AZATHIOPRINE

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: patkaas » 19 lip 2015, 18:44

Ja mam pytanie, jak to właściwie jest z tym słońcem przy azie? W ulotce nic o tym nie piszą, a wielu mówi, żeby unikać, bo potem skóra swędzi. Jako tako nie wystawiałam się jeszcze na słońce od czasu stosowania, ale zastanawiam się czy mogę się trochę poopalać.

Zastanawia mnie jeszcze jedno zdanie w ulotce: "Jednoczesne stosowanie z olsalazyną, mesalazyną, sulfosalazyną może powodować zahamowanie czynności szpiku kostnego." Czy w naszym przypadku jeden lek nie wyklucza tu drugiego? Powinno się robić jakieś okresowe badania w tym kierunku? Generalnie staram się nie zagłębiać tak w ulotki, no ale to zdanie akurat zwróciło moją uwagę.

karolek0303, potas może przy sterydzie lecieć. Mi to rodzinna zawsze sprawdza przy terapii.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Brawurka » 19 lip 2015, 19:24

patkaas, ja sie opalałam i faktycznie swędziała mnie twarz, ale raczej bym to połączyła ze zbyt mocnym słońcem, bo mnie zjarało. Generalnie nie unikam opalania na AZie.
Co do wyników to co miesiąc morfologię powinno się robić. Zawsze robiłam i teraz też robię.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii

Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 19 lip 2015, 20:30

Opalanie i naturalne i solarium zwiększa ryzyko nowotworów skóry, a immunosupresja także. Dodatkowo może pojawić uczulenie na słońce.
więcej http://databankws.lareb.nl/Downloads/kw ... _azath.pdf
I już gdzieś o tym pisałam. To, że ktoś bierze AZA i nic mu się nie dzieje nie oznacza, żę jest to zachowanie zlecane.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

karolek0303
Początkujący ✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: karolek0303 » 19 lip 2015, 20:35

nawet chyba na ulotce jest napisane żeby unikać ekspozycji na słońce czy coś w tym stylu. lepiej nie ryzykować
3x2 Asamax, Aza 50mg, czopki/wlewki Salofalk

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 19 lip 2015, 23:35

Ja dostałem od mojej lekarki zalecenie , że mam uważać z opalaniem. Jeśli już zdecyduję się na smażenie na Słońcu, to mam stosować krem z wysokim filtrem (używam filtra 50). Jak mam jakieś znamiona, to przyklejam na nie plaster . Doktor oznajmiła, że stosowanie AZY zwiększa ryzyko nieczerniakowych nowotworów skóry.

Jak się opalać, to z umiarem :roll: :beach:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Rafaello
Początkujący ✽✽

Post autor: Rafaello » 20 lip 2015, 21:44

Jak już było wspomniane badania (morfologię i próby wątrobowe) powinno się wykonywać już tylko przy samym włączaniu azy. A to ze względu na jej możliwą hapatotoksyczność (uszkadzanie wątroby), a także i zahamowanie czynności szpiku od samej tylko azy (mielosupresja). Ale to już zależy od indywidualnych zdolności genetycznych do przetwarzania tego leku. Bo można go w ogólnym podziale albo przetwarzać słabo lub (nazwijmy to) typowo lub przesadnie. I od tego do jakiej grupy się wpasowujemy taką należy dobrać dawkę - bo w przypadku skrajnym gdyby np dostało się dużą dawkę a słabo metabolizowało lek to może dojść nawet do poważnego zagrożenia życia. Na drugim zaś końcu jest tak, że typowa dawka jest dla pacjenta za mała i nie działa, bo ten roznosi lek w trymiga i trzeba mu dawać więcej żeby odniosło skutki. Pierwszy przypadek jest oczywiście groźniejszy.

No to jak dobrać dawkę? Ano wystarczyłoby zrobić tylko badanie poziomu enzymu odpowiedzialnego za rozkład i z głowy. No ale to drogie i nikt nie będzie za to płacił tam na górze :P Dlatego też postępuje się tak, że zaczyna się od jakiejś małej dawki i sprawdza badaniami czy coś się, mówiąc kolokwialnie, nie partoli. Teoretycznie na początku powinno się wykonywać to nawet co tydzień, no ale wiadomo - oszczędności. Dlatego np często trzaska się na początku, kolejne powiedzmy za 2 tyg, jak wyniki w miarę dobre to później raz na miesiąc, a później nawet raz na 3. Oczywiście jeżeli zaczęło się ostrożnie to z czasem można stopniowo zwiększać dawkę leku i kontrolować.

To o co chodzi z tą olsa- mesa- sulfasalazyną? A one właśnie zmniejszają aktywność enzymu odpowiedzialnego za metabolizm substancji powstałej z azy, substancji która to właśnie jest odpowiedzialna za supresję szpiku i tym samym w połączeniu z azą mogą nasilić ten efekt uboczny. I dlatego badania w tym wypadku są jeszcze bardziej konieczne :!: I raczej lekarz powinien o to zadbać z automatu.

I oczywiście wyszło tyle tekstu że nawet czytać się nie chce :neutral:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Kontakt:

Post autor: patkaas » 20 lip 2015, 22:28

Rafaello, dzięki za wyczerpującą odpowiedź :spoko: pierwsze badania(morf i próby wątrobowe) mam zrobić po dwóch tygodniach, kolejne po czterech i sześciu :)

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 20 lip 2015, 22:50

Ja mam pytanie, jak to właściwie jest z tym słońcem przy azie? W ulotce nic o tym nie piszą, a wielu mówi, żeby unikać, bo potem skóra swędzi. Jako tako nie wystawiałam się jeszcze na słońce od czasu stosowania, ale zastanawiam się czy mogę się trochę poopalać.
raczej opalanie odpada, bo swędzi potem dosc dlugo skóra, ale to musisz zobaczyc jak u ciebie to jest. Ja jak po raz pierwszy wyszedłem na plaże i nie opalalem sie tylko tak sobie ziomeczkowo popływalem po chodzilem to po krótkim bardzo czasie, wyskoczyly czerwone swędzące plamy, no i tak z 4 dni swędzialo potem. takze jak moge to ju zo tym pamiętam, słonce not workz+aza

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃

Post autor: Orzelek » 20 lip 2015, 23:31

Ja w związku z braniem Azy robię morfologię co kwartał, a wątrobowe raz na rok.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia

Bez leków !!

Awatar użytkownika
mona74
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: mona74 » 21 lip 2015, 08:55

chrzanovy pisze:
raczej opalanie odpada, bo swędzi potem dosc dlugo skóra, ale to musisz zobaczyc jak u ciebie to jest. Ja jak po raz pierwszy wyszedłem na plaże i nie opalalem sie tylko tak sobie ziomeczkowo popływalem po chodzilem to po krótkim bardzo czasie, wyskoczyly czerwone swędzące plamy, no i tak z 4 dni swędzialo potem. takze jak moge to ju zo tym pamiętam, słonce not workz+aza
To dlatego odkąd jest mocniejsze słońce mam na przedramionach takie swędzenie krostki. Na twarzy też mam, z tym że nie swędzą, nie bolą i jest ich zdecydowanie więcej. To pewnie też od Azy. Też tak macie?
Leczenie: Szpital MSW Warszawa
Salofalk 500 2x3, 6 Merkaptopuryna 50mg

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 21 lip 2015, 17:52

mona74 pisze:To dlatego odkąd jest mocniejsze słońce mam na przedramionach takie swędzenie krostki. Na twarzy też mam, z tym że nie swędzą, nie bolą i jest ich zdecydowanie więcej. To pewnie też od Azy. Też tak macie?
na 100% tak

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

gumol
Debiutant ✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: gumol » 21 lip 2015, 19:55

A ja mam do Was pytanie. Czy biorąc aze, encorton i asamax (jestem w zaostrzeniu), można brać paracetamol ? Mam zapalenie stawów kolanowych, dostałem gorączki i teraz nie wiem co robić.
Aza 100mg, encorton 20mg i asamax 2g/dobę

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃

Post autor: Orzelek » 21 lip 2015, 23:22

Paracetamol jest bezpiecznym lekiem dla chorych na NZJ, także można brać.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia

Bez leków !!

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 23 lip 2015, 00:09

To o co chodzi z tą olsa- mesa- sulfasalazyną? A one właśnie zmniejszają aktywność enzymu odpowiedzialnego za metabolizm substancji powstałej z azy, substancji która to właśnie jest odpowiedzialna za supresję szpiku i tym samym w połączeniu z azą mogą nasilić ten efekt uboczny. I dlatego badania w tym wypadku są jeszcze bardziej konieczne
Jesteś pewien, że to jest taki mechanizm działania?? Bo ja jakoś nie mam tego w głowie. Będę wdzięczna za odnośnik, ale na mailam bo stąd się wymeldowuję na troszkę.
[/scroll]
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

gumol
Debiutant ✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: gumol » 23 lip 2015, 07:40

Byłem u ortopedy z moimi bolącymi kolanami i okazuje się że brak widocznego stanu zapalnego, brak urazu i teraz nie wiadomo co to jest. Możliwe że to infekcja i stąd moje pytanie, czy może ona być spowodowana braniem azy ?
A drugie pytanie, czy ktoś z Was brał lek przeciwbólowy Poltram Combo, czy jest dla Nas bezpieczny ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”