Remisja, a nawrót choroby-zaostrzenie

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Re: Remisja, a nawrót choroby-zaostrzenie

Post autor: genus » 26 sie 2010, 09:26

Zenobius pisze:Szczegolnie, ze zaczyna sie jesienna pogoda, a z tego co widze z tendencji na forum, to wiosna i jesien to pory wzmozonej aktywnosci crohnowej/colitisowej
Zgadzam sie, niestety, to klasyka, przynajmniej u mnie. Wlasnie sie zastanawiam, czy cos mnie nie bierze: niby jelita nie najgorzej, ale za to od kilku dni w stawach rwanie i bol, rano szczegolnie. nigdy wczesniej nie mialam problemow tylko pozajelitowych, zawsze na pierwszy ogien szly jelita. czy to juz czas do lekarza?
najbardziej niepokoi mnie jednak to, ze napuchly mi potwornie palce u stop, wszystkie sa gorace i bola jakby wewnatrz, w kosciach, ale tez na zewnatrz, skora czerwona i nabrzmiala.
czy moze to byc zwiazane z nzj, czy to osobna historia? nigdzie takich objawow pozajelitowych nie znalazlam,mial ktos cos podobnego?

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Post autor: mgiełkaa » 26 sie 2010, 17:52

Na jesieni mam bóle i sztywność stawów palców rąk i kręgosłupa,a także często puchnie mi kolano.Raz kończy się to rwą udową, a kiedy indziej występuje zaostrzenie ze strony jelit.
Bóle kostno-stawowe często towarzyszą chorobom jelit,są powikłaniami.Poczytaj na ten temat na forum.Oczywiście u każdego inaczej to wszystko przebiega.Na Twoim miejscu nie czekałabym aż to dalej się rozwinie,idź do lekarza.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

genus
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 26 sie 2010, 20:10

No tak, wizyta mnie nie ominie.
Dzięki za informacje, poczytam.
A czy ta opuchlizna kolana uwidacznia sie tez na zewnatrz, na skorze? Bo u mnie czerwone i rozognione, jak chodze, mam wrazenie ze mi to wszystko eksploduje.
Czy sterydy pomagają na stawy?

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 26 sie 2010, 20:14

genus pisze:Czy sterydy pomagają na stawy?
tak
Makler 38 pisze: Tylko że zapewne chodzi o to że nasz organizm najlepiej przyswaja sobie białko z mięsa i tego Powinieneś jeść jak najwięcej, a nie ruszać broń borze napojów zawierających mleko , bo to rozdrażni Tobie jelitko maksymalnie.
Zgadzam się z zeno, to zależy tylko i wyłącznie od indywidualnej tolerancji każdego. Ja dziennie wypijam pół litra mleka i nic mi nie jest. To jest sprawa indywidualna i każdy musi sprawdzić na sobie jak na niego działa ;) W tych chorobach nie można kategorycznie powiedzieć że ten pokarm nie a tamten na 100% tak, chociaż i są takie które zapewne każdemu zaszkodzą. Wszystko trzeba wypróbować na sobie i stworzyć sobie własny jadłospis.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2013, 18:42 przez Miska Ryżu, łącznie zmieniany 1 raz.
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
województwo: pomorskie

Post autor: ewkunia » 26 sie 2010, 20:26

Dziękuję za odzew. Stany podgorączkowe mialam też ,dziwnym trafem, w marcu (jakby wiosna) ;/ Kolanka mnie bolą także :( Eh,to sięchyba przejdę profilaktycznie, bo mi się zawsze wydaje, że przesadzam i wszyscy ludzie tak mają ;p ;) buziaki:*
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 26 sie 2010, 20:42

genus, co do mojego kolana to owszem opuchlizna była na zewnątrz.Jednak nigdy wszystkie stawy nie bolały mnie równocześnie.U Ciebie to poważnie wygląda i myślę,że bez wizyty u lekarza nie obejdzie się.Nie zwlekaj z tym.Na bóle stawowe na pewno pomaga Salazopiryna,co do sterydów doświadczenia nie mam ale nie sądzę,żeby pomagały na stawy.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 26 sie 2010, 21:08

mgiełkaa pisze:co do sterydów doświadczenia nie mam ale nie sądzę,żeby pomagały na stawy.
na mnie dzialaly.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 26 sie 2010, 21:10

mgiełkaa pisze:co do sterydów doświadczenia nie mam ale nie sądzę,żeby pomagały na stawy.
przykład, 12 pkt wskazań z ulotki encortonu: Choroby reumatyczne, nie chce mi się podpunktów wpisywać.

ponadto bóle stawów są często są związane z chorobą podstawową a więc leczenie sterydami choroby podstawowej wpływa również na objawy stawowe.
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽

Post autor: Słonko » 08 wrz 2010, 22:53

Mam problem, pewnie jak wielu innych, kiedy zaczyna się zaostrzenie? Niektórzy są przewrażliwieni i po kilku dniach rzadkiego stolca już mówią o zaostrzeniu i lecą do lekarza, ja mam rzadki już ponad tydzień i chodzę tak ze 4 razy dziennie. Od kwietnia jestem w remisji aż tu nagle takie coś... Czy jeśli to nawet z nerwów, to już zaostrzenie czy jak? Niby mam Crohna od 6 lat a jakoś nie wiem, co robić.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 08 wrz 2010, 23:01

Można dać krew do zbadania - Morf, CRP itp, ale to nie żadna gwarancja. Jak to mówi mój ukochany doktor na te choróbska "każdy choruje tak jak umie". CRP jest dość dobrym wskaźnikiem, ale są przypadki, że choroba szleje, a CRP w normie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽

Post autor: Słonko » 08 wrz 2010, 23:22

Badałam krew jakieś dwa tygodnie temu, wszystko ok, CRP u mnie nie jest miernikiem, nawet w zaostrzeniu mam bardzo niskie. 3 miesiące temu odstawiłam azę, może upomina się teraz o swoje? Dla jasności: biorę pentasę 2x2 oraz entocort 1x1.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 08 wrz 2010, 23:30

budesonid w dawce 3 mg to takie i leczenie i nieleczenie. Możesz zadzwonić do lekarza i po konsultacji zwiększyć dawkę budesonidu i/lub pentasy. Co do CRP to są osoby, u których rosną płytki, zmienia się tzw rozmaz (dystrybucja krwinek białych), a CRP pozostaje w normie. Teoretycznie powinno rosnąć, ale my nie jesteśmy ani teorią, ani statystyką.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽

Post autor: Słonko » 09 wrz 2010, 10:44

Mamcia pisze:budesonid w dawce 3 mg to takie i leczenie i nieleczenie.
tak, to dawka "podtrzymująca", miałam odstawić za kilka tygodni, ale w takiej sytuacji raczej tego nie zrobię. A a propos pytania lekarzy o zwiększenie dawki - czasem człowiek staje na głowie, żeby się do nich dostać i ostatecznie okazuje się, że oni mówią po prostu: tak, zwiększyć i przybijają pieczątkę, a ty się wpychaj łokciami do kolejki.

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽

Post autor: toczka » 05 paź 2010, 12:37

No i stalo sie... Kontrolna kolonoskopia wykazala, ze mimo braku objawow wciaz utrzymuje sie stan zapalny i sterydy sa koniecznoscia :/ Tylko jeszcze nie wiem jakie, dopiero w przyszlym tyg mam sie zglosic po leki.
Czyli od przyszlego tygodnia ostra dieta aby nie przytyc, eh :/ :/

aha, i male pytanko do Was:
Czy jest mozliwe, ze majac zmiany w miejscach typowych dla Crohna cieprie na CU? Albo jakies inne zapalenie?
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: inkaska » 12 paź 2010, 13:42

biore sulfe i czopki z hydrokoryzonem i ciagle to samo - zero poprawy....tak już od wiosny
cos byc musi do cholery za zakretem;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”