bakterii betlenowych. Od wielu lat mam przepuklinę rozworu przełykowego i refluks, bralam 7lat ipp i tu się upatrywałam przyczyn mojego sibo, choć objawy pojawiły się półtora roku po odstawieniu ipp, 9mscy po cesarce. Mam niby endometrioze, ale dokładniejsza diagnostykę będę robić w czerwcu we Wrocławiu. Czy te dodatnie asca przesadzają u mnie crohna? Jakie badania polecacie, by to potwierdzić, wykluczyć?proszę o pomoc

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pomoc w diagnozie

Post autor: Noelia » 09 kwie 2021, 14:30

Ilis91 pisze:
08 kwie 2021, 13:14
Chciałam zapytać czy wynik dodatni asca igg przesądza o crohnie?
Ilis91 pisze:
08 kwie 2021, 13:14
Czy te dodatnie asca przesadzają u mnie crohna?
Nie. Nie należy się sugerować wynikami tych przeciwciał. Ani dodatnie, ani ujemne, nie muszą o niczym świadczyć. Mnóstwo osób z CD ma ujemne ASCA i odwrotnie.
Ten tzw. "panel jelitowy - przeciwciała ASCA, ANCA" jest w zasadzie wycofywany z diagnostyki w kierunku NZJ.
Podstawa rozpoznania Crohna to obraz makroskopowy "na oko" z kolonki + hist-pat spod mikroskopu + objawy (obraz kliniczny).

"Jakie badania warto wykonać w trakcie diagnostyki problemów jelitowych?" z naszego Niezbędnika:
badania.jpg
Przeniosłam do odpowiedniego działu.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”